چگونه در روزهای کرونایی نظم زندگیمان را برهم نزنیم؟

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، پزشک و مشاور تغذیه گفت: در شرایط فعلی بحران کرونا، نظم زندگی بعضی افراد به هم خورده که این می تواند منجر به کاهش ایمنی بدن در مقابل ویروس گردد و ضروری است نظم زندگی در شرایط کرونا رعایت گردد.

چگونه در روزهای کرونایی نظم زندگیمان را برهم نزنیم؟

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، دکتر رضا صلواتی در گفت و گو با ایرنا با تشریح ضرورت های تغذیه ای در بحران کرونا، اضافه کرد: با توجه به همه گیر شدن ویروس کرونا باید مواردی را برای تغذیه درست و مناسب رعایت کرد، همان گونه که در دیگر ایام هم احتیاجمند رعایت نکات لازم در این زمینه هستیم.

وی با بیان اینکه مقاومت بدن در شرایط گسترش بیماری، باید در سطح بالایی قرار داشته باشد تا بتوان از بحران عبور کرد، گفت: برای افزایش ایمنی بدن، چند نکته را باید رعایت کرد.

این مشاور تغذیه گفت: نخستین مساله در افزایش ایمنی بدن، برنامه منظم غذایی است، منظور از تغذیه مناسب، پرخوری و یا مصرف زیاد یک ماده غذایی نیست بلکه از همه مواد غذایی به شکل منظم و مقدار معین شده استفاده کنیم تا همه احتیاج بدن را جبران نموده و ایمنی بدن را در سطح نرمال قرار دهیم.

وی با بیان اینکه این باور که غذاهای خاصی را استفاده کنیم تا از کرونا در امان بمانیم علمی به نظر نمی رسد، توضیح داد: به هیچ وجه چنین توصیه ای نمی کنیم که افراد بعضی مواد غذایی را از رژیم غذایی خود کنار بگذارند و یا بعضی دیگر مواد غذایی را بیشتر مصرف نمایند با این باور که این مواد غذایی کاربرد بهتری برای بدن دارد.

این پزشک با تاکید بر رعایت نظم روزانه زندگی در شرایط کرونا، ادامه داد: با توجه به اینکه این روزها در قرنطینه قرار داریم و خانه نشین شده ایم در اغلب خانواده ها مشاهده می کنم که نظم خواب و زمان غذا خوردن آنها نامنظم شده، افراد شب را تا بامداد بیدار بوده و صبح تا عصر به خواب می فرایند که این مساله هم ایمنی بدن را کاهش می دهد.

صلواتی با اشاره به اینکه بهترین زمان خواب شبانه، از ساعت 22 تا 6 صبح است، اظهار داشت: البته با توجه به شرایط زندگی افراد، کمتر کسی است که ساعت 22 به خواب رود اما توصیه می کنیم افراد حتما قبل از ساعت 24 به خواب بفرایند و قبل از ساعت 8 صبح بیدار شوند.

این مشاور تغذیه اظهار کرد: یکی دیگر از عوامل افزایش ایمنی بدن، مقابله با استرس است که در شرایط فعلی بحران کرونا، میزان استرس در افراد بسیار افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه بسیاری از هورمون ها با خواب ارتباط مستقیم دارند، اضافه کرد: مهمترین هورمون بدن که در سوخت و ساز هم تاثیر دارد هورمون تیروئید است و با توجه به آماری که در این زمینه داریم و تعداد قابل توجهی از افراد به آن مبتلا هستند بهتر است به خواب توجه ویژه کنیم.

صلواتی با اشاره به اینکه ورزش منظم از دیگر عوامل موثر در افزایش ایمنی بدن و ترشح هورمون های مرتبط با کنترل استرس است، گفت: این روزها چالش های مختلفی در شبکه های اجتماعی برای ورزش در خانه، راه اندازی شده و افراد از فرصت در خانه ماندن، برای ورزش و افزایش سطح ایمنی بدن استفاده نمایند.

وی با بیان اینکه کرونا با تمام معایبی که دارد اما این نکته مثبت را به ما یادآوری کرد که به سلامت فردی و اجتماعی اهمیت دهیم، توضیح داد: توجه به بهداشت فردی و اجتماعی نباید فقط مربوط به بحران کرونا باشد بلکه بعد از شکست دادن کرونا هم باید این رویه را به فرهنگ تبدیل کنیم و افراد در ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوآنزا هم بهداشت را رعایت نموده و بیماری را به دیگران انتقال ندهند.

این پزشک با اشاره به اینکه سطح استرس در شرایط بحران کرونا، در سطح بسیار بالایی واقع شده است، گفت: توصیه ما به افراد این است که استرس خود را کنترل نمایند چرا که کرونا آنقدر ترسناک نیست که این میزان استرس در افراد بروز یابد.

این مشاور تغذیه با بیان اینکه مصرف قرص های ویتامین، مولتی ویتامین و آنتی بیوتیک هم در بین مردم افزایش یافته است، ادامه داد: توصیه ما این است اگر افراد از تغذیه مناسب برخوردار هستند و کمبود ویتامین و مواد مغذی ندارند اصلا به صلاح نیست که از این ترکیبات استفاده نمایند.

وی با اشاره به اینکه اکنون مصرف ویتامین آ (a) ، ب (b) و د (d) به شکل چشم گیری افزایش یافته است، اظهار کرد: مصرف زیاد بعضی از این ویتامین ها مانند ویتامین د d می تواند باعث مسمومیت گردد و همچنین مصرف بی رویه دیگر ویتامین ها هم اثر سوء دارد.

صلواتی با بیان اینکه کرونا هیچ دارویی ندارد و مردم از مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها برای پیشگیری از کرونا، خودداری نمایند، گفت: عفونت های ویروسی با آنتی بیوتیک های شایعی که مصرف می کنیم درمان نمی گردد و بویژه در بیماری کرونا، مصرف این آنتی بیوتیک ها جایگاهی ندارد، ضمن این که مصرف آنتی بیوتیک، بدن را در شرایط ضعیف قرار داده و راه را برای ورود ویروس کرونا به بدن، باز می نماید.

منبع: همشهری آنلاین

به "چگونه در روزهای کرونایی نظم زندگیمان را برهم نزنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه در روزهای کرونایی نظم زندگیمان را برهم نزنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید