ابداع محقق ایرانی برای شناسایی سرطان با روش کم تهاجمی تر

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی به نقل از نیواطلس، یکی از جالب ترین حوزه های تحقیق درباره سرطان شناسایی تومورها است. اما این کار به وسیله آزمایش خون به خصوص در مراحل اولیه بیماری کار سختی است.

ابداع محقق ایرانی برای شناسایی سرطان با روش کم تهاجمی تر

با وجود تحقیقات مبتنی بر آزمایش های خونی برای انواع مختلف سرطان، حوزه تست های تشخیص زودهنگام چند سرطان(MCED)هنوز شامل بیوپسی های تهاجمی از سلول ها است.

به همین دلیل گروهی از محققان دانشگاه فناوری در سیدنی استرالیا با همکاری مجید ابراهیمی ورکیانی محقق ایرانی یک فناوری تازه توسعه داده اند که در حقیقت دستگاه میکروسیال قطره ساکن (SDM) است. این دستگاه می تواند به طور کلی سلول های تومور درحال گردش(CTC) را که از منبع سرطانی جدا شده و وارد جریان خون می شوند را ردیابی کند.

این دستاورد مسیر را برای ردیابی زودهنگام، رصد و درمان بیماری فراهم می نماید.

مجید ابراهیمی ورکیانی، پروفسور دانشکده مهندسی پزشکی زیستی در دانشگاه فناوری سیدنی می گوید: در یک میلی متر از خون ممکن است فقط تک سلول تومور بین میلیاردها سلول خونی وجود داشته باشد و این امر شناسایی آن را سخت می نماید. فناوری شناسایی تازه بیش از 38400 محفظه با قابلیت ایزوله سازی و طبقه بندی تعدادی از سلول های تومور فعال دارد.

دستگاه SDM می تواند سلول های تومور را به وسیله امضای متابولیک منحصربه فرد شامل لاکتات محصول زائد شناسایی کند. هنگامیکه SDM درباره سلول های مشکل ساز هشدار داد، می تواند تحلیل ژنتیکی و مولکولی وسیع تری کند تا منبع بیماری و درمان آن تعیین گردد.

این دستگاه طوری ساخته شده که فعالان حوزه پزشکی می توانند آن را فعال نمایند. این به معنای ساده و مقرون به صرفه بودن فرایند یکپارچه سازی آن با کلینیک ها و استفاده از روش های کم تهاجمی تر و کم خطرتر برای بیماران است.

ورکیانی در این باره می گوید: مدیریت سرطان به وسیله ارزیابی سلول های تومور در نمونه خون، کم تهاجمی تر از برداشت بافت بیوپسی است. این روند به پزشکان اجازه می دهد تست ها را دوباره تکرار و واکنش بیمار به درمان را آنالیز نمایند.

تحقیق مذکور در ژورنال بیوسنسورز و بیو الکترونیکس منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ابداع محقق ایرانی برای شناسایی سرطان با روش کم تهاجمی تر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابداع محقق ایرانی برای شناسایی سرطان با روش کم تهاجمی تر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید