ماساژ سینوس ها چگونه و برای چه مواردی انجام می گردد؟

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، پزشکان بدون مرز/ یکی از بهترین روش های درمان درد و تخلیه سینوس ها، ماساژ سینوس می باشد که می توانید برای تاثیر بیشتر از بخور گرم هم بهره ببرید.

ماساژ سینوس ها چگونه و برای چه مواردی انجام می گردد؟

ماساژ سینوس ها چگونه و برای چه مواردی انجام می گردد؟

اگر از فشار سینوسی یا گرفتگی آن ها رنج می برید ، ماساژ دادن سینوس هایتان ممکن است به کاهش بعضی از این مسائل و دردها یاری کند . ماساژ سینوس ها و بافت های اطراف سینوس ها می تواند به تسکین فشار یاری کند و سینوس های پر شده از مخاط را تخلیه کند.

با دقت در شرحات این بخش انواع مختلفی از ماساژها وجود دارند که می توانید امتحان کنید ، از جمله یک ماساژ اساسی برای تمام صورت و همچنین ماساژهایی که برای قسمت های خاصی از صورت شما طراحی شده است . به خاطر داشته باشید که می توانید هر یک از این تکنیک ها را ترکیب نموده و فقط یک یا تمام سینوس های خود را ماساژ دهید.

روش 1 از 3:انجام یک ماساژ پایه ای سینوس

1- برای گرم کردن انگشتان دست ، انگشتان خود را به هم مالش دهید

دست و انگشتان گرم نسبت به دست و انگشتان سرد برای سینوس ها حس بهتری ایجاد می نمایند . دست و انگشتان سرد می توانند باعث ایجاد تنش ماهیچه شوند . یکی از گزینه های موجود ، قرار دادن مقدار کمی روغن روی کف دست (حدود یک چهارم اندازه) است . روغن به کاهش اصطکاک ناشی از ساییدگی دستان بر روی صورت یاری می نماید.

همچنین ممکن است رایحه روغن به تقویت آرامش یاری کند. روغن های مناسب برای استفاده در ماساژ سینوس شامل روغن بادام ، روغن بچه یا روغن کرچک است . فقط مطمئن شوید که در حین ماساژ نزدیک به آن نواحی ، هیچ یک از آن ها در چشم شما نریزد.

2- فرو رفتگی بالای چشم را پیدا کنید

تورفتگی بالا و گوشه داخلی چشم در دو طرف آن قرار گرفته است که در آن قسمت پل بینی با لبه ابروها مطابقت دارد . هنگامی که به این ناحیه فشار وارد گردد ، می تواند به تسکین سرماخوردگی ، گرفتگی سینوس ، سردردهای سینوس های جلو و چشم خسته یاری کند.

از شصت خود بهره ببرید. استفاده از شصت به دلیل اینکه قوی تر از انگشتان دیگر است ، توصیه می گردد . برای افراد دیگر ، استفاده از انگشت وسط ممکن است راحت تر باشد . هر آنچه را که احساس آرامش و آسایش را برای شما بیشتر می نماید ، انجام دهید.

3- فشار انگشت را مستقیماً روی تورفتگی گوشه داخلی چشم وارد کنید

این کار را برای یک دقیقه انجام دهید. میزان فشار شما باید بین حالتی دلپذیر و محکم قرار داشته باشد و سپس، انگشتان دست خود را به داخل ناحیه فشار داده و آن ها را به مدت دو دقیقه با حرکت دایره ای حرکت و ماساژ دهید.

4- به گونه های خود فشار وارد کنید

انگشتان دست خود را یا به طور متناوب و یا فقط انگشتان میانی خود را حرکت دهید تا آن ها در دو طرف گونه ، دقیقاً خارج از هر سوراخ بینی قرار بگیرند.

هنگامی که فشار به این ناحیه وارد گردد ، می تواند به تسکین گرفتگی بینی و درد سینوس یاری کند . برای یک دقیقه فشار محکم و مداوم روی گونه های خود وارد کنید . سپس انگشتان خود را به مدت دو دقیقه با حرکت دایره ای حرکت دهید.

5- در صورت احساس درد ، ماساژ را متوقف کنید

اگر فشار زیادی در سینوس های شما ایجاد گردد، این ماساژ اساسی ممکن است کمی شدید باشد و این کاملا طبیعی است اما با این وجود ، اگر احساس درد عمیقی دارید ، باید کار را متوقف نموده و یک روش درمانی جایگزین را امتحان کنید یا با پزشک خود مشورت نمایید.

روش 2 از 3 :هدف قرار دادن سینوس های خاص

1- سینوس های جلو را ماساژ دهید

سینوس های جلو در ناحیه پیشانی شما قرار دارند . لوسیون یا روغن ماساژ را روی دست های گرم شده خود مالش دهید تا به صاف کردن انگشتان در امتداد صورت خود بدون اصطکاک نیز یاری کند . هر دو انگشت اشاره خود را بین ابروهای تان در مرکز پیشانی خود قرار دهید.

با استفاده از یک حرکت دایره ای انگشتان خود را از بین ابروهای خود به سمت شقیقه تان بکشید و با استفاده از فشاری ثابت و محکم ، 10 بار این حرکت را تکرار کنید . قبل از آغاز این ماساژ مطمئن شوید که دستان شما گرم است . دست های خود را به هم بزنید تا کمی گرما ایجاد گردد.

2- سینوس های اتموی / اسفنوئیدی خود را ماساژ دهید

این ها سینوس های بینی شما هستند. مقداری روغن ماساژ یا لوسیون را روی دستان خود بریزید و آن ها را به هم مالش دهید تا گرم گردد. از انگشتان دست خود بهره ببرید تا با حرکت به طرف پایین در کنار پل بینی بروید . این کار به خارج شدن ترشحات یاری می نماید.

هنگامی که به سمت بالا بینی خود (پل) کار می کنید ، حلقه های کوچک ایجاد شده با انگشتان اشاره خود را در کنار گوشه های چشم تان قرار دهید . به چشمانتان دست نزنید و روغن را به چشم خود وارد نکنید . روغن به چشمان شما آسیب نمی رساند ، اما ممکن است شما دچار لکه هایی در داخل چشم گردد . 10 مرتبه این حرکت را تکرار کنید ، در حالی که فشار ثابت و محکم را اعمال می کنید.

3- بیاموزید که چگونه سینوس های فک خود را ماساژ دهید

دوباره لوسیون یا روغن ماساژ را روی دستان خود بمالید و آن ها را با هم مالش دهید تا گرم گردد . با استفاده از انگشتان اشاره خود ، بر روی هر گونه در نزدیکی گوشه های خارجی سوراخ بینی خود فشار رو به پایین اعمال کنید.

با استفاده از حرکات دایره ای کوچک ، انگشتان خود را در امتداد گوش خود به سمت گوش خود بکشید . این حرکت را 10 بار تکرار کنید . باز هم شما باید از فشار محکم در این جا بهره ببرید تا حداکثر آرامش را ایجاد کنید.

4- سینوس ها را با استفاده از روش مالش بینی تسکین دهید

این روش برای افرادی که مسائل سینوسی ، بینی چرکی و گرفتگی بینی دارند ، توصیه می گردد . روغن را در دستان خود مالش دهید و با استفاده از کف دست خود نوک بینی تان را با حرکت دایره ای مالش دهید و این حرکت را 15 تا 20 بار تکرار کنید . به عنوان مثال ، اگر در 15 حرکت اول بینی خود را به جهت عقربه های ساعت مالیده اید ، برای 15 حرکت بعدی بینی خود را در حلقه های خلاف جهت عقربه های ساعت بمالید.

5- سعی کنید سینوس های خود را به وسیله ماساژ تخلیه کنید

مقدار کمی لوسیون را در دستان خود بریزید و آن ها را با هم مالش دهید . با استفاده از فشار متوسط ، از انگشت شست خود برای ماساژ از وسط پیشانی به سمت گوش خود بهره ببرید . این حرکت را دو یا سه بار تکرار کنید.

انگشت شست خود را در وسط بینی قرار دهید و آغاز به ماساژ دادن به سمت گوش های خود کنید . این حرکت را دو یا سه بار تکرار کنید . انگشت شصت خود را در زیر فک خود بکشید و شصت های خود را در امتداد طرفین گردن خود بکشید.

روش 3 از 3 :ترکیب درمان های ماساژ و بخور

1- قبل یا بعد از ماساژ سینوس بخور بگیرید

با ترکیبی از روش بخور و تکنیک های ماساژ که قبلاً شرح داده شده است ، می توان تخلیه سینوس را به میزان قابل توجهی افزایش داد. اگرچه افزایش تخلیه سینوس بسیار دلپذیر نیست ، اما تخلیه مخاط بیش از حد می تواند به سرعت و به طور مؤثر فشار در سینوس های شما را کاهش دهد . بخور به باز شدن راه بینی و نازک شدن مخاط ضخیم یاری می نماید و در نتیجه باعث می گردد تا از سینوس ها تخلیه گردد.

2- یک چهارم یک کتری متوسط را با آب پر کنید

آب را یک یا دو دقیقه روی اجاق گاز بجوشانید یا تا زمانی که بخار شدید از آن ایجاد گردد . سپس کتری را از روی حرارت برداشته و روی یک تشک مقاوم در برابر حرارت قرار داده و روی یک میز قرار دهید.

در واقع شما می خواهید بخار وارد قسمت های بینی و گلو خود گردد ، اما نه به قیمت سوختن خودتان . بچه ها ها را از کتری که آب آگ در حال جوش است، دور کنید. سعی کنید که روش بخور را هنگامی انجام دهید که فرزند کوچکتان منزل نیست . این روش فقط برای عظیمسالان است - آن را روی بچه ها امتحان نکنید.

3- یک حوله نخی عظیم و تمیز روی سر خود بکشید

سپس سر خود را روی قابلمه یا کتری بخار قرار دهید. چشمان خود را ببندید و صورت خود را حداقل 12 اینچ از آب دور کنید تا خودتان را نسوزانید.

4- به وسیله بینی و بیرون دهان تنفس کنید

این کار را تا پنج شماره انجام دهید . سپس استنشاق ها و بازدم را انجام دهید . این کار را 10 دقیقه یا تا زمانی که آب هنوز بخار است ، ادامه دهید . سعی کنید هنگام انجام درمان و بعد از آن ، از بینی خود تنفس کنید.

5- هر دو ساعت بخور بگیرید

می توانید از این تکنیک به طور مکرر و حداکثر هر دو ساعت بهره ببرید . همانطور که بخش سلامت نمناک شرح داده است می توانید با قرار دادن صورت خود بر روی بخار ناشی از یک چای داغ یا یک کاسه سوپ هنگام کار یا خارج از محل نیز بخور بگیرید.

6- گیاهان دارویی را به درمان بخور اضافه کنید

همچنین می توانید گیاهان و روغن های طبیعی (یک قطره در هر یک چهارم آب قابلمه) را به آب اضافه کنید . بعضی افراد فکر می نمایند روغن ها و گیاهان دارویی می توانند علائم را تسکین دهند ، اما این ادعاها توسط شواهد علمی پشتیبانی نشده اند . روغن مرکبات یا نعناع ، آویشن ، مریم گلی ، اسطوخودوس و روغن اسطوخودوس همه گزینه های خوبی برای آغاز خواهند بود.

اگر مبتلا به عفونت قارچی سینوسی شده اید ، یک قطره روغن اسانس گردو سیاه ، روغن درخت چای، روغن پونه کوهی یا روغن مریم گلی را به آب بخور خود اضافه کنید . تصور می گردد این ها خاصیت ضد قارچی و ضد عفونی نماینده دارند.

قبل از انجام کامل بخور درمانی ، حساسیت خود را نسبت به گیاهانی که می خواهید بهره ببرید آزمایش کنید . هر روغن گیاهی را حدود یک دقیقه امتحان کنید و سپس صورت خود را به مدت 10 دقیقه از بخار دور کنید و احساس خود را ارزیابی کنید.

اگر عوارض جانبی (مانند عطسه یا واکنش پوستی مانند جوش) نداشتید ، مجدداً آب را گرم کنید و درمان کامل را انجام دهید . اگر روغنی ندارید ، یک قاشق چای خوری گیاه خشک را جایگزین نمایید.

7- دوش آب گرم بگیرید

دوش دریافت طولانی با آب گرم می تواند تأثیر مشابهی با بخور داشته باشد. آب گرم ناشی از دوش گرم و مرطوب به پاکسازی راه های مسدود شده بینی و تسکین فشار سینوس یاری می نماید . بینی خود را به طور طبیعی دم یا بخور کنید . گرما و بخار یاری می نماید تا ترشحات در سینوس ها مرطوب و مایع شوند و تخلیه آن ها تسهیل گردد.

همچنین با قرار دادن یک کمپرس گرم روی صورت خود به یک تاثیر مفید و مشابه دست می یابید و به باز شدن راه های بینی و تسکین هرگونه فشار یاری خواهید کرد . یک دستمال مرطوب را به مدت دو تا سه دقیقه در مایکروویو گرم کنید و از آن استفاده نمایید . مواظب باشید خود را نسوزانید.

منبع: همگردی

به "ماساژ سینوس ها چگونه و برای چه مواردی انجام می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماساژ سینوس ها چگونه و برای چه مواردی انجام می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید