تافی و روح عزیز را از دست ندهید

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، خبرنگاران -آتوسا صالحی: تافی نوشته سارا کروسان و با ترجمه کیوان عبیدی آشتیانی یکی از رمان های زیبایی است که سال گذشته از سوی نشر افق منتشر شد و خواندنش را در تعطیلات نوروزی به دوستان کتابخوان نوجوان و بزرگسال پیشنهاد می کنم.

تافی و روح عزیز را از دست ندهید

این رمان که به شیوه شعر آزاد نوشته شده، داستان دختری است به نام آلیسون که از بدرفتاری های پدرش به تنگ آمده، او از خانه فرار می نماید و در انباری خانه ای پنهان می شود که فکر می نماید متروکه است و بعد متوجه می شود زنی سالخورده و تنها به نام مارلا در آن زندگی می نماید. مارلا فراموشی دارد و فکر می نماید آلیسون دوست زمان جوانی اش، تافی، است. در این میان آلیسون می خواهد فراموش کند کیست و مارلا می خواهد خودش و گذشته اش را به یاد بیاورد و این تقابل به خلق موقعیت های داستانی انسانی و تأثیرگذاری می انجامد که تا مدت ها پس از خاتمه رمان ذهن مخاطب را رها نمی نماید.

رمان دیگر روح عزیز نام دارد، نوشته مینو کریم زاده که از سوی انتشارات کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان منتشر شده و داستانش در روزهای خاتمهی سال می گذرد. در غروب آخرین دوشنبه سال و در گیرودار چهارشنبه سوری و خانه تکانی و آماده شدن برای عیدنوروز، آرش پسر خانواده درگیر دغدغه های خودش است و در یاری به مادرش تعلل می نماید و وقتی به خانه برمی شود با حادثه ای تلخ روبه رو می شود که قابل جبران نیست. مادرش از بالای نردبان پرت شده و به کما رفته. آرش دچار عذاب وجدان و حس گناه می شود و حاضر است هر کاری کند که آن روزهای تکراری و معمولی که حالا بسیار دوست داشتنی و دور از دسترس به نظر می رسد بازشود و در ادامه داستان پا در راهی می گذارد که اگرچه بسیار طاقت فرساست، اما تجربه های زیادی را برایش به همراه دارد.

سومین پیشنهادم هم مجموعه ای طنز برای دوستان کودک است که می تواند خنده بر لبشان بنشاند و حسابی سرگرمشان کند. مجموعه چهارجلدی الینا نوشته مژگان کلهر و با تصویرگری سارا طبیب زاده داستان دختری است سرزنده و کنجکاو که وقتی تصمیمی می گیرد، هیچ کس و هیچ چیز نمی تواند جلویش را بگیرد. یک بار اصرار دارد حیوانی خانگی به آپارتمانشان بیاورد و در خانه هتل حیوانات راه می اندازد و یک بار اصرار دارد دزدی در خانه روبه رویی است و بالاخره هم کارآگاه بازی هایش به نتیجه می رسد.

این مجموعه از سوی نشر افق منتشر شده و ماه گذشته برنده جایزه مرغک سیمین جشنواره کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان شد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "تافی و روح عزیز را از دست ندهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تافی و روح عزیز را از دست ندهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید