آیا ماساژ شکم می تواند یبوست را برطرف کند؟

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، روش های زیادی برای درمان یبوست ارائه شده از قرص و دارو گرفته تا دمنوش های گیاهی ولی یکی از روش های درمان قطعی یبوست ماساژ شکمی است.

آیا ماساژ شکم می تواند یبوست را برطرف کند؟ یبوست زمانی اتفاق می افتد که حرکات روده کمتر از سه بار در هفته گردد و یا عبور مدفوع از آن سخت باشد. این کاهش حرکات روده می تواند چند هفته و یا بیشتر طول بکشد که دراین شرایط مدفوع سخت و خشک خواهد شد. می توان گفت که یبوست یکی از شایع ترین مسائل گوارشی بین مردم است.

آیا می توان با ماساژ درد یبوست را تسکین داد ؟ ماساژ منظم می تواند به درمان یبوست یاری کند به این صورت که گاز های معده را آزاد می نماید و مواد زاید را ازبین می برد. بعلاوه با کاهش دادن استرس به نوبه خود درد ناشی از سندروم روده تحریک پذیر را کاهش خواهد داد. ماساژ شکمی برای یبوست بسیار مفید است. شما می توانید برای این ماساژ از روغن های گیاهی چون نارگیل ، کرچک و آرگان نیز بهره ببرید. 1

تحقیقات اجرا شده در خصوص ماساژ و یبوستاگرچه ماساژ یک درمان استاندارد برای یبوست نیست اما بعضی از پژوهش های علمی نشان می دهد که انجام اینکار می تواند به بازیابی شرایط قبلی یاری کند. به عنوان مثال، گزارش منتشر شده در یک مجله در سال 2011 بر روی ماساژ شکمی و استفاده از آن به عنوان درمانی برای یبوست مزمن تمرکز داشته است. نتایج به دست آمده نشان می دهد که ماساژ شکمی ممکن است با ترویج حرکات مختلف حلقوی باعث تسکین و بهبود یبوست گردد. گزارش یکسان نیز نشان می دهد که ماساژ شکمی می تواند زمان عبور مواد غذایی از روده را کاهش دهد. علاوه بر این، گزارش های اجرا شده نشان می دهد ماساژ شکمی می تواند به تسکین دردها و ناراحتی های مرتبط با یبوست یاری کند. در مطالعات بالینی، افرادی که مبتلا به یبوست بودند بعد از استفاده از ماساژ های شکمی بهبود زیادی در کیفیت زندگی شان تجربه کردند. با اینحال بعضی از پژوهش ها(همانند مطالعات بالینی کوچک که در سال 2009 منتشر شده است) پیشنهاد می نماید که استفاده از ماساژ شکمی برای تسکین یبوست به احتمال زیاد منجر به کاهش استفاده از ملین ها نخواهد شد.2

چگونه از ماساژ برای تسکین و بهبود یبوست استفاده کنیم؟این ماساژ معمولا به صورت خوابیده و دراز کش انجام می گردد.

1- به پشت دراز بکشید و با کف دست به شکمتان فشار ملایمی وارد کنید.

2 - این فشار را به صورت دورانی در جهت عقربه های ساعت در سمت راست شکم وارد کنید. (اگر این حرکت دایره ای را بزرگ تر و بیشتر کنیم ، کل شکم را ماساژ داده ایم).

3- به قسمت داخلی استخوان لگن در زیر ناف فشاری وارد کنید.

4-زیر دنده ها را نیز به صورت دورانی ماساژ دهید.

5- این اعمال را برای قسمت چپ شکم نیز انجام دهید و تکرار کنید.

6- بااستفاده از نوک انگشتان به شکم فشار ملایمی وارد کنید و سپس شکمتان را بالا بیاورید.

7- مجددا این اعمال را برای تمام قسمت شکم تکرار کنید فقط مراقب باشید بیش از حد این کار را تکرار نکنید.

ماساژ روده بزرگ برای تسکین یبوستماساژ روده بزرگ به ماساژ عمیق شکمی و یا ماساژ اعضای داخلی نیز معروف است. متخصصین ماساژ برای ازبین بردن گاز معده، کاهش هدر رفت مایعات بدن و انسداد روده ها و بعلاوه بهبود بخشیدن به سلامت کلی دستگاه گوارش از ماساژ روده بزرگ استفاده می نمایند.

بااین حال ، هیچ مدرکی برای اثبات این ادعا وجود ندارد اما اگر می خواهید این ماساژ را انجام دهید.

مراحل زیر را دنبال نمایید:

1- زانوهایتان را خم کنید و بنشینید و یا دراز بکشید ، دراین شرایط بدن شما شل و شکمتان نرم خواهد شد.

2- بااستفاده از نوک انگشتان ، ناخن و کف دستتان به شکمتان فشاری وارد کنید.

3- ماساژی نعلی شکل به روده بزرگ خود وارد کنید.

4-، از گوشه سمت راست پایین شکم آغاز به ماساژ کنید و تا بالای شکم ادامه دهید.

5- سپس ماساژ را از زیر دنده ها تا سمت چپ ، پایین به سمت چپ و سپس به سمت مرکز ادامه دهید.

6- می توانید این ماساژ را متوقف نموده و تنها درقسمتی که احتیاج است تمرکز کنید.

ماساژ جناغ سینهدر این روش دست ها را زیر جناغ سینه بگذارید و آن ها را به طرف پایین شکم حرکت دهید و دقت داشته باشید که این نوع ماساژ باید ملایم و بدون فشار انجام گردد و اگر بعد از فشار احساس ناراحتی و درد داشتید ، سعی کنید از مقدار فشار بکاهید.

می توان این کار را حدودا به مدت 20 دقیقه و دو بار در روز تکرار کرد. 1

مواد غذایی مفید برای درمان یبوستمواد غذایی با فیبر بالا

سبزیجات با برگ سبز

آلو و انجیر

مایعات گرم

آب و مایعات برای آب رسانی به بدن

روش های دیگر برای بهبود یبوستشایع ترین روش برای درمان یبوست، استفاده از مکمل های فیبر و قرص های ملین بدون نسخه است. بعضی از افراد نیز برای یاری به کنترل حرکات روده و تنظیم عملکرد گوارشی، از داروهایی که پزشکان تجویز می نمایند، استفاده می نمایند. اما این روش بسیار کمتر از مسهل های مقرون به صرفه قیمت بدون نسخه مورد استفاده قرار می گیرد.

اگرچه چای ها، محلول ها و قرص های ضدیبوست ممکن است بتواند به صورت موقت به از بین بردن یبوست یاری کند، اما مصرف بیش از مقدار آن ها می تواند موجب عوارض جانبی گردد. راه های آسان تر برای کنترل یبوست به وسیله ملین های طبیعی مثل ورزش، رژیم غذایی سالم و کاهش استرس وجود دارد. گاهی اوقات نیز می توانید روش هایی مثل پاکسازی روده ها با رژیم سوپ استخوان یا با محلول آب و نمک دریا و گاهی کمی آب لیمو را امتحان کنید.

استفاده از ملین ها به عنوان رژیم پاکسازی یا استفاده مکرر از آنها، بسیار خطرناک است. ملین ها چگونه عمل می نمایند و چرا باعث درمان یبوست نمی شوند؟

ملین ها با ایجاد انقباض در عضلات دستگاه گوارش، جذب آب را افزایش می دهند یا باعث حجیم شدن مدفوع می شوند تا گذر آن از روده سریع تر گردد. مشکل این است که قرص های ملین قسمت رنین آلدوسترون سیستم گوارشی را درگیر می نمایند و باعث از دست رفتن غیرطبیعی مایعات بدن و در نهایت ضعیف شدن عضلات مورد احتیاج برای حرکات روده می گردد. بدن بعد از مصرف مسهل ها، تمام آبی که می تواند جذب کند نگه می دارد که باعث ورم یا ادم می گردد.

سایر مضرات سوءمصرف مسهل برای سلامت بدنکاهش آب بدن (از دست دادن مایعات)

عدم تعادل الکترولیتی

تغییرات اسیدی/قلیایی

ناتوانی در فراوری آنزیم های گوارشی کافی

ورم (باقی ماندن آب در بدن)

سرگیجه و حس سبکی سر

آسیب به روده بزرگ و اندام های گوارشی

به صورت یک در میان دچار شدن به اسهال و یبوست

عوارض برای سیستم قلبی و عروقی3

پی نوشت:

1.www.namnak.com

2.www.jadidtarin.com

3.www.chetor.com

منبع: راسخون

به "آیا ماساژ شکم می تواند یبوست را برطرف کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ماساژ شکم می تواند یبوست را برطرف کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید