بلینکن مدعی شد که از ادامه خشونت ها در افغانستان نگران است!

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی به نقل از بی بی سی، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا امروز شنبه با عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان تلفنی تبادل نظر کرد.

بلینکن مدعی شد که از ادامه خشونت ها در افغانستان نگران است!

به گزارش این خبرگزاری، وزیر امور خارجه آمریکا در کوشش برای نقض عهد این کشور در توافق دوحه پیرامون خروج نظامیان خارجی از افغانستان مدعی شد که از ادامه خشونت ها در این کشور نگران است!

در بیانیه صادره از سوی شورای عالی مصالحه افغانستان در این باره آمده است که وزیر امور خارجه آمریکا ادعا کرد که در حال ادامه ارزیابی ها پیرامون شرایط کنونی در افغانستان است.

بر اساس این بیانیه، عبدالله عبدالله نیز در این باره گفت که کشورش خواهان حل مسائل به وسیله مذاکره و دست یافتن به راه حلی جامع و قابل قبول برای همگان است.

کوشش های آمریکا برای عدم خروج از افغانستان در حالی ادامه دارد که طیب جواد سفیر کابل در روسیه امروز در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک خاطرنشان کرد: عملیات های نظامی در افغانستان در حال حاضر تقریباً به طور صد در صد توسط نیروهای مسلح افغانستانی انجام می گردد و این به مفهوم آن است که حضور نیروهای خارجی (نیروهای آمریکایی و ناتو) دیگر لزومی ندارد؛ زیرا نیروهای بین المللی دیگر نمی جنگند. نقش نیروهای بین المللی وابسته به ناتو و نیروهای آمریکا در مبارزه با گروه طالبان و تروریست ها به طور چشمگیری کاهش یافته است . به همین دلیل، به اعتقاد من حضور نیروهای آمریکا در افغانستان اهمیت خاصی برای انجام عملیات نظامی ندارد. همزمان از پیمان آتلانتیک شاقتصادی و آمریکا انتظار داریم رویکردی مسئولانه در ارتباط با خروج نیروهایشان داشته باشند و همچنین به حمایت اقتصادی از همه دستگاه های امنیتی در افغانستان ادامه دهند.

این در حالیست که دومین دُور از فرایند مذاکرات صلح دولت افغانستان با گروه طالبان در شهر دوحه پایتخت قطر 7 ژانویه 2021 شروع شد؛ اما هیئت های مذاکره نماینده پیرامون پیشرفت در این مذاکرات هیچ بیانیه امیدوار نماینده ای را منتشر ننموده اند.

لازم به ذکر است ائتلاف به سرکردگی آمریکا به بهانه های واهی مبارزه با تروریسم در سال های 2001 و 2003 به کشورهای افغانستان و عراق حمله کرد؛ تجاوزی که جز افزایش خشونت ها و ناآرامی ها در این دو کشور نتیجه ای به همراه نداشت.

بر اساس توافق میان طالبان و آمریکا در دوحه قطر، نیروهای اشغالگر خارجی باید تا خاتمه ماه مارس امسال میلادی خاک افغانستان را تَرک نمایند؛ توافقی که کشورهای غربی عضو ناتو دائماً در کوشش برای نقض آن به بهانه های مختلف هستند.

از سوی دیگر و با تشدید حوادث امنیتی پس از وقوع سلسله انفجارهای اخیر در افغانستان، محور غربی به ویژه کشورهایی که نیروهای اشغالگر خود را در قالب اعضای ناتو در این کشور مستقر نموده اند، با بهانه های مختلف به دنبال نقض توافق آمریکا با طالبان برای خروج از افغانستان هستند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "بلینکن مدعی شد که از ادامه خشونت ها در افغانستان نگران است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلینکن مدعی شد که از ادامه خشونت ها در افغانستان نگران است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید