این مواد غذایی را به هیچ وجه فریز نکنید

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، امروزه با تغییر در نوع و سبک زندگی، میل به نگهداری مواد غذایی مورد نیاز در فریزر افزایش یافته است و خانواده های بسیاری مواد غذایی چند هفته خود را در آن نگهداری می کنند اما برای این کار، آگاهی از روش نگهداری صحیح و این که چه غذاهایی را نباید در فریزر گذاشت، بسیار مهم است.

این مواد غذایی را به هیچ وجه فریز نکنید

درباره این که چه موادی را نباید در فریزر نگه داشت، نکات زیادی وجود دارد که در ادامه مطلب به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم:

1- مواد غذایی حاوی روغن

از نگهداری مواد غذایی حاوی روغن در فریزر باید خودداری شود به دلیل اینکه بر اثر فعالیت آنزیم ها روغن اکسید می شود و طعم و مزه غذا تغییر پیدا می کند و مصرف آن می تواند موجب بروز بیماری شود؛ زیرا آنزیم های غذا فعال می شوند و طعم ماده غذایی را تغییر می دهند.

بنابراین غذاهای سرخ کردنی مانند ناگت های گوشت یا سیب زمینی سرخ کرده باید به سرعت مصرف شود. این غذاها را در داخل فریزر قرار ندهید چرا که روغن در داخل آن باقی می ماند و همان طور که توضیح داده شد، ضررش بیش از پیش می شود.

2- بعضی از سبزیجات

سبزیجات نرم و لطیفی مانند کاهو هنگامی که فریز شود خراب می شود و خواص غذایی خود را از دست می دهد.

در ضمنً بهترین زمان مصرف سبزی ها در فریزر حدود یک ماه است که باید سریع تر مصرف شود و اگر سبزی ها بیش از این زمان در فریزر نگهداری شود ویتامین های آن از بین می رود و نقش غذایی خود را نیز از دست می دهد.

3- سس های کرمی

این نوع سس ها نیز داخل فریزر به اصطلاح می برد و غیرقابل استفاده می شود.

4- قهوه

قهوه هم نباید در فریزر گذاشته شود؛ به ویژه قهوه تیره.

5-تخم مرغ

یکی دیگر از مواد غذایی که نباید در فریزر نگهداری شود، تخم مرغ است.

در مورد فریز کردن سایر مواد غذایی نیز رعایت نکات بهداشتی اهمیت ویژه ای دارد که در ادامه به تعدادی از این نکات مهم اشاره می کنیم:

  • غذاها نباید برای مدت نامحدود داخل فریزر نگهداری شود؛ به ویژه انواع سوپ، غذاهای آب پز، گوشت پخته و غذاهای استیکی.
  • غذای آلوده نباید داخل فریزر قرار بگیرد. فریز کردن، تمام باکتری ها را نمی کشد. در واقع غذاهای فریز شده باکتری ها را غیرفعال می کند اما آن ها را از بین نمی برد. این سخن به معنی آن است که اگر غذای آلوده داخل فریزر قرار بگیرد، به همان میزان مضر خواهد بود و باکتری های آن فقط غیرفعال می شود. با گرم کردن دوباره آن، باکتری ها فعال می شود و غذای شما سالم نخواهد بود.
  • اگر گوشتی که طبخ نشده، بارها بیرون از فریزر قرار بگیرد و یخ آن باز شود خاصیت خود را به کلی از دست می دهد. بهترین راه برای نگهداری گوشت این است که آن را تازه مصرف کنید.
  • دمای داخل فریزر نیز هر زمان که در آن باز و بسته می شود، تغییر می کند. ممکن است غذا یخ زده باقی بماند اما فرایند فریز شدن آن کند پیش می رود و کریستال های یخی یا به اصطلاح برفک نیز داخل فریزر ایجاد می شود، بنابراین تا حد ممکن در فریزر را فقط در مواقع لزوم باز کنید.
  • یکی از اشتباه ترین کارها در این زمینه قرار دادن غذاهای دارای تاریخ انقضا در داخل فریزر است. عده ای تصور می کنند که شاید ماندگاری این مواد در داخل فریزر بیشتر باشد اما این طرز فکر اشتباه است چرا که موادی که تاریخ انقضا دارد به هیچ عنوان بیشتر از زمان تعیین شده سالم باقی نمی ماند. بهتر است این مواد را در داخل یخچال قرار دهید و تا خاتمه تاریخ انقضا آن ها را مصرف کنید.

گردآوری: گروه هفت گنج

منبع: تبیان

منبع: هفت گنج

به "این مواد غذایی را به هیچ وجه فریز نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این مواد غذایی را به هیچ وجه فریز نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید