تور مجازی کوه های رنگارنگ کیزیل چین روسیه؛ کوه هایی با چشم انداز مریخی

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، کوه های کیزیل چین یا مارس (مریخ)، کوه هایی با چشم اندازی منحصربه فرد شبیه به فضای سیاره مریخ و اشکال زمین شناسی مختلف با رنگ های متنوع در روسیه هستند.

تور مجازی کوه های رنگارنگ کیزیل چین روسیه؛ کوه هایی با چشم انداز مریخی

جمهوری آلتایی (Altai) بخشی از روسیه است که به داشتن طبیعت مجذوب کننده معروفیت دارد. این منطقه با وسعت 90 هزار کیلومتر مربع، چشم اندازهای بسیار متنوعی دارد که شامل کوهسارها، استپ ها، دریاچه ها و غارها، یخچال های طبیعی و تپه ماهورها می شود. این منطقه در همسایگی مغولستان قرار گرفته است و چشم اندازهای آن با نزدیک شدن به مرز مغولستان چهره های متفاوتی پیدا می کنند. در این منطقه دره هایی وجود دارد که به صورت غیررسمی به آن ها دره های مارس (Mars) یا مریخ گفته می شود

در این مقاله از وبلاگ آژانس الکترونیکی قصد داریم با تور مجازی از بخش های مختلف این دره خاص دیدن کنیم.

در نزدیکی آزادراه چویا (Chysky Trakht) و فاصله بین استپ های چویا (Chuya) و کورای (Kuray) چشم اندازهای کاملاً فرازمینی و مریخی نظر شما را به خود جلب می کند. رود کیزیل-چین (Kyzyl-chin) با طولی در حدود 20 کیلومتر در این منطقه در جریان است. در دره ای که رود در بستر آن حرکت می کند، شاهد کوه های مسطح و رنگارنگ لایه لایه ای هستیم.

کلمه کیزیل چین واژه ای ترکی به معنای تپه سرخ است. لایه های قرمز، قهوه ای، سبز و طلایی این کوه ها 300 میلیون سال پیش براثر فرایند اکسیداسیون آهن تشکیل شده اند و این رنگ های متنوع به لطف وجود منگنز، کروم و چند عنصر دیگر در این کوه ها ایجاد شده اند.

کوه های رنگارنگ دره کیزیل چین پدیده زمین شناسی بسیار ارزشمندی محسوب می شود و مواد معدنی متنوعی ازجمله روتیل، کوارتز، مارکاسیت، سیدریت، سنگ یمنی همراه مواد معدنی دیگر و چند دوره فلزی مختلف در این مکان یافت می شوند. هر یک از این مواد معدنی، سایه رنگ های مختص به خود را دارند.

رنگ های مختلف که به صورت راه راه ایجاد شده اند، تقریباً به شکل عمودی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. هر یک از این لایه ها در یک دوره خاص زمانی و در واکنش به شرایط اقلیمی کنونی ایجاد شده اند. تأثیر باد و آب به وضوح در این کوه های رنگارنگ دیده می شوند.

دامنه های فرسایش یافته این کوه های مریخی، مانند دیواره ها و ستون های تقریباً عمودی هستند. آب حاصل از ذوب برف ها در میان این سطوح فرسایش یافته نفوذ کرده و اشکال گوناگونی مثل شیارها، دره ها و اشکال متنوع دیگری را ایجاد کرده است.

این دره به دو بخش تقسیم شده است که کمی با یکدیگر فاصله دارند؛ بخش اول مارس 1 (Mars 1) و بخش دوم مارس 2 (Mars 2) نام دارد. دسترسی با خودرو به اولین بخش امکان پذیر است؛ اما برای رسیدن به بخش دوم، باید پیاده روی کنید؛ البته لازم نیست سختی پیاده روی را تحمل کنید؛ زیرا با تور مجازی این مقاله می توانید از تمام های بخش های مارس 2 دیدن کنید.

منبع: کجارو / airpano.com

به "تور مجازی کوه های رنگارنگ کیزیل چین روسیه؛ کوه هایی با چشم انداز مریخی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور مجازی کوه های رنگارنگ کیزیل چین روسیه؛ کوه هایی با چشم انداز مریخی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید