حشد شعبی و دستگاه مبارزه با تروریسم؛ 2 بال عراق برای ایجاد امنیت و اخراج بیگانه

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، وظیفه ذاتی و هدف نهایی دستگاه مبارزه با تروریسم و حشد شعبی در عراق تنها یک چیز است: مقابله با تروریسم داخلی و خارجی و ایجاد امنیت و ثبات در این کشور که نتیجه این امر نیز اخراج نیروهای آمریکایی از عراق خواهد بود.

حشد شعبی و دستگاه مبارزه با تروریسم؛ 2 بال عراق برای ایجاد امنیت و اخراج بیگانه

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ آژانس الکترونیکی ، پنجشنبه هفته گذشته نیروهای مبارزه با تروریسم عراق با یورش به یکی از مقرهای کتائب حزب الله عراق تعدادی از نیروهای این گردان حشد شعبی را با خود بردند که این موضوع حاشیه های زیادی را در فضای سیاسی عراق به همراه داشت.

هر چند همه افراد بازداشت شده آزاد شدند اما حواشی این رویداد و حدس ها درباره آینده روابط بین نخست وزیر و حشد شعبی همچنان ادامه خواهد یافت.

برخی این اتفاق را در راستای یکپارچگی سیاست امنیتی دانستند که در آن فرماندهی کل نیروهای مسلح با نخست وزیر عراق بوده و وی حق دارد در این راستا بر همه نیروهای نظامی این کشور کنترل داشته باشد. برخی نیز به زعم خود این رویداد را آغاز درگیری های بین نخست وزیر و حشد شعبی قلمداد کردند که این محور با آب و تاب فراوان از سوی رسانه های سعودی و متحدانش دنبال می شود.

موضع گیری طرفین ماجرا و نیز مرجعیت عالی عراق در این راستا می تواند قابل توجه باشد که در زیر به برخی از آنها پرداخته می شود:

فرماندهی عملیات مشترک عراق با اشاره به وظیفه ذاتی این نهاد برای مقابله با تروریسم و ایجاد امنیت در این کشور، عملیات خود را در چارچوب همین وظیفه و برای جلوگیری از ایجاد ناامنی خوانده بود.

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق نیز در بیانیه ای که صادر شد، گفت که دولت موظف است امنیت و ثبات کشور را تامین و وظیفه دارد امنیت مقرهای دیپلماتیک و اداری را به هر نحو ممکن حفظ کند.

حزب الله عراق نیز در بیانیه ای که بلافاصله پس از این عملیات صادر شد، آورده است: نقشه آمریکا ارکان کشور عراق و ثبات این کشور را تهدید می کند. گروه های مقاومت در صورت هرگونه اقدامات جنایتکارانه آمریکا، هیچ خط قرمزی را رعایت نخواهند کرد و همه تاسیسات نظامی، امنیتی و اقتصادی آمریکا را بدون استثناء هدف قرار می دهند.

دبیر کل این گروه مقاومت نیز پس از آزادی همه اعضای آن در بیانیه ای تأکید کرد: سلاح مقاومت تحویل هیچ کس به جز حضرت امام عصر(عج) داده نخواهد شد.

از سوی دیگر محمد محیی سخنگوی گردان های حزب الله عراق در گفتگویی با وبلاگ آژانس الکترونیکی، با اشاره به این واقعه از تلاش جریان های مشکوک و آمریکا برای تخریب وجهه الحشد الشعبی و درگیر کردن آن با نیروهای امنیتی به عنوان دو بازوی قوی عراق پرده برداشت.

موضع مرجعیت چه بود؟

صفحه اکسیر الحکمة از صفحه های غیر رسمی نزدیک به مرجعیت عالی شیعه نیز در پیامی آورده است: قهرمانان دستگاه مبارزه با تروریسم و الحشد الشعبی فرزندان و برادران ما هستند و عراق به هر دوی آنها باهم نیازمند است؛ این دو را از امور سیاسی منزه و دور کنید تا سیاست تفرقه و جدایی این دو را موجب نشود و همچنان دو بازوی عراق برای مقابله با دشمنان کشور باشد.

در ادامه این پیام آمده است: هدف از این نوشته، دعوت به دورسازی نیروهای امنیتی چه الحشد الشعبی و دیگر گروه ها از بازی سیاسی است تا این نیروها اهرم سیاسی در دست گروه های مختلف نباشند همچنین با تحقق این امر(دوری این نیروهای امنیتی از سیاست) از بروز چنددستگی نظامی و جامعه محور و وقوع گرفتاری ممانعت می شود، دوری این گروه ها از سیاست ثمرات بسیاری دارد از جمله اینکه همه این گروه ها تحت کنترل و سلطه قانون در می آیند و همه سلاح ها در دست دولت قرار می گیرد که این امری مطلوب است.

موضع ایران چیست؟

سید عباس موسوی سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشور در نشست خبری خود در مورد دیدگاه ایران نسبت به این موضوع گفت: مسائلی که در عراق اتفاق می افتد مربوط به خود این کشور است و جمهوری اسلامی ایران بنا نداشته و ندارد که در امور داخلی عراق دخالت کند و در مورد مسائلی اظهارنظر کند که به ما ارتباطی ندارد. حشدشعبی یک گروه مردمی است که با تبعیت از دستور مرجعیت تشکیل شد و اکنون تبدیل به یک نیروی نظامی شده است. ما اطمینان داریم که دولت و ملت عراق به خوبی از پس این مسائل بر می آیند و موضوعات داخلی خود را به نحو احسن مدیریت می کنند تا این کشور هرچه بیشتر به سمت امنیت و ثبات مطلوب حرکت کند.

حشدشعبی در دوره ای که کیان حکومت عراق در معرض تهدید مستقیم تروریسم داعش قرار گرفته بود، شکل گرفت و توانست بر این نیروهای مخرب منطقه ای غلبه کند و پس از آن نیز در دوره حیدرالعبادی نخست وزیر وقت و با تصویب مجلس به عنوان بخشی از نیروی نظامی رسمی عراق در آمد.

هدف از تداوم این حضور که با حمایت مرجعیت نیز همراه است، ایجاد ثبات و امنیت در عراق و مقابله با تروریسم داخلی و منطقه ای است.

از سوی دیگر دستگاه مبارزه با تروریسم عراق نیز در راستای وظیفه ذاتی خود به مقابله با تروریسم در عراق می پردازد که در راس آنها تروریسم داعش است.

نیروهای مقاومت بارها تأکید کرده اند که یکی از اهداف آنها بیرون راندن نیروهای آمریکایی از عراق است که به بهانه مقابله با تروریسم به عراق آمدند اما قصد رفتن ندارند.

با توجه به نکات ذکر شده می توان گفت که هر دوی این نیروها یعنی دستگاه مبارزه با تروریسم و حشد شعبی یک هدف نهایی را دنبال می کنند که عبارتست از مبارزه با تروریسم و ایجاد امنیت و ثبات در عراق که حاصل آن دریافت بهانه از طرف آمریکایی و اخراج این نیروها از عراق است.

بر همین اساس است که مرجعیت عالی عراق تأکید دارد تا این نیروهای راهبردی درگیر مسائل حاشیه ای و اختلاف نشوند تا بتوانند وظیفه ذاتی خود را به درستی انجام داده و به سرانجام برسانند.

بر همین اساس است که آمریکا تلاش دارد تا این دو بال ایجاد ثبات و امنیت در عراق را به جان هم انداخته و از این نمد برای خود کلاهی ببافد که البته با هوشیاری هر دو طرف ماجرا این طرح عقیم خواهد ماند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "حشد شعبی و دستگاه مبارزه با تروریسم؛ 2 بال عراق برای ایجاد امنیت و اخراج بیگانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حشد شعبی و دستگاه مبارزه با تروریسم؛ 2 بال عراق برای ایجاد امنیت و اخراج بیگانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید