شوک مجازی به کسب وکارها

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، مشاهدات میدانی حاکی از آن است که روز گذشته اختلال در شبکه مخابراتی و اینترنتی، باعث لغو بسیاری از معاملات اینترنتی شد. مطابق مشاهدات، بسیاری از مشتریان برای پرداخت مبالغ به وسیله کارت خوان ها نیز با مشکل روبه رو شدند؛ در نتیجه به پرداخت پول نقد برای انجام معاملات روی آوردند. به گفته مسوولان، دلیل اصلی این اختلال، آتش سوزی در یکی از حوضچه های ارتباطی مخابرات اعلام شد که دست کم تا عصر دیروز ادامه یافت. نت بلاکس در حساب توییتری خود نیز گزارش داد که 21درصد از اینترنت ایران دچار اختلال شده است.

شوک مجازی به کسب وکارها

به گزارش دنیای اقتصاد، بعدازظهر دیروز، ارتباط اینترنتی بخش زیادی از کاربران شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت ثابت و همراه با قطعی و اختلال جدی همراه شد. طبق تنها اظهارنظر رسمی تا زمان نگارش این خبر، آتش سوزی در یکی از حوضچه های مخابراتی دلیل این اختلال بوده است. نت بلاکس نیز ضمن تایید وجود اختلال در اینترنت ایران، مقدار آن را حدود 21 درصد از کل شبکه کشور گفت. طبق اطلاعات رادار نت بلاکس، بخش عمده این اختلال در اینترنت ایرانسل و گیت وی شرکت ارتباطات زیرساخت مشهود بوده است. همزمان با این قطعی اینترنت، کاربران بعضی منطقه ها تهران از وجود قطعی در خطوط تلفن ثابت خود نیز خبر دادند.

ایرنا به نقل از شرکت مخابرات نوشت: به دلیل آتش سوزی در یکی از حوضچه های ارتباطی منطقه 8 مخابرات تهران، ارتباط مخابراتی ثابت و سیار در منطقه های از شهر، مختل شده و کارشناسان مخابراتی مشغول فعالیت به منظور رفع سریع این اختلالات هستند. در ادامه تاکید شد: در پی این اختلال، ارتباط مخابراتی ثابت و سیار، در بخش هایی از منطقه ها تهران دارای اختلال برای بعضی از مشتریان خانگی و تجاری است و کارشناسان مخابراتی به سرعت مشغول فعالیت به منظور رفع سریع این اختلالات ارتباطی هستند.

روز گذشته، اختلال اینترنتی باعث شد کسب و کارها نیز با اختلال روبه رو شوند. مشاهدات میدانی خبرنگار دنیای اقتصاد حاکی از آن است که اختلالات اینترنتی در بعضی موارد باعث شد دستگاه های کارتخوان نیز با قطعی روبه رو شوند. در نتیجه بسیاری از خریدها در روز گذشته با پول نقد صورت می گرفت. آنالیز های آماری حاکی از آن است که در حال حاضر بیش از 90درصد خریدهای خرد از دستگاه های کارتخوان یا به شکل اینترنتی انجام می گردد و اختلال روز گذشته باعث سردرگمی بسیاری از فعالان مالی و مشتریان شد. مشاهدات حاکی از آن است که این اختلال در بخش قابل توجهی از روز نیز باقی ماند. در نتیجه عرضه نمایندگان محصولات یا در پی این بودند که معاملات روزانه را لغو نمایند یا از مشتریان درخواست می کردند که برای برآورده شدن تقاضای خود از پول نقد استفاده نمایند. از سوی دیگر، بعضی نانوایی ها که به سیستم تازه پرداخت مجهز بودند نیز در روز گذشته نتوانستند خدمات خود را ارائه دهند و در نتیجه، پول نقد جایگزین خرید اینترنتی در نانوایی ها شده بود. نت بلاکس هم در گزارشی قطعی اینترنت در ایران را تایید و گفت 21درصد از اینترنت ایران دچار اختلال شده است.

بعضی از کاربران گفتند در بسیاری از منابع شبکه موبایل نیز از دسترس خارج شده است. روز گذشته علاوه بر اختلال در کارتخوان ها، پرداخت ها و خرید های اینترنتی از سایت ها یا اپلیکیشن ها نیز با چالش روبه رو شده است. روز گذشته مسوولان دلیل اختلال اینترنتی را آتش سوزی حوضچه های مخابراتی عنوان کردند. سخنگوی شرکت مخابرات گفت: ساعت 13 در دو حوضچه ارتباطی تهران آتش سوزی رخ داد و این موضوع باعث اختلالِ ارتباطات ثابت و دیتا شد. در حال حاضر آتش مهار شده و همکاران ما درحال رفع خرابی هستند. او عصر دیروز تاکید نمود وضع تلفن ثابت پایدار است اما دیتا اختلال دارد. او پیش بینی کرد مشکل خطوط اصلی به زودی رفع گردد.

ضرر به کسب و کارها

مطمئنا قطعی اینترنت آسیب قابل توجهی به معاملات کسب و کارها در روز گذشته زده است. اگرچه نمی توان رقمی درخصوص این موضوع گفت، اما اگر این اختلال باعث گردد 30 تا 50درصد از معاملات روزانه لغو گردد، بنگاه ها با زیان قابل توجهی روبرو خواهند شد. در این خصوص ضروری است سیاستگذاران شرایطی را فراهم نمایند که اختلال در سامانه های خدمات اینترنتی باعث اختلال در دستگاه های کارتخوان نگردد. علاوه بر این، با توجه به اینکه اختلال روز گذشته سراسری بود، این آسیب می تواند چندبرابری باشد. در حال حاضر آمارها حاکی از آن است که 13میلیون دستگاه کارتخوان در کشور وجود دارد. در شرایطی که شرایط بسیاری از کسب و کارها، به دلیل افزایش سطح قیمت ها، کاهش تقاضاها و افزایش اجاره با مشکل روبه رو شده، چالش هایی از این دست می تواند فشار مضاعفی را بر مقدار عایدی این مشاغل که عمدتا خرد و کم سرمایه ها هستند، ایجاد کند.

منبع: فرارو

به "شوک مجازی به کسب وکارها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شوک مجازی به کسب وکارها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید