هشدار تحلیلگر عراقی درباره طرح ترکیه برای اشغال بخشی از شمال عراق

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، تحلیلگر امور امنیتی عراق درباره پروژه آنکارا برای اشغال بخشی از اراضی شمال این کشور به بهانه مبارزه با پ.ک.ک هشدار داد.

هشدار تحلیلگر عراقی درباره طرح ترکیه برای اشغال بخشی از شمال عراق

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ آژانس الکترونیکی، امیر عبدالمنعم الساعدی کارشناس امور امنیتی عراق درباره حمله نیروهای ترکیه به مناطقی در اقلیم کردستان عراق و حرکت آنها به سوی اشغال موصل و کرکوک هشدار داد و گفت که ترکیه به بهانه حضور اعضای حزب کارگران کردستان در برخی مناطق، حملات خود را انجام می دهد.

وی در گفت وگو با پایگاه خبری المعلومه شرح داد: حملات مکرر نیروهای ترکیه به برخی مناطق در اقلیم و استان نینوی در چارچوب طرح کوچاندن ساکنان این مناطق و مستقر شدن نیروهای ترک و در نهایت الحاق این مناطق به ترکیه صورت می گیرد.

الساعدی گفت: آنکارا به بهانه حضور عناصر حزب کارگران کردستان به این مناطق در شمال عراق حمله می کند اما هدف آن، اشغال بخشی از این اراضی در چارچوب یک طرح بزرگتر است.

این کارشناس عراقی افزود: ترکیه تلاش دارد تا موصل و کرکوک را اشغال و طرح سابق عثمانی را احیا کند و در شرایطی که نیروهای آن با هدف سیطره نظامی بر برخی اراضی در لیبی و سوریه راهی این کشورها شده اند، حضور و وسیطره خود بر برخی استانهای عراقی را بر اساس توافق نامه های بین المللی، تحمیل کند.

ترکیه از 14 ژوئن گذشته عملیات گسترده با نام پنجه عقاب و از 17 ژوئن عملیات پنجه ببر را در شمال عراق، با هدف نابودی عناصر حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) آغاز کرده است که با اعتراض شدید دولت بغداد و مقامات مسئول عراقی روبرو است اما آنکارا بی توجه به این اعتراض ها به نقض حاکمیت عراق، تاکید دارد که به عملیات خود ادامه دهد.

پ .ک .ک که از نظر ترکیه، اتحادیه اروپا و آمریکا تروریستی شناخته می شود، بعد از شکستن توافق آتش بس با آنکارا، درگیری مسلحانه با دولت مرکزی ترکیه را از سر گرفت و طبق آمار دولتی، تا به امروز بیش از 40 هزار نفر در جریان عملیات پ. ک. ک جان خود را از دست داده اند.

م

منبع: خبرگزاری فارس

به "هشدار تحلیلگر عراقی درباره طرح ترکیه برای اشغال بخشی از شمال عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار تحلیلگر عراقی درباره طرح ترکیه برای اشغال بخشی از شمال عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید