دولت رویکرد خود را نسبت به فراوری و صادرات تغییر دهد

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، رئیس اتاق مشترک ایران و عمان در مجمع عمومی عادی سالیانه اتاق مشترک ضمن انتقاد از رویکرد دولت نسبت به فراوری و صادرات، از رئیس جمهور تازه خواست تا مانع صدور بخش نامه های متعدد و متناقض در فرایند فعالیت های تجاری کشور گردد.

دولت رویکرد خود را نسبت به فراوری و صادرات تغییر دهد

در این راستا محسن ضرابی، رئیس اتاق مشترک ایران و عمان سهم ایران را در تجارت خارجی عمان بسیار ناچیز خواند و گفت: با توجه به ظرفیت های موجود در دو کشور متاسفانه به دلایل مختلفی، سهم ایران از تجارت خارجی عمان ناچیز است. التبه در این بین مسائل داخلی عمده دلایلی هستند که از افزایش سطح مناسبات بین دو کشور ممانعت می نماید.

بر اساس اظهارات این فعال اقتصادی صدور انواع بخش نامه ها از سوی دولت و ممنوعیت صادرات بدون اعلام قبلی از مهم ترین دلایلی هستند که از تقویت سطح مبادلات بین ایران و عمان جلوگیری می نماید.

رئیس اتاق مشترک ایران و عمان از این کشور به اسم یک فرصت بکر برای تجار و فعالان اقتصادی ایرانی یاد کرد و اضافه نمود: در این مدت علاوه بر مسائل داخلی با محدودیت های ناشی از تحریم ها هم روبه رو بودیم. هرچند در همین مدت بخش خصوصی ایران با کوشش های بسیار در راستای توسعه بازارهای صادراتی کوشش کرد اما گاهی به علت همین ممنوعیت ها و موانع داخلی، بازارهای خود را از دست دادند.

ضرابی با تاکید بر اهمیت تغییر رویکرد دولت نسبت به فراوری و صادرات از ابراهیم رئیسی خواست تا در این دوره ریاست جمهوری رویکرد متفاوتی نسبت به فراوری و صادرات اتخاذ گردد.

او در بخش دیگری از سخنان خود به مسئله پیمان سپاری ارزی و مسائل ناشی از آن در بازگشت ارز به کشور اشاره نمود و گفت: متاسفانه اجرای پیمان سپاری ارزی در راستا تجارت و فعالیت های صادراتی کشور موانع جدی ایجاد کرد. این موضوع حتی موجب افزایش هزینه تمام شده کالاهای صادراتی شد. البته در این رابطه حمل ونقل هم بسیار اثرگذار بود. در حال حاضر هزینه تمام شده کالاهای چینی در عمان نسبت به کالاهای ایرانی بسیار کم تر است چون هزینه حمل ونقل در این کشور پایین تر است.

این فعال اقتصادی بعلاوه به تدوین برنامه های اتاق مشترک در سال 1400 برمبنای 6 محور دهمین برنامه توسعه عمان اشاره نمود و توجه سرمایه گذاران ایرانی را به بخش معدن در عمان جلب کرد. به باور او سرمایه گذاری در بخش معدن عمان بسیار اهمیت دارد و یک فرصت استثنایی است و نباید از آن غافل باشیم. توافقاتی دراین رابطه شده است و باید از موقعیت ایجاد شده، بهره برد.

رئیس اتاق مشترک ایران و عمان بعلاوه از پیگیری اعضای هیات مدیره برای حل مسئله افتتاح حساب شرکت های ایرانی در کشور عمان اطلاع داد.

ضرابی در ادامه به دو موضوع حمل و جابجایی اقتصادی بین ایران و عمان اشاره نمود و ادامه داد: کارهای زیادی در بخش حمل ونقل صورت گرفته اما همچنان خطوط دریایی بین بنادر فعال دو کشور در سطح مناسبی نیست و با سرمایه گذاری در این حوزه ها می توان به کاهش هزینه تمام شده کالاها یاری کرد.

او درباره انتقالات اقتصادی هم، راه چاره تهاتر و لزوم ثبات در بخش نامه های بانک مرکزی را مورد توجه قرار داد.

در ادامه حسین سلاح ورزی، نایب رئیس اتاق ایران هم با حضور در این نشست، اتاق مشترک ایران و عمان را یکی از اتاق های فعال، راهگشا و مبتنی بر نوآوری معرفی کرد و در این بین توسعه فعالیت های اتاق مشترک در اتاق های استانی را هم بسیار موثر و کارا دانست.

او به کوشش های هیات رئیسه اتاق مشترک در زمان شروع تحریم ها برای برقراری راستا تجارت به وسیله عمان و حفظ تبادلات تجاری ایران از این راستا اشاره و اظهار امیدواری کرد تا در این وادی بتوانیم سطح تعاملات بین المللی کشور را تقویت کنیم.

گزارش عملکرد هیات مدیره اتاق مشترک ایران و عمان در سال 1399

در بخش بعدی این نشست آرزو جاقتصادی، دبیرکل اتاق مشترک به ارائه گزارش عملکرد هیات مدیره در سال 1399 پرداخت.

او افزایش سرمایه گذاری مشترک و مبادلات تجاری و شناسایی مسائل و موانع در تعاملات بین دو کشور را به اسم اهداف کلی اتاق مشترک برشمرد و به امضای تفاهم نامه بین اتاق مشترک و مرکز داوری اتاق ایران در راستای تسهیل رسیدگی به دعاوی احتاقتصادی بین فعالان اقتصادی دو کشور و امضای تفاهم نامه بین اتاق مشترک و خانه معدن ایران در راستای تقویت سطح سرمایه گذاری و فعالیت بخش خصوصی ایران در پروژه های معدنی عمان اشاره نمود.

ایجاد میز تخصصی عمان در اتاق های شیراز، همدان، اصفهان و کرمان هم از دیگر اقداماتی بود که بر اساس اظهارات دبیرکل اتاق مشترک در سال 99 صورت گرفته است. به اعتقاد او ضرورت دارد تا راستا حضور فعالان اقتصادی از سراسر ایران در عمان مهیا و تسهیل گردد.

جاقتصادی بعلاوه به اهداف و برنامه های مربوط به سال 1400 که بر اساس 6 محور دهمین برنامه توسعه عمان، تدوین شده اند، اشاره نمود و گفت: در این سال برگزاری نمایشگاه اختصاصی ایران در عمان، توسعه صادرات به وسیله اعزام هیات به نمایشگاه های تخصصی این کشور، برقراری خطوط کشترانی بین بنادر اصلی ایران و عمان با پرچم ایرانی و تقویت روابط دو کشور در حوزه گردشگری با تکیه بر گردشگری سلامت سلامت را دنبال می کنیم.

در بخش بعدی رئیس کمیسیون تسهیل تجارت، حمل ونقل و لجستیک و کمیسیون خدمات فنی مهندسی و سرمایه گذاری اتاق مشترک ایران وعمان به تشریح اقدامات خود در سال 99 و برنامه های مربوط به سال 1400 پرداختند.

در نشست مجمع، گزارش عملکرد هیات مدیره در سال 1399 و گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی ارائه و تصویب و موسسه حسابرسی رهیافت تهران برای سال اقتصادی منتهی به 29 اسفند 1400 هم با کسب اکثریت آرا انتخاب و بعلاوه پس از رای گیری روزنامه اطلاعات به اسم روزنامه کثیرالانتشار برای درج آگهی های اتاق مشترک در سال 1400 معین شد. در این بین محمدتقی شهوازیان هم به اسم بازرس اصلی اتاق مشترک ایران و عمان بیشترین آرا را به خود اختصاص داد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "دولت رویکرد خود را نسبت به فراوری و صادرات تغییر دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت رویکرد خود را نسبت به فراوری و صادرات تغییر دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید