روستای سیرچ، بهشتی سرسبز در کویر کرمان

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، وجود بهشتی سرسبز و زیبا در کویری گرم و سوزان تاحدودی عجیب به نظر می رسد ولی با سفر به روستای سردسیر سیرچ در نزدیکی یکی از گرم ترین نقاط کره زمین، متوجه می شوید که در کشور عزیزمان ایران چه زیبایی هایی وجود دارد که ما از آن ها بی اطلاع هستیم.

روستای سیرچ، بهشتی سرسبز در کویر کرمان

معرفی روستای سیرچ:

روستایی به نام سیرچ در منطقه کرمان واقع شده است که در بخش شهداد واقع است و یک ناحیه بسیار خوش آب و هوا نیز می باشد. فاصله این روستا تا کرمان 80 کیلومتر است و از قدیم محل ییلاق بخش گرراستاى و کویرى شهداد و آبادى هاى تابعهٔ آن بوده و بهارستان نام داشت. سیرچ چشم اندازى زیبا، پوشیده از توده هاى انبوه درختان دارد. در مرکز سیرچ چندین درخت کهنسال سرو و چنار نیز وجود دارد.

روستای سیرچ نقطه تناقض استان کویری کرمان است و با آب و هوای کوهستانی که دارا هست توانسته به عنوان یک منطقه ییلاقی در کرمان محسوب بشود. این روستا در 80 کیلومتری شهر کرمان و 25 کیلومتری مرکز شهرستان شهداد نیز واقع است و در ارتفاع 1550 متر در دره رودی به همین نام نیز واقع شده است. جمعیت آن در تابستان به علت موقعیت تفرجگاهى به بیش از ده هزار نفر مى رسد. پوشش گیاهی آن هم توده هایی از انبوه درختان است که در بین آن ها درختان کهنسال سرو و چنار نیز دیده می شود.

علت قابل توجه بودن روستای سیرچ آن است که در دل کویر منطقه ای شبیه به شمال کشور وجود دارد و هوایی مرطوب و خنک داراست. این روستا بر روی ارتفاعات قرار گرفته و زیبایی شبیه به مناطق سوییسی با همان سرسبزی و فراز و فرودها نیز شامل می شود. در قسمت مرطوب سیرچ به علت آب هاى فراوان جارى تعدادى از باغ ها به باتلاق تبدیل شده اند. در این منطقه انواع درختان صنوبر، انگور، انجیر، گیلاس و آلبالو در دامنهٔ کوهسارها لابه لاى سنگلاخ کاشته شده است و چون زمین مسطح کم دارد، کشت مزارع جو و گندم کم یافت مى شود، اما از زمین هاى محدود و آب فراوان، براى احداث باغ استفاده شده است. این منطقه یکى از قطب هاى اصلى جهانگردى استان محسوب مى شود.

سیرچ منطقه ای خنک و کوهستانی می باشد که با کویر خشک لوت 30 دقیقه فاصله دارد و این امر به جذابیت این منطقه افزوده است. سرو 2000 ساله سیرچ- آب گرم سیرچ و امامزاده سید جلال الدین سیرچ از اماکن گردشگری و زیارتی روستای سیرچ می باشند. عمده محصولات روستای سیرچ عبارتند از : انار- به- آلوچه- زرد آلو- قیصی- انگور- نوری- گردو- انجیر- شلیل… می باشد . بدلیل خنکای هوا و وجود رودخانه سیرچ این منطقه مستعد پرورش ماهی قزل آلا است.

سیرچ یک رودخانه بزرگ دارد که گردشگران از دیدن و نشستن کنار آن لذت می برند، علاوه بر آن چشمه های آبگرم سیرچ نیز برای خواص درمانیشان معروف است.

سیرچ یک تونل سنگی دارد که به بزرگترین تونل سنگی خاورمیانه معروف است، همچنین سرو کهن سیرچ که گفته می شود بیش هزار سال قدمت دارد، از دیگر جاذبه های این روستا است.

خوشبختانه راستا دسترسی این روستا از هر دو جاده کرمان به سیرچ و شهداد به سیرچ آسفالت است و به راحتی می توانید به این منطقه زیبا سفر کنید. گذارتان که به سیرچ افتاد، می توانید سراغی هم از سوغاتی های معروف این روستا بگیرید و برای دوستانتان کره و روغن حیوانی مرغوب، خشکبار، قالیچه های کوچک و حصیربافته های تزئینی هدیه ببرید.

بهترین زمان برای سفر به سیرچ:

اگر به این فکر می کنید که بهترین زمان برای سفر به این روستا چه زمانی است، باید بگوییم که سیرچ در تمام فصل های سال بسیار دیدنی است. شکوفه های خندان باغ های میوه در بهار، درختچه ها و درختان سر به فلک کشیده سرسبز و گل ها و گیاهان وحشی و هوای خنک و دلپذیر در تابستان و طبیعت رنگارنگ آن در پاییز و چشم انداز ارتفاعات پر از برف و پیست اسکی آن در زمستان تنها گوشه ای از زیبایی های این روستای تماشایی است.

راستا دسترسی به سیرچ:

فاصله روستای سیرچ تا شهر کرمان 80 کیلومتر و تا مرکز بخش شهداد 25 کیلومتر است. خالی از لطف نیست اگر به این نکته نیز اشاره کنیم که راستا دسترسی این روستا از هر دو جاده کرمان - سیرچ و شهداد - سیرچ آسفالت است و به راحتی می توانید به این منطقه زیبا سفر کنید.

منبع: گردشبان

به "روستای سیرچ، بهشتی سرسبز در کویر کرمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای سیرچ، بهشتی سرسبز در کویر کرمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید