کاهش تورم مسکن در آبان 1400

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، خبرگزاری خبرنگاران- مرکز آمار اظهار داشت: عدد شاخص قیمت املاک مسکونی شهر تهران در آبان1400، بر اساس ماه پایه فروردین 1395 به عدد 774،8 رسید که نسبت به ماه قبل (778.6)، 0.5 درصد کاهش داشته است.

کاهش تورم مسکن در آبان 1400

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، براساس اعلام مرکز آمار ایران مشروح کاهش تورم مسکن در آبان 1400 به توضیح زیر است؛

کاهش تورم نقطه ای

منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می باشد. نرخ تورم نقطه ای در آبان ماه 1400 به عدد 20،2 درصد رسیده است؛ یعنی خریداران برای خرید یک واحد مسکونی در شهر تهران بایستی نسبت به آبان 1399، بطور میانه 20.2 درصد بیشتر پرداخت نمایند. تورم نقطه ای این ماه در مقایسه با ماه قبل (22.4) 2.2 واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش تورم ماهانه

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت ماه جاری، نسبت به عدد شاخص ماه قبل می باشد که در آبان ماه 1400 این اطلاع به عدد 0،5- درصد رسیده است. تورم ماهانه آبان ماه در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (3.5 درصد)، 4.0 واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش تورم سالانه

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به شاخص دوره مشابه سال قبل می باشد. نرخ تورم سالانه آبان ماه 1400 املاک مسکونی شهر تهران به عدد 51،8 درصد رسیده است که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (59.3)، 7.5 واحد درصد کاهش داشته است.

شاخص قیمت املاک مسکونی شهر تهران با استفاده از اطلاعات ثبتی سامانه املاک و مستغلات کشور و به روش هدانیک محاسبه شده است. جهت محاسبه درصد تغییرات قیمت واحدهای مسکونی؛ شاخص قیمت نسبت به میانه قیمت، تغییرات قیمت ها را بهتر نشان می دهد. زیرا مشخصات واحدهای فروش رفته در دوره های مختلف می توانند تغییرات زیادی داشته باشند که در محاسبه میانه قیمت قابل شناسایی نمی باشند. به عنوان مثال، تعداد واحدهای فروش رفته نوساز در یک دوره امکان دارد بسیار بیشتر از دوره قبل باشد که در این حالت میانه قیمت دو دوره متوالی با یکدیگر قابل مقایسه نخواهند بود.

شاخص قیمت محاسبه شده به روش هدانیک این مشکل را رفع می نماید و اثر تغییرات کیفی در طول دوره های مختلف را از بین می برد، بنابراین با وجود اینکه میانه قیمت املاک مسکونی نسبت به شاخص قیمت برای عامه جامعه ملموس تر است با این حال به علت حذف تغییرات کیفی در محاسبه شاخص قیمت به روش هدانیک تغییرات قیمت در این روش بسیار دقیقتر از تغییرات روش میانه قیمت است.

منبع: خبرگزاری آریا

به "کاهش تورم مسکن در آبان 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش تورم مسکن در آبان 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید