ابزارهای علمی راهی برای پیش بینی فعالیت آتشفشان دماوند

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی خبر از امکان پیش بینی فعالیت آتشفشان دماوند با ابزارهای موجود در کشور داد.

ابزارهای علمی راهی برای پیش بینی فعالیت آتشفشان دماوند

برخلاف حرکات زلزله، فعالیت های آتشفشانی را با استفاده از ابزارهای علمی می توان پیش بینی کرد به همین دلیل باید سامانه ای برای رصد آتشفشان دماوند با همکاری دستگاه های مختلف ایجاد شود.

تلاش می شود که تا سرانجام سال یک سامانه برای این منظور مستقر شود.

کاهش مخاطرات فعالیت آتشفشان تا حدودی با استفاده از ابزارهای علمی میسر است.

دکتر شکرچی زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به مخاطرات ناشی از زلزله، خاطرنشان کرد:

در پیش نشانگرهای زلزله هر چند که امروزه استفاده می شود، ولی قابلیت اطمینان کمی دارد. چراکه تنها تا چند ثانیه قبل از وقوع زلزله می توان هشدار داد، ولی در مخاطرات آتشفشان این امکان وجود دارد که هشدار به موقع صادر کرد.

به گفته وی در صورتی که پایش مناسبی از فعالیت آتشفشان صورت گیرد، می توان یکی دو روز قبل از فوران اصلی مردم را نسبت به مخاطرات آن آگاه کرد و تلفات ناشی از آن را کاهش داد.

شکرچی زاده با بیان اینکه در حال حاضر دانش کافی و دستگاه های مورد نیاز برای پایش آتشفشان دماوند در کشور وجود دارد، تاکید کرد:

ازاین رو جفا است که نتوانیم میان دستگاه های متولی هماهنگی ایجاد کنیم و از خسارات ناشی از آن بکاهیم.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به برگزاری جلسات تخصصی پایش آتشفشان دماوند، افزود:

در نشست قبلی مقرر شد تا دستورالعملی برای تصویب در کمیسیون زیربنایی دولت تهیه شود و من نیز در این جلسه پیشنهاد می کنم که برای پایش این آتشفشان دو سناریو در پیش رو داریم.

به گفته او استفاده از امکانات موجود برای پایش آتشفشان دماوند، سناریوی اول بوده و دستگاه های مختلف باید با استفاده از ابزارهای رصدی موجود بتوانند ایستگاه هایی را برای پایش فعالیت های آتشفشان دماوند ایجاد کنند.

همکاری از طریق کمیسیون زیربنایی دولت، سناریوی دوم بوده و بر این اساس لازم است تا درخواست های همکاری در این زمینه اعلام شود تا با مصوبه این کمیسیون برنامه های خود را در این حوزه اجرایی کند.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا

به "ابزارهای علمی راهی برای پیش بینی فعالیت آتشفشان دماوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابزارهای علمی راهی برای پیش بینی فعالیت آتشفشان دماوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید