راهنمای کشت هیدروپونیک در منزل

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، کشت هیدروپونیک در منزل برای سبزیجاتی مانند ریحان، جعفری، گوجه فرنگی، خیار و فلفل و گل هایی نظیر حسن یوسف و بنفشه آفریقایی قابل انجام است.

راهنمای کشت هیدروپونیک در منزل

وبلاگ آژانس الکترونیکی | سرویس گیاهان و حیوانات - کاشت گیاهان در بستری غیر از خاک را کشت هیدروپونیک می گویند که به دلیل مزایای فراوان امروزه به یکی از بهترین سیستم های کشت گلخانه ای تبدیل شده است. این شیوه از کشت و کار، به دلیل راحتی و احتیاج به فضای کم، هواداران خاص خود را در بین علاقه مندان به باغبانی و پرورش گیاهان در منزل نیز جلب کرده است. شما نیز می توانید به راحتی یک تجربه باغبانی لذت بخش را به روش کشت هیدروپونیک در منزل تجربه کنید.

وسایل لازم برای کشت هیدروپونیک در منزل

وسایل مورد احتیاج به وی ژه ظرفی که برای کاشت استفاده می کنید، کاملا به نوع گیاهی که قصد پرورش آن را دارید، بستگی دارد. شما می توانید کشت هیدورپونیک در منزل را حتی با یک ظرف پلاستیکی ساده نیز آغاز کنید و خود را برای ورود حرفه ای به این تکنیک در آینده آماده کنید. به طور کلی وسایل مور احتیاج به توضیح زیر است:

1. آکواریوم یا ظروف پلاستیکی با سایز متوسط به عنوان محل کاشت (قابل تهیه از فروشگاه های آکواریومی یا پلاسکو)

2. پمپ هوای آکواریومی متناسب با اندازه آکواریوم یا مخزن

3. فوم پلی استایرن (یونولیت) به ضخامت 10 یا 5 سانتیمتر متناسب با ابعاد ظرف

4. بستر کاشت مناسب (بستر کاشت نیز به نوع گیاه شما بستگی دارد. برای کشت هیدروپونیک سبزی و صیفی در منزل بهترین بستر کاشت پرلیت، کوکوپیت یا لیکا است)

5. اسپری رنگ مشکی یا نقره ای یا قهوه ای

6. کود مخصوص هیدروپونیک (قابل تهیه از فروشگاه های محصولات و خدمات کشاورزی یا گلخانه های درون شهری

7. کارت زرد دفع آفت - یک یا دو عدد

8. نشای گیاه مورد نظر (قابل تهیه از فروشگاه های محصولات و خدمات کشاورزی یا گلخانه های درون شهری (9. کاغد تورنسل (قابل تهیه از فروشگاه های لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی)

مراحل کشت هیدروپونیک در منزل

 • برای آغاز کار ضروری است ابتدا تمامی وسایل مورد احتیاج به وی ژه ظرفی که به عنوان گلدان انتخاب می گردد را به خوبی تمیز کنید.
 • کشت هیدروپونیک بسته به گیاه می تواند در بستری از محلول کاشت (آب و عناصر غذایی) و یا در بستری از کوکوپیت (پوست نارگیل)، پرلیت و ... انجام گردد.
 • اگر کشت را در محلول غذایی انجام می دهید، قبل از هرکاری ظرف مورد نظر را با اسپری رنگ سیاه، تیره کنید. همانطور که میدانید ریشه گیاه در محیط تاریک رشد می نماید و بنابراین ضروری است، ظرف تیره باشد.
 • متناسب با سایز آکواریوم یا ظرف، یونولیتی به ضخامت 10 یا 5 سانتیمتر را انتخاب و آن را بر اساس تعداد و وزن گیاه و ابعاد دهنۀ ظرف آماده کنید.
 • به این منظور می توانید یونولیت را بر اساس نوع گیاه و تعداد گلدان هایی که مد نظر دارید و ابعاد آکواریوم یا مخزن با فواصل 20-10 سانتیمتر از یکدیگر (مرکز به مرکز) و با توجه به قطر گلدان، با دریل و مته گرد بر یا تیغ برش داده و سوراخ کنید. قبل از برش دادن اندازه گلدان ها را با مداد بر روی یونولیت علامت بزنید.
 • نشا ها را در داخل سوراخ ها قرار دهید و برای محکم ماندن آن ها از ابر استفاده کرده و دور نشا بپچید تا محکم در سوراخ گیر کند. مراقب باشید ساقه گیاه آسیب ندیده و در اثر فشار له نگردد.
 • پمپ هوا را در داخل ظرف قرار دهید و یا به آن لوله هوا متصل کرده و لوله را در داخل ظرف قرار دهید تا تهویه به خوبی انجام و ریشه گیاه دچار خفگی نگردد.
 • ظرف را از آب پر کنید. برای کشت هیدروژونیک در منزل بهتر است از آب بدن کلر بهره ببرید. به این منظور آب شهری را به مدت 24 ساعت کنار بگذارید تا کلر آن خارج گردد و بعد بهره ببرید.
 • در صورتیکه به خوبی تهویه صورت گیرد هر یک تا دو هفته یکبار احتیاج به تعویض آب مخزن خواهد بود.
 • کود های هیدروپونیک مورد احتیاج خود را بسته به نوع گیاه از فروشگاه های محصولات و خدمات کشاورزی تهیه کنید و مطابق با دستور العمل با توجه به مقدار مصرفی توصیه شده بر روی پاکت یا بطری و با توجه به حجم آب موجود در آکواریوم یا مخزن، حل و به مجموع آب اضافه کنید.
 • کارت زرد را برای جذب حشراتی، چون شته و…، کنار محل نگهداری آکواریوم یا مخزن خود قرار دهید.
 • از کاغذ تورنسل برای چک کردن میزان اسیدیتۀ کل محلول بصورت روزانه بهره ببرید. میزان اسیدیته یا pH محلول کشت باید در محدودۀ خنثی 5/6 تا 5/7 باشد. در صورتیکه از این محدوده بالاتر رود، باید حتما با اسیدی مانند اسید نیتریک بصورت قطره قطره، pH را به محدودۀ مورد نظر برسانید.

توصیه های لازم برای کشت هیدروپونیک در منزل

1- مخزن یا آکواریوم محل کاشت را بسته به نوع گیاه در دما و نور مناسب قرار دهید. در این زمینه، شرایط محیطی گیاه تفاوتی با شرایط محیطی در کشت گلدانی ندارد.

2- کوددهی باید هر 2 هفته یکبار تکرار گردد. توجه داشته باشید ضروری است جهت جلوگیری از سمیت گیاه، کل آب آکواریوم یا مخزن تخلیه و با آب تازه و کود جدید مجددا آماده گردد.

3- در صورت کم شدن آب محیط کشت، مقدار آب کاهش یافته را از آب بدون کلر، به همان میزان جبران کنید.

4- ضروری است پمپ هوا برای تامین اکسی ژن مورد احتیاج ریشه ها همیشه روشن باشد. همچنین می توانید به آن یک تایمر متصل کرده و ساعات روش و خاموش شدن پمپ را تنظیم نمایید.

5- پمپ هوا باید نه خیلی قوی باشد و نه خیلی ضعیف. سعی کنید از پمپ های بی صدا بهره ببرید.

گیاهان مناسب برای کشت هیدروپونیک در منزل

به طورکلی می توان گفت: بسیاری از سبزی ها، صیفی جات و گل های زینتی را به راحتی می توان به روش کشت هیدروپونیک پرورش داد. اما گیاهانی که براحتی در این سیستم خانگی پاسخگو خواهند بود، سبزیجاتی چون ریحان، جعفری، نعناع، کاهو، گوجه فرنگی، فلفل، بادمجان و خیار هستند. در بین گل ها نیز گل رز، حسن یوسف، بنفشه آفریقایی و ... را می توان به این شیوه نگهداری کرد.

آشنایی با کشت هیدروپونیک در منزل می تواند به راحتی تمرینی برای آماده شدن شما به یک شغل جذاب و درآمدزا باشد.

منبع: setare.com

به "راهنمای کشت هیدروپونیک در منزل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای کشت هیدروپونیک در منزل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید