تصمیم عجیب در جنوب تهران

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، مدیریت شهری پایتخت در حالی به تازگی با هدف ایجاد سرزندگی، کاهش فضا های مخروبه و بی دفاع و به منظور افزایش سرانه خدماتی هفت گانه و توسعه فضا های انسان محور اقدام به تغییر کاربری وتعریف دو پروژه محرک توسعه در دو منطقه جنوبی تهران نموده است که این تصمیم از یک جنبه مهم قابل تامل است.

تصمیم عجیب در جنوب تهران

یکی از این مجموعه ها در عرصه ای به وسعت 7 هکتار در مرز غربی محدوده شهرداری منطقه 15 شهر تهران واقع شده است؛ قبلاً این مجموعه به عنوان کارخانه چرم فعالیت داشته که در راستای اجرای برنامه پاکسازی محیط زیست و جمع آوری و انتقال مشاغل مزاحم از شهر تهران این کارخانه نیز به چرم شهر ورامین منتقل شده است. براساس اعلام مدیریت شهری، در این اراضی با طرحی جامع که دربرگیرنده مجموعه ای مسکونی به وسعت 7/ 2 هکتار و مجموعه ای تجاری به وسعت یک هکتار است موافقت شد. در این طرح بیش از 3 هکتار به عنوان فضایی جهت خدمات هفت گانه و فضای سبز به شهرداری تهران واگذار می گردد. این موضوع به ارتقای شرایط اجتماعی و مالی منطقه 15 یاری می نماید و به عنوان محرک توسعه در جنوب شهر تهران سبب ارتقای کیفی این منطقه خواهد شد.

از سوی دیگر مجوز احداث یک پروژه دیگر به منظور احداث مجموعه ای مسکونی و خدماتی واقع در منطقه 18 در محدوده ای به وسعت حدود 8/ 1 هکتار صادر شده که در این مصوبه نیز 70 درصد عرصه جهت توسعه فضای سبز و معابر شهری به شهرداری تهران واگذار می گردد. نکته قابل تامل درخصوص هر کدام از این دو پروژه آن است که در حالی که انتظار می رفت عمده مساحت این اراضی به نفع تامین خدمات و سرانه های شهری مورد استفاده قرار بگیرد چرا مدیریت شهری تصمیم گرفته است بخش زیادی از آن را به فضا های مسکونی و تجاری تبدیل کند؟ آن هم در شرایطی که به طور طبیعی سرانه های خدماتی مناطق جنوبی تهران بسیار کمتر از مناطق شمالی است.

از سوی دیگر تعریف کاربری تجاری برای بخشی از این اراضی در صورتی صورت گرفته است که هم اکنون پایتخت با پدیده مازاد عرضه مال روبرو است؛ ضمن آنکه مدیریت شهری می توانست با اختصاص همه یا بخش عمده ای از این اراضی به بهبود سرانه های خدماتی، این مناطق را به محیط های مطلوب تر سکونتی برای ساکنان و فضا های جذاب تر به منظور ورود سرمایه گذاران تبدیل کند.

منبع: فرارو

به "تصمیم عجیب در جنوب تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصمیم عجیب در جنوب تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید