خط قرمز درمان ایدز در روزهای کرونایی

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به مناسبت روز جهانی مبارزه با ایدز به نکاتی در مورد شرایط درمان بیماران مبتلا به این عفونت در روزهای کرونایی اشاره و بر لزوم توجه هرچه بیشتر افراد HIV مثبت به نکات بهداشتی و دستورالعمل های پیشگیرانه تاکید نمود.

خط قرمز درمان ایدز در روزهای کرونایی

به گزارش ایسنا، دکتر مصطفی علوی مقدم متخصص بیماری های عفونی و فلوشیپ آلرژی ایمونولوژی بالینی در مورد آمار ابتلا به HIV، توضیح داد: با توجه به آمار سازمان بهداشت جهانی، 38 میلیون نفر در سراسر جهان آلوده به ویروس HIV هستند که در کشور ما تقریبا این آمار 60 هزار نفر گزارش شده است. از طرفی برآورد می گردد حدود یک دهم درصد جمعیت بالغ، 15 تا 49 ساله در ایران با این ویروس دست به گریبانند.

وی از آگاهی 30 درصد از مبتلایان به ابتلای بیماری خود اطلاع داد و اضافه کرد: طبق گزارشات در ایران پوشش درمان ART- Antiretroviral Therapy (درمان ضدویروس در بیماران مبتلا به ایدز) در بالغین 20 درصد، در بچه ها 50 درصد و در مادران باردار 80 درصد است.

عضو هیئت علمی دانشگاه، مطرح نمود: با توجه به پاندمی کووید 19 افراد آلوده به ویروس HIV ممکن است تصور نمایند بیشتر از سایرین، مستعد ابتلا به کرونا هستند که مطالعات محدود صورت گرفته این موضوع را تایید نمی نماید.

دکتر علوی مقدم ادامه داد: همچنین افراد HIV مثبت ممکن است تصور نمایند وقتی به ویروس کووید 19 مبتلا شوند، علائم بالینی شدیدتری را تجربه می نمایند، این ادعا نیز بر اساس مطالعات محدود موجود مورد تایید نیست البته افرادی که در فاز انتهایی عفونت HIV هستند و بیماران تحت درمان که هنوز لود ویروسی آنها کاهش پیدا نکرده است، مستعد ابتلا به عفونت های فرصت طلب هستند.

به گفته متخصص بیماری های عفونی، تصور می شد ابتلا به عفونت HIV/AIDS یک ریسک فاکتور مستقل در پیامد بالینی بد بیماران کووید 19 باشد، ولی در این مورد نیز مطالعات موجود این قضیه را تایید نکرده اند.

وی همچنین اظهار کرد: ریسک فاکتورهایی از قبیل سن بالای 60 سال، مصرف دخانیات، ابتلا به سرطان، ابتلا به دیابت به ویژه دیابت نوع 2، ابتلا به فشارخون، ابتلا به بیماری های مزمن قلبی و عروقی، ریوی، کلیوی و شاخص توده بدنی مساوی یا بالاتر از 40، ابتلا به کووید 19 را با پیامدهای بالینی بدتری همراه می نماید. افراد HIV مثبت هم می توانند این عوامل خطر را داشته باشند بنابراین افراد آلوده به ویروس دارای این ریسک فاکتورها، در صورت ابتلا به کرونا ممکن است پیامدهای بالینی شدیدتری را تجربه نمایند.

عضو هیئت علمی دانشگاه در مورد پیگیری درمان بیماران مبتلا به HIV در روزهای کرونایی، اظهار کرد: این بیماران داروهای ART را به هیچ وجه نباید قطع نمایند و به علت شرایط موجود به اندازه حداقل یک ماه داروها را در منزل در دسترس داشته باشند تا کمتر به مراکز مراجعه نمایند البته مراکز بهداشت نیز باید هماهنگی های لازم را انجام دهد. این بیماران باید از مراجعه غیرضروری به مراکز درمانی خودداری و در موارد غیراورژانسی به وسیله تله مدیسین و تله ویزیت برای دریافت مشاوره پزشکی استفاده نمایند.

دکتر علوی مقدم در ادامه اعلام کرد: از طرفی سه گانه شست و شوی دست ها، زدن ماسک و فاصله گذاری فیزیکی که به منظور پیشگیری از ابتلا به کووید-19 مورد تاکید است، باید با دقت بیشتری در مبتلایان به HIV رعایت گردد.

متخصص بیماری های عفونی زدن واکسن آنفلوآنزا و واکسن پنوموکوک در بیماران مبتلا به عفونت HIV را حائز اهمیت دانست و گفت: این اقدام به ویژه برای افرادی که cd4 (نوعی گلبول سفید) آنها کمتر از 200mm3 است، به شدت توصیه می گردد.

وی در مورد درمان کووید 19 بیماران آلوده به ویروس HIV، مطرح نمود: اگر افراد در بیمارستان بستری شوند، تفاوتی در گایدلاین های درمانی وجود ندارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه به یکی از فرضیات درمان کرونا مبنی بر اثرگذاری داروی درمان ایدز برای مقابله با این بیماری عالم گیر اشاره نمود و گفت: بر اساس کارآزمایی های بالینی، اثرگذاری درمان کووید 19 با داروهای ضدویروسی درمان ایدز همچون لوپیناویر آنچنان بالا نیست و از طرف دیگر بیماران HIV مثبتی که تحت درمان با این داروها بودند، در برابر کرونا محافظت نشدند. این مطالعات منجر شد استفاده از این دارو برای بیماران کووید 19 مورد قبول واقع نگردد.

وی ادامه داد: البته ممکن است تداخل دارویی درمان ART در بیماران که به علت کرونا در بیمارستان بستری می شوند، رخ دهد که درمانگر باید به این مسائل توجه کافی داشته باشد.

دکتر علوی مقدم همچنین تاکید نمود: علائم بالینی و یافته های رادیولوژیک کووید 19 در بیماران HIV مثبت تفاوتی با سایر بیماران ندارد، مسئله ای که وجود دارد این است که در cd4 های کمتر از 200mm3 ممکن است در رادیوگرافی سینه، درگیری ریه در جریان ابتلا به کرونا مشاهده نگردد.

این متخصص بیماری های عفونی در سرانجام بر لزوم توجه به نتایج تست PCR، حتی بعد از سرانجام علائم بالینی، گفت: اگر بیمار HIV مثبت به ویژه با cd4 کمتر از 200mm3 به کرونا مبتلا گردد، ممکن است تا 40 روز پس از آغاز علائم بالینی PCR مثبت داشته باشد که باید نسبت به این موضوع و از سرگیری ارتباطات اجتماعی دقت کافی به خرج دهد و تا تست کیفی PCR کووید 19 آنها منفی نشده مجوز برگشت به محل کار را نخواهند داشت.

منبع: جام جم آنلاین

به "خط قرمز درمان ایدز در روزهای کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خط قرمز درمان ایدز در روزهای کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید