چگونه جلوی چاقی بچه ها را بگیریم؟

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، تشویق فرزندان به پیروی از رژیم غذایی سالم و جلوگیری از چاق شدن آن ها کار آسانی نیست. غذایی که برای بچه ها می گذاریم باید به لحاظ میزان برایشان مناسب باشد و برای این منظور بهتر است بشقاب های بچه گانه تهیه کنیم.

چگونه جلوی چاقی بچه ها را بگیریم؟

چاقی بچه ها به یکی از نگرانی ها در سراسر دنیا تبدیل شده است و کارشناسان اکنون بیشتر از همواره نگران هستند، زیرا همه گیری ویروس کرونا فعالیت بدنی بچه ها را کم تر نموده است.

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، تشویق فرزندان به پیروی از رژیم غذایی سالم کار آسانی نیست؛ اما کیت لیویلن، متخصص تغذیه، از لندن، روش ها و استراتژی هایی را معرفی نموده که معتقد است بسیار مؤثر هستند.

وقتی درباره ارزش تغذیه با فرزند مان صحبت می کنیم، باید مراقب زبانی که استفاده می کنیم، باشیم. کیت می گوید: هرگز به فرزندتان نگویید که باید رژیم بگیرد، زیرا ممکن است به شدت بر اعتماد به نفس آن ها اثر بگذارد.

من بعلاوه توصیه می کنم که هرگز درباره کالری، که فقط مقیاس میزان گیریِ انرژی است، صحبتی نکنید. به جای آن درباره ارزش تغذیه صحبت کنید و با همدیگر یاد بگیرید که چطور این مواد شیمیاییِ شگفت انگیز و طبیعی که در غذا ها وجود دارند می تواند برای بدن و سلامتی ما مفید باشند.

این کارشناس می گوید خیلی مهم است که به بچه ها درباره ارزش تغذیه و آنچه که در غذا ها وجود دارد، آموزش داده گردد.

به آن ها شرح دهید که ویتامین ها و مواد معدنی ای که در غذا های سالم وجود دارند، مواد مغذیِ ضروری هستند، زیرا برای حفظ سلامتی ما حیاتی هستند و ما بدون آن ها نمی توانیم فعالیت کنیم.

بعلاوه این مواد یاری می نمایند که ما درست کار کنیم، یاری مان می نمایند تا استخوان های محکم تری داشته باشیم و از سیستم ایمنی ما پشتیبانی می نمایند. کیت می گوید، لازم است که بچه ها در سنین مدرسه درباره ارزش تغذیه یاد بگیرند، زیرا این زمانی است که آن ها غذا را دور از خانه صرف می نمایند وکنترل بیشتری بر آنچه که می خورند، دارند.

به اسم یک والد لازم است که ما به بچه ها آموزش دهیم و آن ها را تشویق کنیم که مواد مغذی متنوع را مصرف نمایند. باید مطمئن باشیم که موا مغذی از انواع مختلف به بدن آن ها می رسد.

میوه و سبزی هایی که کالری پایین و فیبر و مواد مغذی بالا دارند را در خانه داشته باشید. او می گوید: فیبر در ما احساس سیری ایجاد می نماید و باعث می گردد که کمتر به سمت میان وعده هایی برویم که شکر و چربی بالا دارند.

نیمی از بشقاب فرزندتان را با انواعی از سبزیجات (شامل نخودفرنگی، هویج، سیب زمینی شیرین که اغلب بچه ها دوست دارند، پر کنید). دراین صورت اطمینان حاصل می کنید که فرزندتان به میزان کافی فیبر، مواد معدنی و ویتامین مصرف نموده است.

اطمینان حاصل کنید که سبزیجات یخ زده و کنسروی مواد افزودنی مانند شکر نداشته باشند؛ بنابراین میوه های کنسروی ای را انتخاب کنید که در آبِ خودِ میوه درست شده اند.

مواد غذایی مانند لوبیا و حبوباتی مانند نخود، سرشار از فیبر هستند. این مواد پروتئین های گیاهی محسوب می شوند که به راحتی می توانند جایگزین گوشت شوند. پروتین برای رشد و ترمیم لازم است.

کیت تأکید دارد که باید میزان غذایی که برای بچه ها می گذاریم کنترل گردد و برای این منظور بهتر است بشقاب های بچه گانه تهیه کنیم.

او می گوید: وقتی بشقاب های بچه گانه تهیه می کنید دیگر به صورت اتوماتیک میزان غذایی که برای بچه ها می ریزید، کم تر می گردد. رقم رسمی ای که نشان دهد بچه ها چه اندازه غذا باید مصرف نمایند، وجود ندارد. اینجا تشخیص خودتان اهمیت دارد. همواره با میزان کم آغاز کنید و اگر دیدید که فرزندتان بعد از تمام کردن بشقاب هنوز گرسنه است، بیشتر برایش بریزید.

او توصیه می نماید که برترین روش این است که اگر فرزندتان سیر شده است، مجبورش نکنید همه بشقاب را تمام کنید. او می گوید: هر بچه ای با بچه دیگر فرق دارد. ممکن است یک بچه فقط با اندازه کمی سیر گردد، درحالیکه بچه دیگر ممکن است دوبرابر بیشتر احتیاج به غذا داشته باشد.

اما اگر تمرکز تان روی محتویات بشقاب بچه ها باشد و مطمئن باشید که بشقاب شامل سبزیجات، منابع غنیِ پروتئین (تخم مرغ، گوشت، ماهی، لوبیا و بقیه)، اندازهی حبوبات مانند برنج یا پاستای تهیه شده از غلات کامل و اندازه کمی چربی سالم (مانند روغن زبتون یا آووکادو) است، مطمئن هستید که در راستا درست حرکت می کنید. فقط کافی است مطمئن باشید که نصف بشقاب فرزندتان را سبزیجات تشکیل می دهد.

کیت می گوید: اگر مرتب بین غذا های اصلی به فرزندتان میان وعده بدهید، باعث می گردد که او بیشتر از حد احتیاجِ بدن کالری دریافت کند که می تواند منجر به اضافه وزن گردد.

اما میان وعده های سالمی هستند که فرزند شما در صورت احساس گرسنگی تا وعده اصلی بعدی می تواند مصرف کند.

از میان وعده های به شدت فراروی شده، حاوی نمک و شکر که کالری بالایی دارند، اما ارزش غذایی پایینی دارند، بپرهیزید و به جایش به فرزندتان جایگزین های سالم تر مانند یک تکه میوه یا کیک های تابه ای خانگی که با اندازهی عسل درست شده اند، بدهید. عسل همچنان حاوی شکر است، اما می توانید اندازه عسلی که به کیک اضافه می کنید را کنترل کنید تا جایگزین سالم تری گردد.

کیک های خانگی می توانند حاوی خرما باشند که علاوه بر فیبر مقادیر زیادی منیزیم، مس و پتاسیم دارد. کیت می گوید می توانید کیک های خانگی را به همراه فرزندتان درست کنید و به این روش تغذیه سالم را هم به او یاد بدهید.

کیت می گوید: توصیه شده که بچه ها روزی 60 دقیقه فعالیت بدنی داشته باشند، اما این به این معنی نیست که همه 60 دقیقه را یکباره انجام دهند. این فعالیت ها می تواند شامل دنبال بازی در فضای بیرون از خانه، فوتبال یا بازی در پارک، تاب خوردن یا حتی انجام حرکات موزون باشد.

کیت می گوید: به اسم مادر دو فرزند می دانم که پیاده روی رفتن با بچه ها کار آسانی نیست. اما اگر پیاده روی را به تفریحی سرگرم نماینده و مجذوب کننده تبدیل کنید، بچه ها کم تر احساس می نمایند که مشغول ورزش کردن هستند و از فعالیت بدنی لذت می برند.

همه چیز به آموزش مربوط است و ما به اسم والد مسئولیت داریم که درباره مواد مغذی و گزینه های غذایی به فرزندان مان آموزش دهیم؛ زیرا تغذیه کودکی اثرات بلندمدتی در زندگی و آینده آن ها دارد.

منبع: The Daily Mail

ترجمه: سایت وبلاگ آژانس الکترونیکی

منبع: فرادید

به "چگونه جلوی چاقی بچه ها را بگیریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه جلوی چاقی بچه ها را بگیریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید