جهت آنتن تلویزیون در تهران و شهرهای دیگر

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، تنظیم کردن آنتن هم فوت و فن های خودش را دارد. آیا قلق های تنظیم و نصب آنتن را می دانید؟ یا اینکه جهت آنتن تلویزیون در تهران یا هر شهر دیگر را چگونه می توان فهمید؟ جواب این سوال بسیار مهم است، چون کیفیت تصویر بستگی زیادی به شناسایی جهت درست برای آنتن بستگی دارد.

جهت آنتن تلویزیون در تهران و شهرهای دیگر

وبلاگ آژانس الکترونیکی | سرویس تکنولوژی - نصب آنتن و سپس تنظیم کردن آن کار خسته نماینده ای است، مخصوصا اگر شما یک فرد آماتور باشید. اما یاد گرفتنش کار سختی نیست. نگاهی به مراحل نصب آنتن در مقاله زیر بندازید. شاید تنها چیزی که کمی درمانده تان کند یافتن جهت صحیح برای آنتن است که به آن نیز پرداخته ایم.

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست زیر، به موضوع دلخواه خود برسید:

 • مراحل نصب آنتن
 • جهت آنتن تلویزیون در تهران و دیگر شهرها

مراحل نصب آنتن

با توجه به اینکه در بیشتر نقاط ایران تلویزیون دیجیتال ارائه می گردد، شما می توانید با خرید یک آنتن ساده حدودا 5 یا 6 پره ای همه کانال های تلویزیون و رادیو را بدون نویز یا پارازیت دریافت کنید. البته این موضوع بستگی به این دارد که تلویزیون شما دارای گیرنده دیجیتال باشد. پس از خرید آنتن باید به پشت بام رفته و سیم مربوط به آنتن تلویزیون تان را پیدا کنید. اگر در یک مجتمع آپارتمانی ساکنید و نمی توانید تشخیص دهید که کدام سیم برای طبقه شماست می توانید با یاری یک نفر هر کدام از سیم هایی که در پشت بام وجود دارد را بکشید و نفر دوم در طبقه مربوطه منتظر بماند و ببیند هر وقت سیم کشیده شد به شما بگوید تا شما بدانید آن سیم مال آن طبقه است. اگر هم اصلا سیمی بر روی پشت بامتان وجود ندارد باید از منزلتان تا آنجا را خودتان سیم بکشید. بعد از یافتن سیم دیگر دست به کار نصب آنتن می شوید و باید مراحل زیر را طی کنید:

اتصال سیم به برد داخل آنتن

 1. ابتدا سر سیم را از داخل واشر پلاستیکی آب بندی عبور دهید. سپس به سراغ اتصال سیم به برد داخلی بروید.
 2. سیم های آنتن معمولا از دو بخش تشکیل شده اند. یک سیم رشته ای که دور تا دور سیم بافته شده است و یک سیم مفتولی که در وسط سیم واقع شده است. ابتدا حدود 2 تا 3 سانت از سر سیم را از پوشش روی آن بیرون بیاورید. برای این کار می توانید از کاتر بهره ببرید. سعی کنید برشی نازک به صورت حلقه ای دورتادور سیم بزنید تا جدار سیم رشته ای را نبرید.
 3. سپس جدار پلاستیکی داخلی که دور مفتول پیچیده شده است را نیز به اندازه نیم سانت ببرید.
 4. بر روی بُرد 2 حلقه وجود دارد که یکی بزرگتر و یکی کوچکتر است.
 5. مفتول وسط سیم را باید در حلقه کوچک وارد کرد و با پیچ ریزی که بر روی آن است محکم نمود و سیم رشته ای را نیز داخل حلقه بزرگتر باید بست. دقت داشته باشید که به هیچ عنوان این دوسیم با هم و یا حلقه ای غیر از حلقه خودشان نباید برخورد داشته باشند. زیرا سبب اختلال امواج دریافتی می گردد.
 6. پس از اتصال سیم به برد دیگر جعبه برد را ببندید. این جعبه وظیفه محافظت از بُرد در برابر آفتاب و باران را دارد و بهتر است شما حتی چند دور چسب پهن شیشه ای به دور آن بپیچانید تا محافظت بهتری از مدار داخلش به عمل بیاورد.

نصب پایه آنتن

پیش از آنکه لوله آهنی مربوط به بالا بردن آنتن تان را بوسیله بست ها بر روی دیوار محکم نمائید، آنتن را بر بالاترین قسمت آن ببندید و سپس لوله را محکم کنید. برای اینکه در اثر وزش باد سیم آنتن از روی برد جدا نگردد، سیم را بر روی لوله در چند قسمت با استفاده از چسب برق ببندید. حالا چرا اصلا احتیاج است آنتن را به لوله آهنی ببندیم؟

برای نصب آنتن در ارتفاع مناسب احتیاج به لوله ای داریم که از ارتفاع مناسبی برخوردار باشد. بهترین مکان برای نصب آنتن بالاترین نقطه از ساختمان است که دسترسی خوبی نیز داشته باشد برای همین همواره پشت بام را برای نصب آنتن انتخاب می نمایند. در صورتی که ساختمان شما نسبت به ساختمان های اطرافتان ارتفاع خوبی دارد، احتیاج به بالا بردن بیش از حد آنتن ندارید. زیرا امواج به سادگی به آن خواهد رسید. اما در غیر اینصورت بهتر است فکری برای ارتفاع آنتن تان بکنید. پس ارتفاع لوله را بر همین اساس مشخص نمائید. لوله نیز احتیاج به ضخامت زیادی ندارد و می توانید از لوله آهنی آب با کمترین قطر بهره ببرید. برای نصب این لوله بر روی دیوار احتیاج به 2 عدد بست لوله نیز دارید. این بست ها را از طریق 4 عدد پیچ و رول پلاک به دیوار متصل کنید.

نصب فیش آنتن برای اتصال به پشت تلویزیون

فیش اتصال برای ورودی آنتن پشت تلویزیون را مطابق مرحله اتصال سیم آنتن به بُرد، به سیم تان متصل نمائید. و سپس فیش را به محل مورد نظر بر روی تلویزیون و یا ستاپ باکس خود وصل کنید و اقدام به کانال یابی نمائید. در صورتیکه همه مراحل را به درستی انجام داده باشید سیستم شما همه کانال های تلویزیون و رادیوی داخلی را لیست خواهد نمود.

جهت آنتن تلویزیون در تهران

باید در نظر داشته باشید که نحوی استقرار آنتن در راستای امواج ارسال شده از ایستگاه فرستنده کلیدی ترین نکته در هنگام نصب آنتن هوایی تلویزیون است. پس با تنظیم درست آن در پشت بام می توانیم سیگنال مطلوب با کیفیت بالا و HD دریافت کنیم.

یکی از نکات دیگر هنگام تشخیص جهت آنتن تلویزیون در تهران و سایر شهرها، شناخت و پیدا کردن نزدیکترین ایستگاه فرستنده است. به عنوان مثال فردی که در منطقه خیابان مطهری می خواهد بهترین سیگنال را دریافت کند باید آن را در راستای دکلی که در خیابان گاندی است قرار دهد. ساده تر بگوییم این فرد باید سرآنتن خود را در جهت شمال و کمی متمایل به غرب تنظیم کند. یا کسی که ساکن خیابان ستارخان است باید از ایستگاه برج میلاد استفاده کند.

پس دانستن ایستگاه های موجود در محل زندگی تان به شما یاری شایانی در تنظیم جهت آنتن می نماید. به لیست زیر نگاهی بیندازید. مکان ایستگاه های موجود در هر شهر از جمله تهران را در این لیست می توانید پیدا کنید:

 • تهران: ایستگاه فرستنده برج میلاد، گاندی، جماران، شهر ری، آزادی و ...
 • بجنورد: کاریزدر، حسن آباد و باغشجرد
 • اصفهان: شهرستان های خوانسار و نایین
 • کرمان: ایستگاه کرمان جدید، ایستگاه قلعه اردشیربرای رفسنجان، سیرجان، شهربابک ایستگاه لاشکاربرای جیرفت، ایستگاه شهید شهسواری
 • گیلان: ایستگاه آزادگان رشت
 • مازندران: ایستگاه نور سوردار (شرق مازندران، از رویان تا بهشهر)،
 • چالوس: ایستگاه نمک آبرود (غرب مازندران)، ایستگاه مرزن آباد (مرزن آباد، دهنه دوآب، میچکارـ متکا، رودبار، سیدگلامسر، پردنگون)
 • ساری: ایستگاه کیاسر (کیاسر، قسمت هایی از چالو، گلباغ، سنور، ادرو، مترلیدره، گلجاری)، و …

اگر شما هم نام ایستگاه های شهرتان را می دانید و یا روش دیگری برای تشخیص جهت آنتن تلویزیون در تهران و سایر شهرهای ایران می شناسید، آن را با ما و سایر کاربران وبلاگ آژانس الکترونیکی در قسمت نظرات در میان بگذارید.

منبع: setare.com

به "جهت آنتن تلویزیون در تهران و شهرهای دیگر" امتیاز دهید

6 کاربر به "جهت آنتن تلویزیون در تهران و شهرهای دیگر" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهت آنتن تلویزیون در تهران و شهرهای دیگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید