افزایش قیمت خوراک عامل بالا رفتن نرخ مرغ، دولت از تأمین نهاده ناتوان است

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، نائب رئیس کانون انجمن صنفی مرغ گوشتی با بیان اینکه بالا رفتن نرخ خوراک باعث افزایش قیمت گوشت مرغ در چند روز گذشته شده است، گفت: دولت از تأمین نصفه نیمه نهاده ها هم ناتوان است.

افزایش قیمت خوراک عامل بالا رفتن نرخ مرغ، دولت از تأمین نهاده ناتوان است

به گزارش گروه مالی وبلاگ آژانس الکترونیکی، امروز کارگروه ستاد تنظیم بازار، قیمت جدید مرغ را کیلویی 15 هزار تومان مصوب کرد و به ستاد های تنظیم بازار استان ها مجوز داده شده که این محصول را تا 5 درصد بیشر یا کمتر از این نرخ قیمت گذاری نمایند.

قیمت مرغ طی در هفته گذشته کیلویی 12 هزار تومان بوده و امروز در بازار تهران 17.5 تا 19.5 هزار تومان در هر کیلو به فروش می رود. افزایش قیمت طی چند روز گذشته رخ داده است. آن طور که تعیین است، ابتدا قیمت در بازار افزایش یافته و پس از آن ستاد تنظیم بازار قیمت جدید را صادر نموده است. این فرایند در سال های گذشته بار ها رخ داده که ابتدا فراورینمایندگان قیمت بازار را افزایش می دهند و پس از آن، ستاد تنظیم بازار را تحت فشار قرار می دهند که قیمت جدید مصوب نمایند.

در مورد افزایش قیمت مرغ گفت وگویی را با حبیب اسدالله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغ گوشتی انجام دادیم. وی دلیل افزایش قیمت مرغ را بالا رفتن قیمت تمام شده فراوری در پی رشد افسارگسیخته قیمت نهاده ها در بازار مطرح کرد.

اسدالله نژاد اضافه نمود: قیمت سویا در بازار به کیلویی 7 هزار تا 7 هزار و 500 تومان رسیده و قیمت خوراک آماده هم که نرخ مصوب آن کیلویی 5 هزار و 200 تا 5 هزار و 500 تومان رشد نموده است.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغ گوشتی تأکید کرد: حتی اگر ذرت و سویا با نرخ مصوب به مرغدار داده گردد، قیمت تمام شده مرغ زنده کیلویی 11 هزار و 500 تا 12 هزار تومان است که نرخ کشته آن در بازار با ضریب تبدیل 1.45 صدم به 18 هزار تومان خواهد رسید.

وی گفت: نرخ مناسب قیمت مرغ در بازار با هزینه هایی که اکنون روی دست مرغدار گذاشته اند حدود 18 هزار تومان است.

وی به مشکل تأمین نهاده اشاره نمود و گفت: مراغداران 70 تا 100 درصد نهاده های مورد احتیاج خود را از بازار آزاد تأمین می نمایند و دیگر دولت حتی از تأمین نصفه و نیمه نهاده ها هم ناتوان است.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغ گوشتی پیشنهاد کرد به جای اینکه دولت ارز 4 هزار و 200 تومانی را بهانه کند، اجازه دهد تا هر کسی با ارز آزاد وارد کند، که در این صورت قطعاً قیمت خوراک از شرایط فعلی فراتر نخواهد رفت.

* 2 پیشنهاد به دولت

اسدالله نژاد با بیان اینکه فراورینمایندگان در افزایش قیمت مقصر نیستند، بلکه نگرانند، گفت: دولت دو کار می تواند انجام دهد، نخست اینکه با تأمین مناسب نهاده، قیمت تمام شده فراوری را کاهش دهد تا حاشیه سودی برای فراورینمایندگان وجود داشته باشد. دوم اینکه، یاری هزینه ای را در قالب یارانه به مردم پرداخت نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "افزایش قیمت خوراک عامل بالا رفتن نرخ مرغ، دولت از تأمین نهاده ناتوان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش قیمت خوراک عامل بالا رفتن نرخ مرغ، دولت از تأمین نهاده ناتوان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید