تراشه A15 اپل از نظر CPU جهش بزرگی نسبت به نسل قبل ندارد

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، اپل دو شب قبل در جریان رویداد کالیفرنیا استریمینگ خود، از گوشی های آیفون 13، اپل واچ سری 7 و دو آیپد تازه هم رونمایی کرد. اما در این بین از تراشه A15 هم رونمایی شد؛ پردازنده ای که اپل مدعی شد به نسبت رقبا 50 درصد عملکرد بهتری دارد. اما آیا چنین ادعایی درست بوده است؟

تراشه A15 اپل از نظر CPU جهش بزرگی نسبت به نسل قبل ندارد

پردازنده های اپل هر سال بعد از رونمایی رسمی، از لحاظ قدرت پردازشی خالص معمولا در صدر قرار می گیرند و هیچ پردازنده دیگری یارای رقابت با آن ها را ندارد. سال جاری هم همین طور شد و شرکت آمریکایی با تراشه A15 به صدر رفت. در اینکه A15 قدرت فوق العاده زیادی دارد شکی نیست اما آیا ادعاهایی که اپل عنوان نمود واقعا حقیقت داشتند؟

A15 قلب تپنده هر چهار مدل آیفونی است که دو شب قبل رونمایی شدند. این تراشه را TSMC با فناوری ساخت 5 نانومتری خود فراوری نموده است. بنابراین از این لحاظ تفاوتی بین A15 و 14 دیده نمی گردد. اما آنچه این دو را از هم متمایز می نماید، تعداد ترانزیستورهاست که در تراشه تازه از 11.8 میلیارد به 15 میلیارد افزایش پیدا نموده است. این یعنی 27 درصد افزایش در تعداد ترانزیستور.

افزایش چشمگیر تعداد ترانزیستور همه ماجرا نیست. معمولا هرچه که چگالی ترانزیستورها بیشتر باشد، تراشه قدرتمندتر و از لحاظ مصرف انرژی هم بهینه تر خواهد بود. چگالی ترانزیستور در واقع به میزان ترانزیستوری گفته می گردد که در یک میلی متر مربع در کنار هم قرار گرفته اند. اگر این میزان افزایش پیدا کند، می توان در رابطه با افزایش قدرت و بهینه بودن مصرف انرژی ادعا داشت. اما A15 از لحاظ چگالی ترانزیستورها کمتر از 1 درصد به نسبت A14 پیشرفت داشته است. چگالی ترانزیسوترها در تراشه A14 سال گذشته 134.09 میلیون در هر میلی متر مربع بود اما این بار تعداد آن ها در فضایی با میزان مشابه به 135.14 میلیون افزایش پیدا نموده که بسیار نامحسوس است.

فرار مغزها؛ مشکل اساسی اپل

گزارش مبنی بر در رابطه با نداشتن ارتقای چشمگیر A15 از لحاظ توانایی پردازشی به نسبت نسل گذشته به وسیله وب سایت Semianalysis منتشر شد. این وب سایت علت اصلی این موضوع را همانطور که اعلام شد، عدم افزایش محسوس چگالی ترانزیستورها دانست و اسم کرد اپل به خاطر یک سری موارد نظیر تغییر کارمندان، مجبور شد عرضه پردازنده قدرتمندش را تا یک سال دیگر به تعویق بیندازد. بدین ترتیب به جای تراشه ای تازه، با یک نسخه بهبود یافته به نسبت نسل قبل طرف هستیم.

این وب سایت یک نمونه دیگر را هم علت اصلی این مشکل می داند. اگر به خاطر داشته باشید، اپل به تازگی یکی از مهم ترین کارمندان خود را از دست داد؛ در رابطه با جرارد ویلیام صحبت می کنیم که از زمان تراشه A7 تا A12X، طراح پردازنده های اپل به حساب می آمد اما از این شرکت جدا شد. از آن روز به بعد پیشرفتی که اپل در عرضه تراشه ها داشت به نسبت آنچه نسل قبل رونمایی می کرد خیلی زیاد نبود.

بعد از اینکه اپل از آیپد مینی نسل ششم رونمایی کرد، مدعی شد که این تبلت به لطف پردازنده A15 که در آن بکار گرفته شده است، به نسبت نسل قبل حدودا 40 درصد عملکرد بهتری دارد. در اینجا اسمی از پردازنده به کار رفته در تبلت نسل قبل یعنی آیپد مینی نسل پنج برده نشد ولی فکر همه به صورت اتوماتیک به سمت تراشه A14 راهنمایی شد. این در حالی است که تراشه به کار رفته در آن تبلت، A12 از سه نسل قبل بود. به همین دلیل 80 درصد افزایش قدرت گرافیکی هم که اپل مدعی شد بین این دو تبلت وجود دارد، اندکی منطقی به نظر می رسید.

در واقع این یک شگرد بود از سوی اپل که باعث شد خیلی از کاربران به این فکر نمایند که A15 با اختلاف زیادی برترین تراشه به کار رفته در یک محصول است. اگرچه قدرت آن واقعا بالاست و شکی از این بابت وجود ندارد اما این چیزی نبود که انتظار داشتیم ببینیم.

اپل معمولا در یک چارت نشان می دهد که تراشه تازهش به نسبت تراشه های نسل گذشته چه تغییراتی داشته است. همین کار را سال گذشته و سال قبل تر از آن هم انجام داد. اما سال جاری دیگر خبری از مقایسه این چنینی نبود. به جای آن، اپل آیپد مینی 2021 را با تراشه A15، با محصولی مقایسه کرد که به A12 از سه نسل قبل مجهز شده بود. بنابراین این مقایسه اصلا برای ما ارزشی ندارد.

اپل نتوانست با تراشه A15 مطابق انتظارات خود پیش برود

زمانی که اپل از آیفون 13 و سپس بعد از آن از تراشه A15 خود رونمایی کرد، مدعی شد که این تراشه قادر است 15.8 میلیارد عملیات را در مدت زمان تنها یک ثانیه انجام دهد. این میزان 44 درصد بیشتر از 11 میلیارد فعالیتی بود که A14 توانایی انجام آن را در مدت زمان مشابه داشت. اپل بعلاوه به پردازشگر گرافیکی 5 هسته ای این تراشه هم اشاره نمود که البته فقط در مدل پرو و پرو مکس شاهد آن هستیم و در رابطه با آن هم گفت که بیشترین قدرت را در میان تمام پردازشگرهای گرافیکی به کار رفته در گوشی های موبایل دارد. اما سوا از تعداد ترانزیستور که با نسل قبل مقایسه شد، در هیچ یک از بخش های مراسم به این نکته که این تراشه به نسبت نسل گذشته یعنی A14 چقدر پیشرفت داشت اشاره نشد.

پردازشگر سیگنال تصویر اکنون از الگوریتم های تصویر و ویدیوی بهتری پشتیبانی می نماید و این امکان را به دو مدل پرو و پرو مکس داد تا به نمایشگرهای 120 هرتزی پروموشن مجهز شوند. میزان کش سیستم هم از به دو برابر یعنی 32 مگابایت افزایش پیدا کرد و تراشه حافظه رم هم از LPDDR4X به LPDDR5 ارتقا پیدا کرد.

چرا باز هم اپل مقایسه ای بین دو پردازنده کنونی و نسل قبل خود انجام نداد و در این باره سکوت کرد؟ به گزارش وب سایت Semianalysis، این یک حرکت عمدی از سوی اپل بود. شرکت آمریکایی به جای اینکه به طور واضح بگویید A15 از A14 حدود 50 درصد قدرتمندتر و سریع تر است، این طور گفت که تراشه تازه ما 50 درصد از رقبا عملکرد بهتری دارد. رقبایی که هیچگاه اسمی از آن ها برده نشد و دقیقا متوجه نشدیم منظور اپل مدیاتک است، یا سامسونگ و کوالکام؟

حتی اگر منظور شرکت سامسونگ و کوالکام هم بوده باشد، باید این موضوع را در نظر گرفت که اپل اکنون دومین پردازنده مبتنی بر لیتوگرافی 5 نانومتری خود راه در پرچم دارهایش استفاده نموده است در حالی که کوالکام و سامسونگ با اگزینوس 2100 و اسنپدراگون 888 اولین بار فراوری چنین تراشه ای را تجربه کردند. بنابراین رقیب اصلی A15 نه اگزینوس 2100 و اسنپدراگون 888 بلکه نسل تازه آن ها یعنی اگزینوس 2200 و اسنپدراگون 898 هستند که به زودی رونمایی می شوند و در پرچم دارهای سال 2022 استفاده می شوند. بنابراین دیگر شاهد 50 درصد اختلاف بین آن ها و A15 نخواهیم بود.

بنابراین به نظر می رسد گفته های اپل یا ادعاهایی که عنوان نمود کاملا درست بودند، اما شرکت آمریکایی مثل همواره آنقدر خوب با کلمات بازی کرد که کمتر کسی متوجه شد تراشه A15 آن قدرها هم قدرتمند نبود.

با این اوصاف باز هم آیفون 13 ارزش خرید دارد؟

نمی توان گفت A15 به نسبت A14 هیچ پیشرفتی نداشته است. قطعا عملکرد این تراشه به خصوص در مدل پرو و پرو مکس بهتر شده است اما اگر بخواهیم منطقی به این قضیه نگاه کنیم می بینیم که حتی خود اپل هم از مقایسه آن با نسل گذشته سر باز زد. این یعنی تفاوت منطقی بین دو تراشه و در نتیجه دو محصول وجود ندارد. در واقع زمانی خرید آیفون 13 توجیه پذیر خواهد بود که آیفون 11 یا مدل قدیمی تر از آن را در اختیار داشته باشید. در غیر این صورت اگر قصدتان کوچ از آیفون 12 به 13 است، توصیه می کنیم دست نگه دارید چون قرار نیست با چیز تازهی از لحاظ عملکرد پردازشی روبرو شوید.

منبع: PhoneArena

منبع: دیجیکالا مگ

به "تراشه A15 اپل از نظر CPU جهش بزرگی نسبت به نسل قبل ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تراشه A15 اپل از نظر CPU جهش بزرگی نسبت به نسل قبل ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید