پوستتان را با این سبزی خوشبو مثل آینه کنید

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، اگرچه هیچ مطالعه ای پشتیبان این ایده نیست که آب کرفس آکنه را درمان می نماید، اما ممکن است به دلایل دیگر علائم آکنه را تسکین دهد.

پوستتان را با این سبزی خوشبو مثل آینه کنید

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، آب کرفس طی سالیان اخیر شاهد افزایش محبوبیت خود بوده است. فواید مطرح شده آب کرفس برای سلامت پوست از جمله دلایل فرایند افزایشی محبوبیت آن بوده و بعضی افراد حتی مدعی هستند که این نوشیدنی به درمان آکنه یاری می نماید.

اما ممکن است بعضی از این ادعاها از پشتوانه علمی برخوردار نباشند. در ادامه با این که آیا آب کرفس برای پوست انسان مفید است یا خیر بیشتر آشنا می شویم.

آیا آب کرفس آکنه را درمان می نماید؟

اگرچه افراد بسیاری مدعی هستند که آب کرفس می تواند آکنه را درمان کند، اما هیچ مطالعه ای که این مساله را اثبات نموده باشد، وجود ندارد.

آکنه یک بیماری التهابی پوست است که به مسدود شدن منافذ پوست منجر می گردد. دلایل اصلی آن شامل سن، ژنتیک، هورمون ها، رژیم غذایی و بعضی سویه های باکتریایی Cutibacterium acnes می شوند.

اگرچه آکنه به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است، بعضی افراد مدعی هستند که فراوری بیش از حد سبوم یا چربی پوست به واسطه میزان بیش از حد باکتری استرپتوکوک دلیل آن است. گفته شده است که نمک موجود در آب کرفس استرپتوکوک را نابود می نماید و از این رو، آکنه کاهش می یابد.

با این وجود، این ادعاها پیچیدگی آکنه را بیش از حد ساده نموده و این حقیقت که این باکتری ها می توانند هم به سلامت انسان آسیب رسانده و هم به آن یاری نمایند را نادیده می گیرند.

افزون بر این، پژوهش های محدود از این ایده که کرفس موجب نابودی استرپتوکوک می گردد، پشتیبانی می نمایند.

در شرایطی که یک مطالعه نشان داد که برگ های کرفس عملکرد ضد باکتریایی علیه استرپتوکوک موتانس دارد، اما در آن از یک فرمول خمیردندانی استفاده شده بود.

افزون بر این، اگر بدن شما دارای میزان بیش از باکتری های مضر استرپتوکوک باشد، ممکن است به مصرف آنتی بیوتیک احتیاج داشته باشید و باید همیشه با یک پزشک در این زمینه مشورت کنید.

همچنین، اگرچه نمک دارای خواص ضد باکتریایی برای حفظ مواد غذایی و سلامت دندان است، هیچ پژوهشی از این ایده که محتوای سدیم آب کرفس عفونت های باکتریایی یا ظهور آکنه را کاهش می دهد، پشتیبانی نمی نماید.

فواید بالقوه آب کرفس برای آکنه

اگرچه هیچ مطالعه ای پشتیبان این ایده نیست که آب کرفس آکنه را درمان می نماید، اما ممکن است به دلایل دیگر علائم آکنه را تسکین دهد.

آب کرفس قند کمی دارد و جایگزینی خوب برای نوشیدنی های شیرین مانند نوشابه، قهوه های شیرین شده و نوشیدنی های انرژی زا است.

پژوهش ها رژیم های غذایی حاوی قند زیاد را با افزایش آکنه و رژیم های غذایی با گلیسمی پایین را با کاهش آکنه پیوند داده اند.

یک رژیم غذایی با گلیسمی پایین حاوی مواد غذایی است که سطوح قند خون را به سرعت افزایش نمی دهند.

از جمله آنها می توان به غذاهای سرشار از فیبر مانند سبزیجات، غلات کامل، عدس، لوبیا، و بعضی میوه ها مانند توت ها، سیب و گلابی اشاره نمود.

اگر آب کرفس را جایگزین نوشیدنی های شیرین کنید، ممکن است کاهش آکنه به واسطه مصرف قند کمتر و فیبر بیشتر در رژیم غذایی خود را شاهد باشید.

افزون بر این، آب کرفس سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها است که ممکن است به کاهش التهاب یاری نمایند.

با توجه به این که آکنه یک بیماری التهابی است، مصرف مواد غذایی ضد التهاب ممکن است استرس اکسیداتیو و سطوح هورمون هایی مانند فاکتور رشد شبه انسولین-1 (IGF-1) که به آکنه منجر می گردد را کاهش دهد.

به طور کلی، به پژوهش های بیشتر در این زمینه احتیاج است.

فواید بالقوه دیگر برای پوست

آب کرفس ممکن است فواید دیگری برای سلامت پوست داشته باشد.

افزایش هیدراتاسیون: آب کرفس همانگونه که معین است بیشتر از آب تشکیل شده و ممکن است به آبرسانی پوست شما یاری کند.

نوشیدن مایعات به اندازه کافی در طول روز به آبرسانی به بدن و حفظ سلول های پوست در وضعیتی مناسب یاری می نماید. زمانی که با کم آبی بدن روبرو هستید، پوست ممکن است کدر به نظر برسد و همچنین خطوط و چین و چروک های پوست هرچه بیشتر معین شوند.

با این وجود، نوشیدن مایعات با بهبود پوست خشک مرتبط نیست. پوست خشک به واسطه کاهش سطوح چربی در پوست شکل می گیرد و معمولا با استفاده از مرطوب نماینده ها برای حفظ آب در لایه اپیدرم پوست درمان می گردد.

اقدامات پیشگیرانه دیگری مانند تغییر صابون، استفاده از آب گرم و نه داغ، و استفاده از کرم پس از استحمام نیز توصیه شده است.

با این وجود، آبرسانی مداوم به بدن برای سلامت کلی انسان اهمیت دارد و به حفظ ظاهر شاداب و درخشان پوست یاری می نماید.

افزایش دسترسی به مواد مغذی در پوست

آب کرفس ممکن است مقدار مواد مغذی ارسالی به پوست شما را افزایش دهد. آثار آبرسانی آن ممکن است به ارسال مواد مغذی و حذف مواد زائد در سراسر بدن از جمله پوست شما یاری کند.

افزون بر این، آب کرفس حاوی مواد مغذی مختلف است که از سلامت پوست پشتیبانی می نمایند که از آن جمله می توان به فیبر، منیزیم، روی، و ویتامین های A، B، C، و K اشاره نمود.

به عنوان مثال، ویتامین C نقشی کلیدی در فراوری کلاژن دارد، در شرایطی که روی برای بهبود زخم مهم است.

در نهایت، آنتی اکسیدان های موجود در آب کرفس ممکن است به محافظت از پوست و جوان سازی سریع تر و موثرتر آن یاری نمایند.

محتوای قند کم

انتخاب آب کرفس به جای نوشیدنی های شیرین می تواند برای پوست شما مفید باشد.

یک رژیم غذایی حاوی قند زیاد با افزایش پیری پوست به وسیله فرایندی به نام گلیکاسیون پیوند خورده است.

گلکاسیون زمانی رخ می دهد که قندها با فیبرهای کلاژن و الاستین تعامل داشته و ترکیباتی به نام محصولات نهایی گلیکاسیون پیشرفته (AGEs) شکل بگیرند. کلاژن و الاستین پروتئین های کلیدی مسئول ساختار و نرمی پوست هستند.

با گذشت زمان، محصولات نهایی گلیکاسیون پیشرفته می تواند به پژمردگی پوست و افزایش ظهور خطوط و چین و چروک ها منجر گردد.

از این رو، انتخاب نوشیدنی های کم قند مانند آب کرفس ممکن است میزان مصرف کلی قند شما را کاهش داده و سلامت پوست را تقویت کند.

مواد مغذی آب کرفس

آب کرفس سرشار از مواد مغذی است و یک افزودنی عالی به رژیم غذایی شما محسوب می گردد. یک پیمانه (240 میلی لیتر) آب کرفس حاوی موارد زیر است:

کالری: 42.5

پروتئین: 2 گرم

کربوهیدرات: 9.5 گرم

فیبر: 4 گرم

قند: 5 گرم

کلسیم: 8 درصد ارزش روزانه

منیزیم: 7 درصد ارزش روزانه

فسفر: 5 درصد ارزش روزانه

پتاسیم: 14 درصد ارزش روزانه

سدیم: 9 درصد ارزش روزانه

ویتامین A: 7 درصد ارزش روزانه

ویتامین C: 16 درصد ارزش روزانه

ویتاین K: 74 درصد ارزش روزانه

افزون بر این، آب کرفس مقادیر کم از ریزمغذی هایی مانند مس، روی، فولات، بیوتین و مقدار زیاد از ویتامین های B را ارائه می نماید.

همچنین، آب کرفس سرشار از آنتی اکسیدان های فلاونوئیدی است که ممکن است به کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو در بدن یاری نمایند.

در نهایت، آب کرفس این امکان را فراهم می نماید تا مقدار بیشتری کرفس را در یک لیوان مصرف کنید.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: جام جم آنلاین

به "پوستتان را با این سبزی خوشبو مثل آینه کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوستتان را با این سبزی خوشبو مثل آینه کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید