خطر در کمین ماست

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، تهران (پانا) - با عبور همه استان های کشور از قله خیز پنجم کرونا، تعداد شهرستان های قرمز از 29 به 16 کاهش یافت، موارد ابتلا و فوتی با اندکی نوسان در مهرماه کاهشی است و در عوض فرایند واردات و تزریق واکسن افزایشی.

خطر در کمین ماست

به گزارش ایران، شواهد و اظهارات کارشناسان نشان می دهد، بسیاری از استان ها پیک پنجم کرونا را پشت سر گذاشته و در شرایط حاضر کمتر از 20 شهرستان در شرایط پرخطر کرونایی هستند و تعداد استان های قرمز نسبت به مرداد و شهریور ماه کاهش قابل ملاحظه ای داشته است با وجود این هشدارها نسبت به کم شدن فاصله دو موج پنجم و ششم بسیار جدی است به گونه ای که تعطیلی های اخیر زنگ خطر افزایش نرخ ابتلا و موارد فوتی ها را به صدا درآورده است. متخصصان حوزه بهداشت و درمان تأکید دارند علی رغم شتاب گرفتن فرایند واکسیناسیون در صورت بی توجهی به این فرایند احتمال شکل گیری پیک ششم و افزایش موارد ابتلا و مرگ و میر در میان مبتلایان به بیماری کووید19 دور از انتظار نیست.

گفته می گردد گرچه که واردات واکسن در هفته های اخیر شدت بالایی گرفته و روزانه نزدیک به یک و نیم میلیون ایرانی واکسن کرونا دریافت می نمایند اما هنوز نگرانی از ادامه موج پنجم رفع نشده و بعضی کارشناسان هشدار می دهند چنانچه مردم ماسک نزنند، از اجتماعات و دورهمی ها و سفرهای مربوط به تعطیلات پیش رو پرهیز ننمایند بزودی زنجیره فعال انتقال ویروس در گوشه و کنار کشور دردسرساز خواهد شد. مسعود یونسیان اپیدمیولوژیست می گوید: در صورتی که جمعیت تحت واکسیناسیون به 60درصد [کل جمعیت] نرسد باید نگران موج ششم کرونا باشیم. او معتقد است، برترین راه مقابله با ویروس، شناسایی زودهنگام بیماران است بنابراین رصد کردن و واکسینه کردن از مهمترین مواردی است که باید به آن بپردازیم، همان طور که وزیر بهداشت وعده داده است در آبان ماه همه افراد بالای 18 سال هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت می نمایند از این جهت باید هدف گذاری کنیم تا واکسیناسیون را برای کاهش مرگ انجام دهیم نه برای کاهش مبتلایان کرونایی. شدت ابتلا منجر به بستری می گردد که باید کمتر گردد، سویه دلتا 10 درصد کارآیی واکسن ها را کاهش داده، اما واکسن وقتی تزریق می گردد به طور قابل توجهی مرگ را کاهش می دهد.

این روزها گرچه که اوضاع کرونایی کشور کمی آرام به نظر می رسد اما تعطیلات پیش رو و افزایش مسافرت ها به استان های شمالی در روزهای اخیر به نگرانی ها دامن زده است. رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی می گویند، آمارهای نزولی در استان های شمالی بسیار شنماینده است و هرگونه سهل انگاری می تواند ما را وارد خیز ششم کند. تصاویر منتشر شده از سواحل دریای خزر در شبکه های اجتماعی نشان می دهد موجی از مسافران در تعطیلات منتهی به هفته گذشته راهی استان های شمالی شدند موضوعی که البته واکنش های رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی در استان های مازندران و گیلان را به علت افزایش ناگهانی بیماران در پی داشت.

جابه جایی واریانت های نو ویروس با افزایش سفرها

حمید سوری رئیس کمیته اپیدمیولوژی کشوری کووید19 در پاسخ به این سؤال که آیا کاهش شهرهای قرمز با افزایش سرعت واکسیناسیون رابطه مستقیم دارد یا خیر؟ می گوید: یکی از راه های مؤثر در کاهش زنجیره انتقال ویروس، واکسیناسیون است، برای همین همه کشورهای جهان در کوشش اند پوشش واکسیناسیون را تا حداکثر ممکن بالا ببرند البته بالا بردن پوشش واکسیناسیون به معنای دست کشیدن از اقدامات مقابله ای و رعایت پروتکل ها نیست.

سوری می افزاید: از طرفی در کشور ما بین اندازه واکسیناسیون و رسیدن به ایمنی جمعی فاصله زیادی وجود دارد یعنی با آنکه سرعت تزریق واکسن بالا رفته ولی هنوز هم تا رسیدن به ایمنی جمعی که حداقل باید 80 درصد مردم واکسینه شوند، فاصله داریم. نکته بعدی؛ حتی اگر به این اندازه از پوشش واکسیناسیون هم برسیم ویروس برای ادامه حیاتش سعی می نماید تغییراتی در ژنومش ایجاد کند تا بقای خودش را تضمین کند در نتیجه رخداد واریانت های نو ویروس افزایش پیدا می نماید در شرایط فعلی هوشیاری که باید داشته باشیم درباره واریانت های نو است تا نگذاریم اثر بخشی واکسن ها کم گردد و دچار طغیان بیماری شویم.

رئیس کمیته اپیدمیولوژی کشوری کووید19 با بیان اینکه در پی سفرها چند اتفاق می افتد، اسم می نماید: معمولاً سیستم ایمنی بدن در سفر کاهش پیدا می نماید چون نظم معمول زندگی به هم می خورد و همین شانس ابتلا را بالا می برد. در عین حال ما هنوز نمی دانیم چه سهمی از افراد سفر نموده واکسن زده اند یعنی هنوز مدیریت هوشمند اپیدمی را نداریم. این مسأله باعث می گردد تعداد زیادی از افرادی که سفر نموده اند بشدت پتانسیل آلوده کردن دیگران را داشته باشند.

سوری در ادامه می گوید: طبیعتاً واکسن می تواند از شدت گرفتن بیماری و مرگ جلوگیری کند ولی معنایش این نیست خطر مرگ و بستری را به صفر می رساند بخصوص افرادی که در سفر در روبروه با بیماری قرار می گیرند عمدتاً کسانی اند که ممکن است به شکل مجموعه در اتومبیل یا قطار و هواپیما در سفر حضور داشته باشند. ضمن اینکه واریانت های ویروس در شهرهای مختلف یکسان نیست گرچه واریانت غالب در کشور دلتا است ولی نمی دانیم در شمال کشور آیا واریانت دیگری داریم یا خیر؟ چون ما نظام سکوئنسینگ ویروس را به شکل فعال نداریم بنابراین نمی دانیم نوع واریانت های پخش در جامعه چه نوع واریانتی هستند.

به گفته وی، سفر با جابه جایی واریانت های نو به ایجاد اپیدمی منجر می گردد. وقتی با واریانت نو روبرو می شویم یعنی بدن میزبان، حالت نو برای ویروس دارد و این میزبان نو باعث می گردد امکان آلوده کردن ویروس با وجود واکسیناسیون بسیار بالا برود. همه اینها اثرات سوئی است که سفر در پی دارد.

سوری در خاتمه توصیه می نماید که بازگشت به زندگی عادی بسیار لازم و پسندیده است و باید هر چه سریع تر انجام گیرد اما برای اینکه این شرایط فراهم گردد برای افزایش واکسیناسیون، هوشمندسازی مدیریت اپیدمی بخصوص قرنطینه و بیماریابی احتیاج به چند هفته وقت داریم بنابراین مردم خودشان را به خطر ابتلا و دردسر نیندازند. طبیعی است ابتلا به واریانت های نو با وجود واکسن به نوعی بیماری نو محسوب می گردد و این خطر اپیدمی را بالا می برد. مردم شکیبا باشند تا زمانی که بتوانیم مدیریت اپیدمی را هوشمند سازی کنیم و بدانیم کسانی که سفر می فرایند حتماً هر دو دوز واکسن را زده اند و پروتکل ها را هم رعایت می نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "خطر در کمین ماست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر در کمین ماست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید