تغییرات سبک زندگی به علت کرونا ممکن است باعث عود افسردگی گردد

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، بعد از شیوع ویروس کرونا و ایجاد تغییرات اجباری در سبک زندگی، امکان عود افسردگی در افرادی که پیش از این، افسردگی را تجربه نموده بودند، وجود دارد.

تغییرات سبک زندگی به علت کرونا ممکن است باعث عود افسردگی گردد

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی به نقل از تبیان طبق تحقیقات اجرا شده تقریباً 50٪ احتمال بازگشت افسردگی در افرادی که در گذشته از افسردگی رنج می بردند وجود دارد. بنابراین بعد از اینکه یکبار افسردگی را تجربه کردید بسیار مهم است که برای پیشگیری از عود مجدد آن اقدامات لازم را انجام دهید. قسمتی از اقدمات مربوط به روش های درمانی و استفاده از داروهای خاص است که توسط پزشکان تجویز می گردد و قسمتی هم مربوط به خودمراقبتی و شرکت در جلسات مشاوره برای حفظ سلامت روان است، پس اگر از همین حالا احساس می کنید که شرایط روانی شما روز به روز بدتر می گردد بهتر است هر چه سریع تر با یاری روانپزشک و یا مشاور خود، درمان را آغاز کنید.

چند توصیه برای مراقبت از خود در جهت پیشگیری از عود مجدد افسردگی

 • کاهش انتظار از خود

شما زمانی مضطرب می شوید که فکر می کنید باید همه چیز مرتب و تحت کنترل و اراده شما باشد، بهتر است به خودتان یادآور شوید که من فقط یک انسانم و قادر به کنترل و انجام هرکاری نیستم، زمانیکه حد و حدود خود را درک کنید و انتظار زیادی از خودتان نداشته باشید، از اتفاقاتی که می افتد کمتر ناراحت و مضطرب می شوید.

 • به طور مرتب ورزش کنید

این بدان معنا نیست که هر روز به سالن ورزشی بروید و ساعت ها مشغول انجام فعالیت های سخت ورزشی باشید. فقط سعی کنید در برنامه روزانه خود انجام یک فعالیت ورزشی را بگنجانید. پیاده روی بهترین گزینه است. در واقع ورزش و انجام فعالیت بدنی به عنوان یک ضد افسردگی عمل می نماید، بنابراین حتی اگر در طول روز زمان استراحت کمی دارید سعی کنید قسمتی از آن را به ورزش اختصاص دهید.

آشنایی با ویروس جدید کرونا عامل بیماری کووید-19

 • دوری از افکار منفی

بیشتر افرادی که از افسردگی رنج می برند به سختی می توانند دید مثبتی به زندگی داشته باشند، به همین دلیل گذشت زمان، تمرکز روی افکار منفی و پرورش آن ها باعث عود مجدد افسردگی در آن ها می شوند به همین دلیل پیشنهاد می گردد که در لحظه زندگی کنید تا از افکار مزاحم رهایی یابید. همچنین می توانید از شیوه های ذهن آگاهی برای رهایی از افکار منفی و تقویت افکار مثبت بهره ببرید.

 • شناسایی محرک ها

اگر چه بیشتر افرادی که از افسردگی رنج می برند علائم مشابهی دارند اما علت افسردگی در هر فردی با دیگری متفاوت است. هر کسی محرک های منحصر به فرد خود را دارد که از طریق شناسایی می تواند از خودش در برابر آنها محافظت کند. در خصوص محرک هایی مانند دیدن افرادی خاص، قرار دریافت در مکانی خاص، فرا رسیدن رویداد و تاریخی خاص که شما را به عود مجدد افسردگی سوق می دهد فکر کنید و ببینید چه راهکارهایی برای کاهش تحریک پذیری از آنها پیدا می کنید.

 • یادداشت احساسات

تهیه یک دفتر یادداشت که روزانه احساسات خود را در آن ثبت کنید بهترین کار برای تقویت خودآگاهی است. چک کردن روزانه شرایط احساسی می تواند در پیشگیری از عود مجدد افسردگی به شما یاری کند. اگر وقت زیادی برای نوشتن ندارید کافی است احساسات خود را در چند جمله خلاصه کنید و یا شرایط احساسی خود را از 0 تا 10 امتیازبندی کنید و هر روز به حال روحی خودتان یک امتیاز بدهید. به طور کلی، الگویی از احساسات منفی که در حدود 7 تا 10 روز به طول بیانجامد نشان دهنده شرایط بحرانی و درخواست یاری فوری است.

 • درخواست یاری از دیگران

درست است که اتکا به خود نشانه خوبی از قدرت و خودکفایی است ولی برای رهایی از تنهایی و پیشگیری از عود مجدد افسردگی بهتر است از افرادی به عنوان حامی و پشتیبان یاری بگیرید، این می تواند شامل اعضای خانواده و یا دوستان نزدیک شما باشد.

 • مراقبت از خود

این همان چیزی است که همه ما اغلب فراموش می کنیم، هرازگاهی خودتان را در اولویت قرار دهید. اگر احساس خستگی کردید آن روز را تعطیل نموده و به رختخواب بروید. برای انجام کاری که از آن لذت می برید وقت بگذارید و مراقب سلامتی خود باشید. ارتباط عمیقی بین روح و جسم برقرار است پس خوب بخورید، ورزش کنید، به اندازه کافی بخوابید و از زندگی لذت ببرید.

 • آرام باشید

استرس منجر به وخیم تر شدن افسردگی می گردد، بنابراین مرتباً تکنیک های آرام بخش را تمرین کنید. راه های زیادی وجود دارد که می توانید خودتان را از طریق آنها به آرامش برسانید از قبیل دعا کردن، نماز خواندن، گوش دادن به موسیقی آرام بخش، دوش دریافت، مدیتیشن و...

 • رژیم غذایی مناسب

یک رژیم غذایی سازگار با خلق و خو شامل مقدار زیادی غذای سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 (به طور خاص، دانه کتان، روغن بذر کتان و ماهی) است. اگر با خوردن غذاهای سرشار از امگا 3 مشکل دارید از مکمل ها یاری بگیرید و مصرف قندها و کافئین را به حداقل برسانید.

 • کنترل عادات خواب

تحقیقات قابل استنادی وجود دارد که نشان می دهد داشتن یک برنامه خواب نامنظم شامل دیر به رختخواب رفتن و نداشتن خواب کافی احتمال عود افسردگی را افزایش می دهد. حدوداً هشت ساعت خواب شبانه الزامی است، بنابراین بهتر است قبل از خواب با دوش آب گرم یا خواندن کتاب و ... خود را به آرامش دعوت کنید تا خواب خوبی را تجربه کنید.

 • پایبندی به مصرف داروهای ضد افسردگی

معمولاً تا شش ماه بعد از آغاز مصرف داروهای ضدافسردگی حالتان بهتر می گردد و ممکن است وسوسه شوید که مصرف داروهایتان را قطع کنید، برای پیشگیری از عود مجدد افسردگی بهتر است با پزشک خود در خصوص زمان و چگونگی متوقف کردن داروها مشورت کنید.

منبع: همشهری آنلاین

به "تغییرات سبک زندگی به علت کرونا ممکن است باعث عود افسردگی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییرات سبک زندگی به علت کرونا ممکن است باعث عود افسردگی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید