توضیح دستورالعمل وزارت بهداشت برای محرم

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، اولین جلسه کمیته مشترک وعاظ، مادحین و نمایندگان وزارت بهداشت عصر دوشنبه در حالی برگزار گردید که طی آن دستورالعمل مدنظر وزارت بهداشت توضیح داده شد.

توضیح دستورالعمل وزارت بهداشت برای محرم

به گزارش گروه فرهنگی وبلاگ آژانس الکترونیکی، اولین جلسه جلسه کمیته مشترک وعاظ، مادحین و نمایندگان وزارت بهداشت عصر روز گذشته دوشنبه 13 مردادماه برگزار گردید.

در این جلسه دستورالعمل های مدنظر وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا نسبت به چگونگی برگزاری مراسمات عزاداری ایام محرم که توسط دکتر رئیسی به توضیح زیر اعلام شد:

1. دسته های عزاداری در محیط های باز با حفظ فاصله فیزیکی بین هر فرد به اندازه چهار متر مربع (از هر طرف 1.5 متر)

2. زدن ماسک برای عزاداران حسینی در تمام مراسمات و محافل ضروری و مهم ترین عامل کنترل شیوع کرونا است.

3. افراد مسن و دارای بیماری های مزمن در منزل عزاداری نمایند و در مجالس عمومی به هیچ وجه شرکت ننمایند.

4. برگزاری مراسمات در فضای باز اولویت اصلی مجالس حسینی باشد، و در صورت اضطرار در محیط های بسته می بایست یک چهارم ظرفیت مکان و با حفظ فاصله فیزیکی برگزار گردد. (هر چقدر ارتفاع سقف محیط های بسته بلند تر باشد مثل 6 یا 8 متر، به فضای باز نزدیک تر می باشد. مسئله اصلی تهویه هوا است.)

5. حرکت هیأت ها از یک هیأت به یک هیأت دیگر و تجمع هیأت ها، یکی از عواملی است که به شدت در انتقال کرونا موثر است و نباید صورت بگیرد.

6. جهت زنجیر زنی در دسته های عزاداری، حتما از زنجیر های شخصی استفاده گردد و یا زنجیر ها به اشخاص تا سرانجام دهه عزاداری واگذار گردد تا زنجیر ها بین افراد دست به دست نگردد.

7. استفاده از طبل و سنج و دمام و دیگر ادوات به دلیل تحرک بالای افراد و تجمع افراد یکی از عوامل انتقال کرونا است و نباید صورت بگیرد.

8. تمهیداتی انجام پذیرد که در هنگام ورود و خروج عزاداران از مجالس تجمع مردم نباشد. مردم به نوبت و با فاصله وارد یا خارج شوند.

9. حتی الامکان نذورات حسینی به سمت یاری های مومنانه و توزیع مواد غذایی درب منازل برود، اگر در جایی نذر غیر قابل تغییر بود، با نظارت کارشناس های بهداشتی پخت و توزیع صورت بگیرد و بصورت بیرون بر در ظرف های یکبار مصرف به نحوی توزیع گردد که تجمع مردم را به دنبال نداشته باشد.

10. مهم ترین مسئله که در خصوص عزاداری ها هنوز به اتفاق نرسیده ایم، برگزاری مراسمات در محیط بسته به مدت بیش از یک ساعت می باشد.

توصیه ها و توجهاتی که دکتر رئیسی به آن ها اشاره نمود:

1. در ایام محرم شهر سفید و زرد و قرمز نداریم، دستورالعمل ها برای تمام شهر ها یکسان است و در تمام کشور مراسمات برگزار خواهد شد.

2. هرچه قدر به برگزاری بیشتر هیأت ها یاری کنیم، بهتر است. چون در صورت کم کردن تعداد مراسمات، تجمع مردم بیشتر خواهد شد و در صورت تعدد مراسمات تجمع کمتر خواهد شد.

3. تنها راستا ورود کرونا به وسیله چشم و دهان و بینی است و ضدعفونی محل مراسمات بصورت مقطعی اثرگذار است. مهم ترین نکته در کنترل شیوع کرونا التزام به استفاده از ماسک و حفظ فاصله فیزیکی است.

4. توصیه ما به کوتاه کردن مراسمات عزاداری حتی در محیط های باز است.

5. تا می گردد نذورات مردم نسبت به چای و شربت به نذر توزیع ماسک بین عزاداران تبدیل گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "توضیح دستورالعمل وزارت بهداشت برای محرم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیح دستورالعمل وزارت بهداشت برای محرم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید