آشنایی با علل و عوامل اسهال نوزادان

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، در این مقاله همه موراد دلیل اسهال نوزادان بیان شده است.

آشنایی با علل و عوامل اسهال نوزادان ممکن است یک نوزاد در طول سال اول زندگی اش چندین بار دچار اسهال شود. خوشبختانه بسیاری از این اسهال ها خود به خود درمان می شوند، اما بعضی از انواع این بیماری می تواند برای بعضی از نوزادان به خصوص نوزادانی که از نظر تغذیه و دریافت مایعات و املاح مورد احتیاج مشکل دارند، کشنده باشد.

به چه نوع مدفوعی اسهال گفته می شود؟ اسهال، مدفوع شل و آبکی و شکل نگرفته ای است که بیش از 3 بار در روز دفع می شود و حجم آن هم اندازه مشخصی دارد. اما در خصوص نوزادان تشخیص این بیماری کمی مشکل است، چون اغلب، مدفوع نوزادان خصوصیات فوق را دارد و حتی بو و رنگ مدفوع نوزاد هم ممکن است با مدفوع های دیگر فرق کند. به همین خاطر برای تشخیص اسهال نوزدان والدین باید به دقت آنالیز نمایند که آیا عادت کار کردن شکم نوزاد تغییر نموده است یا خیر؟

چه عواملی باعث اسهال نوزاد می شود؟عوامل زیادی سبب اسهال نوزادان می شود. دلیل اسهال نوزاد ممکن است عفونت ویروسی یا باکتری بوده یا به دلیل وجود انگل، مصرف یک دوره آنتی بیوتیک و یا علل دیگر ایجاد شده باشد.

عفونت ویروسیهر گونه ویروس مانند روتویروس، آدنوویروس، کالیکویروس، آسترو ویروس و آنفلوانزا می تواند دلیل اسهال نوزادان باشد و سبب استفراغ، درد شکم، تب نوزاد، لرز و درد در نوزاد شود.

عفونت باکتریاییباکتری هایی مانند سالمونلا، شیگلا، استافیلوکوک، کمپیلوباکتر یا ایکولای نیز ممکن است از عوامل اسهال باشند. اگر کودک شما دارای یک عفونت باکتریایی باشد، ممکن است اسهال نوزاد شدید و همراه با گرفتگی عضلانی، وجود خون در مدفوع و تب مشاهده شود. (در این حالت کودک استفراغ می نماید یا نمی نماید)

بعضی از عفونت های باکتریایی به صورت خود به خود ظاهر می شوند، اما بعضی از آن ها مانند باکتری ایکولای که می توانند در فست فود ها و سایر منابع غذایی پیدا شوند، بسیار جدی هستند. بنابراین اگر نوزاد شما این علائم را داشته باشد، او را به نزد دکتر ببرید. پزشک او را مورد آنالیز قرار می دهد و احتمالاً برای ارزیابی باکتری، یک آزمایش مدفوع از کودک گرفته می شود.

عفونت گوشدر بعضی موارد، عفونت گوش نوزادان (که ممکن است ویروسی یا باکتریایی باشد) می تواند دلیل اسهال نوزاد باشد. اگر کودک شما مبتلا به عفونت گوش شود، گریه زاری و نا آرامی می نماید و گاهی گوش خود را می کشد. بعلاوه عفونت گوش باعث استفراغ و کاهش اشتها و بعلاوه حساسیت او نسبت به سرما می شود.

انگل هاعفونت های انگلی می تواند دلیل اسهال نوزاد باشد. به عنوان مثال، جیاردیازیس به وسیله یک انگل میکروسکوپی ایجاد می شود که در روده زندگی می نماید. علائم این بیماری شامل گاز شکم، نفخ، اسهال، و مدفوع چرب می باشد.

این نوع عفونت ها به راحتی در شرایط گروهی توسعه می یابند و درمان این عفونت احتیاج به استفاده از دارو های خاص دارد؛ بنابراین بهتر است نوزاد را نزد پزشک ببرید.

آنتی بیوتیک هامصرف آنتی بیوتیک ها هم می تواند دلیل اسهال نوزادان باشد. اگر کودک شما در طی یا پس از دوره ای از مصرف آنتی بیوتیک ها اسهال بگیرد، ممکن است مربوط به دارو باشد که با باکتری های روده باعث ایجاد مشکل می شود و نوزاد مبتلا به اسهال می شود. با پزشک خود درباره گزینه ها و راهکار های پزشکی صحبت کنید، اما قبل از اینکه دکتر هدایت های لازم را به شما کند، دارو های تجویزی به کودک خود را متوقف نکنید.

آب بیش از حدآب زیاد (به ویژه آب میوه حاوی سوربیتول و سطوح بالای فروکتوز) یا نوشیدنی های شیرین فراوان می تواند باعث ناراحتی شکم نوزاد شود و در پی آن موجب اسهال نوزاد شود. کاهش آب یا آبمیوه این مشکل را رفع می نماید.

آموزشگاه آمریکایی اطفال (AAP) توصیه می نماید که قبل از سن یک سالگی، آب شیرین به کودک خود ندهید.

فرمول نامناسبی از آب یا آبمیوه باعث اسهال می شود، بنابراین مطمئن شوید که شما اندازه مناسبی آب را در برنامه غذایی کودک خود جای می دهید.

آلرژی غذاییاگر کودک شما دچار تنفس یا تورم چهره یا لب شود، باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید. آلرژی غذایی (که در آن سیستم ایمنی بدن به پروتئین های غذایی واکنش می دهد) می تواند بلافاصله یا در عرض چند ساعت باعث واکنش های خفیف یا شدید شود. علائم آلرژی غذایی می تواند دلیل اسهال نوزاد باشد و ممکن است اسهال، گاز، درد شکم و خون در مدفوع را ایجاد کند. در موارد شدیدتر، آلرژی بعلاوه می تواند باعث ایجاد مسائل پوستی نوزادان، تورم و مسائل تنفسی شود.

پروتئین شیر شایع ترین مواد آلرژن غذایی است. (کودک شما نباید در کمتر از شش ماهگی شیر گاو یا غذا های ساخته شده با شیر گاو را بخورد. بعلاوه مواد لبنی جامد نیز می تواند باعث آلرژی در کودک شود. در بعضی موارد نیز خوردن محصولات لبنی به وسیله مادر، بر روی شیر مادر تاثیر گذاشته که باعث آلرژی در نوزاد می شود.)

از دیگر مواد غذایی که نوزاد به آن ها حساسیت نشان می دهد؛ تخم مرغ، بادام زمینی، سویا، گندم، آجیل و ماهی می باشد. اگر فکر می کنید کودک شما ممکن است آلرژی غذایی داشته باشد، با پزشک کودک خود صحبت کنید.

عدم تحمل غذاییبر خلاف آلرژی غذایی، عدم تحمل غذایی (گاهی اوقات حساسیت غذایی نامیده می شود) یک واکنش غیر طبیعی است که بر روی سیستم ایمنی بدن تاثیر نمی گذارد. یک مثال از حساسیت غذایی، عدم تحمل لاکتوز است.

عدم تحمل لاکتوز در نوزادان بسیار غیرمعمول است، اما اگر کودک شما لاکتوز را تحمل نمی نماید، بدان معناست که بدن او فراوری لاکتاز کافی، آنزیم لازم برای هضم لاکتوز، در شیر گاو و سایر محصولات لبنی را ندارد.

هنگامی که لاکتوز ناپایدار در روده باقی می ماند، می تواند علائمی مانند اسهال، گرفتگی شکم، نفخ و گاز ایجاد کند.

علائم معمولاً از نیم ساعت تا دو ساعت پس از مصرف محصولات شیر، آغاز می شود. به هر حال، اگر کودک شما دارای اسهال شدید باشد، ممکن است علائم عدم تحمل لاکتوز به مدت یک هفته یا دو سال در او نمایان باشد.

مسمومیت و اسهال نوزاداگر کودک شما اسهال دارد و استفراغ می نماید و فکر می کنید ممکن است بعضی از مواد غیر خوراکی مانند یک دارو، مواد شیمیایی یا گیاه را خورده است، سریعاً به بیمارستان مراجعه کنید. اگر او بیهوش است یا تنفسی تند دارد با اورژانس تماس بگیرید. علایم دیگر مسمومیت، خستگی و تشنج است.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون

به "آشنایی با علل و عوامل اسهال نوزادان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با علل و عوامل اسهال نوزادان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید