چگونه تورم لب حاصل از زخم سرد را کاهش دهیم

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، خلاص شدن از زخم سرد، تورم لب، و لک های قرمز روی لب به یاری درمان های طبیعی کاملا امکان پذیر است. جدای از این، پزشکان بعلاوه داروها و پمادهای موضعی برای درمان زخم های سرد تجویز می نمایند. در این مقاله بعضی از

چگونه تورم لب حاصل از زخم سرد را کاهش دهیم

مترجم: سعید علیزاده

منبع:راسخون

خلاص شدن از زخم سرد، تورم لب، و لک های قرمز روی لب به یاری درمان های طبیعی کاملا امکان پذیر است. جدای از این، پزشکان بعلاوه داروها و پمادهای موضعی برای درمان زخم های سرد تجویز می نمایند. در این مقاله بعضی از راه های درمانی برای خلاص شدن از این شرایط ارایه شده است.

زخم های لب در طول تغییرات فصلی بسیار رایج است. لب متورم و دارای برامدگی ظاهری غیر عادی به شخص می دهد. این زخم ها اغلب به شدت قرمز شده و با درد و خارش همراه است. کسی نمی تواند از این عفونت چشم پوشی کند چرا که لب ها حساس هستند و شخص حین غذا خوردن یا هرگونه فعالیتی که سبب حرکت فک می گردد درد زیادی را متحمل خواهد شد. تورم لب اگر شدید نباشد درمان های خانگی می توانند موثر واقع شوند. با این حال، عفونت ناشی از قارچ یا ویروس به درمان پزشکی قابل توجهی احتیاج دارد.

علل

تورم لب یا زخم های سرد به دلایل زیادی ایجاد می شوند. دانستن دلایل این بیماری مهم است زیرا درمان هم با توجه به این دلایل انجام می گبرد.

این زخم ها اغلب به علت حساسیت نسبت به غذاها و داروها ایجاد می شوند. (غذاهای دریایی، شکلات ها، ادویه جات و ...)

بعلاوه می توانند تاول تب ناشی از تب بالا، سرماخوردگی و سرفه باشند.

کمبود ویتامین B می تواند یکی از محتمل ترین دلایل پشت پرده تورم لب باشد.

عفونت ناشی از ویروس هرپس منجر به ایجاد تبخال روی لب می گردد. زکام، آنفولانزا و یا هر نوع التهاب سیستم ایمنی بدن سبب ایجاد این شرایط روی لب ها است.

تغییر شرایط آب و هوایی هم یکی از دلایل محتمل این امر است و این شرایط بیشتر در طول زمستان های سرد ایجاد می گردد.

بعضی از درمان ها

کسی که علت ایجاد زخم سرد را می داند می تواند نسبت به درمان آن اقدام کند. برای درمان تورم لب، همیشه درمان خانگی ترجیح داده می گردد زیرا این درمان ها طبیعی هستند و شخص بدون وابستگی به داروها و آنتیبیوتیک ها می تواند از درد رهایی یابد. در این مقاله بعضی از درمان ها برای این شرایط نوشته شده است.

کمپرس های گرم و سرد

گفته می گردد که کمپرس سرد بر روی زخم سرد کار می نماید. ابتدا صورت و لب ها را با آب گرم بشویید. چند تکه یخ اماده کنید و پارچه ای را دور آن بپیچید و سپس روی لب قرار دهید. قرمزی که به علت تجمع خون ایجاد شده به یاری کمپرس به تدریج از بین خواهد رفت. حالا لب ها را به آرامی به وسیله یک پارچه ولرم بپوشانید تا سبب آسودگی گردد. شخص باید این روش درمانی را روزی سه بار انجام دهد تا سریع تر نتایج این کار را مشاهده کند.

درمان گیاهی

شخص می تواند پنبه لایی را درون آب آلوورا بخیساند. آن را روی ناحیه آلوده به مدت چند دقیقه قرار دهد. بعلاوه می تواند آب آلوورا خنک را برای درمان همین شرایط استفاده کند. خمیر آلوورا هم برای درمان این شرایط کاملا موثر است.

مصرف ویتامین ها

این شرایط اغلب به علت کمبود ویتامین ها ایجاد می گردد. تورم لب ها می تواند با مصرف مکمل ویتامین B12 درمان گردد. شخص می تواند این مکمل را در قالب قرص، کپسول، شربت دریافت کند. لیزین ویتامین ب-کمپلکس هم برای درمان این شرایط موثر است. اندازه مصرف را با داروساز هماهنگ کنید و برای رهایی از درد و ناراحتی این ویتامین را مصرف کنید. عده ای باور دارند که اعمال موضعی ویتامین E هم می تواند یک درمان موثر باشد.

تقویت سیستم ایمنی بدن

شخص می تواند همیشه به صورت طبیعی سیستم ایمنی خود را تقویت نماید. مصرف مواد غذایی مانند کلم بروکلی، سبزیجات برگ دار، توت فرنگی و ... را برای دریافت اندازه کافی ویتامین C افزایش دهید تا بدن بتواند به صورت طبیعی علیه این شرایط مقابله کند. با این حال بهتر است از میوه های خانواده مرکباتی که اسیدی هستند مانند پرتقال و لیمو، دوری کنید زیرا سبب تشدید این شرایط می شوند. تحت این شرایط، شخص کمتر مستعد ابتلا به بیماری های این چنینی می گردد.

لب ها را مرطوب کنید

شکاف و ترک خوردگی لب ها در طول تغییرات آب و هوااغلب منجر به تورم لب ها می گردد. بنابراین برای جلوگیری از وقوع این شرایط، لب ها را باید مرطوب نگه داشت. سعی کنید از کره کاکائو، روغن نارگیل و روغن بادام برای این منظور بهره ببرید. لب ها را تمیز کنید و سپس از ترکیبات طبیعی به آن بمالید. بعلاوه برای مرطوب نگه داشتن لب ها می توانید از وازلین بهره ببرید.

یاری گرفتن از پزشک

اگر درد و قرمزی بر روی لب همچنان به جای مانده است، با دکتر مربوطه مشورت کنید. وقتی که عفونت ناشی از قارچ، باکتری یا ویروس باشد دارو تجویز می گردد. اغلب زخم و تورم لب به علت عفونت دندان یا لثه ایجاد می گردد. در چنین شرایطی، شخص باید از پزشک یاری بخواهد و داروهایی که پزشک برای او تجویز نموده را مصرف نماید.

شخص می تواند راهکار های مذکور را دنبال کند که ممکن است برای رهایی از درد، تورم، قرمزی و خارش که ناشی از زخم سرد هستند، مفید باشند. بعلاوه اطمینان حاصل گردد از مواد غذایی چرب و تند که ممکن است این ناراحتی ها حین غذا خوردن حاصل می شوند، دوری می گردد.

منبع: راسخون

به "چگونه تورم لب حاصل از زخم سرد را کاهش دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه تورم لب حاصل از زخم سرد را کاهش دهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید