حذف چنگ؛ ساز باستانی شش هزار ساله

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، در پی منع نمایش و فروش سازهای اصیل ایرانی در مصلای تهران، یک هنرمند سازگَر گفت که سازندگان ساز در نمایشگاه صنایع دستی انتظار زیادی برای فروش سازهای شان ندارند، بلکه ما فقط دوست داشتیم، سازهای اصیل ایرانی را به مردم معرفی کنیم.

حذف چنگ؛ ساز باستانی شش هزار ساله

عبدالله عباسی یک هنرمند سازگَر، درباره ممنوعیت نمایش و فروش ساز در بیست وششمین نمایشگاه صنایع دستی بیان نمود:

تنها امیدمان به همین نمایشگاه بود که آثارمان را در آن عرضه کنیم که سال جاری متأسفانه امکان آن وجود ندارد.

او که سال ها است کارگاه ساخت چنگ دارد، ادامه داد که متأسفانه رسانه ملی هیچ کمکی در راستای معرفی سازهای اصیل ایرانی نمی کند. اگر هم خود ما سازگَرها بخواهیم نمایشگاهی مستقل داشته باشیم، علاوه بر هزینه های بالایش، گرفتن مجوز برای برپایی چنین نمایشگاهی، مانند عبور از هفت خوان رستم است. نمایشگاه صنایع دستی اگر در روز، یک هزار نفر بازدیدنماینده هم داشت، حداقل 10 نفر از آن ها به ساز چنگ علاقه مند بودند و می توانستند ما را به صد نفر دیگر معرفی نمایند.

این سازگَر پیشکسوت گفت که متأسفم که این اتفاق برای سازی مانند چنگ افتاده که یک ساز باستانی است و حدود شش هزار و 500 سال در ایران قدمت دارد. البته من روی بحث جهانی کردن سازم فکر می کنم تا بتوانم این ساز را به برترین نحو معرفی کنم. درست نیست که با این ساز اصیل ایرانی، در کشور خود ما برخورد حذفی گردد. مردم ما هنوز سازهای ایرانی را به درستی نمی شناسند. چند سال پیش، بچه ای در یکی از همین نمایشگاه ها به یکی از چنگ های من اشاره نمود و از پدرش پرسید که این چه سازی است؟ پدرش پاسخ داد که این یک جور گیتار است! حتی نیامدند از من بپرسند که شرحی به آن ها بدهم.

وی در پاسخ به این پرسش که برخورد حذفی با سازگَران ایرانی چقدر به این حرفه لطمه می زند؟ گفت که قطعا لطمه زیادی می زند، چون ما پایگاه و جایگاه مشخصی نداریم. خیلی وقت ها در نمایشگاه هایی شرکت نموده ایم که فقط از صبح تا ظهر برپا بوده و بعدازظهر آن را تعطیل نموده اند. نمایشگاه صنایع دستی نیز برای ما تیری در تاریکی بود.

عباسی در عین حال یادآوری کرد که این موضوع را هم در نظر داشته باشید که شرکت کردن در نمایشگاه برای ما هم کار راحتی نبود. چنگ های من وزن زیادی دارند و کنترل و حمل و نقل آن ها به گونه ای که آسیب نبینند، کار سختی است. هدف ما از حضور در این رویداد معرفی این هنر بود.

این هنرمند در پاسخ به این پرسش که آیا در کانون سازندگان ساز خانه موسیقی عضویت دارد؟ شرح داد که من عضو پیوسته این کانون هستم، اما خیلی هم به خانه موسیقی رفت وآمد ندارم. همان طور که خودتان می دانید، کانون سازندگان ساز مدتی هم تعلیق شده بود.

عباسی در بخش پایانی سخنانش درباره شرایط خریدوفروش چنگ ایرانی هم گفت که با این که خریدوفروش ساز تار این روزها افت نموده، اما شرایط فروش چنگ خوب است.

بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که سوم خردادماه در نشست خبری بیست و ششمین نمایشگاه صنایع دستی سخن می گفت، اظهار داشت که طبق نظرسنجی که انجام دادیم، هنرمندان از نمایشگاه هایی که در مصلا برگزار می شد، تجربه خوبی داشتند. گرچه برگزاری نمایشگاه در مصلا محدودیت های خاص خودش را دارد و به ما اجازه ندادند، ادوات موسیقی سنتی را که یکی از هنرهای اصیل ایرانی است، به نمایش بگذاریم.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا

به "حذف چنگ؛ ساز باستانی شش هزار ساله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف چنگ؛ ساز باستانی شش هزار ساله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید