جزئیاتی از قایق اشراف زاده مصری

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، ماکت یک قایق به همراه بیست و سه ماکت دیگر قایق به همراه باغ و کارگاهی در یک دالان مخفی کشف شدند.

جزئیاتی از قایق اشراف زاده مصری

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، مقبره اشراف زادگان و مقام های عالی رتبه مصر باستان همیشه حیرت باستان شناسان را برانگیخته است. اشیائی که سالیان طولانی در مقبره ها دفن شده بودند اکنون در موزه های معتبر سراسر دنیا به نمایش گذاشته شده اند. نسخه های مینیاتوری از قایق و کارگاه های مصر باستان که در مقبره یکی از مقام های دربار فرعون کشف شده اکنون در موزه متروپولیتن نیویورک به نمایش گذاشته شده است.

ماکت یک قایق به همراه بیست و سه ماکت دیگر قایق به همراه باغ و کارگاهی در یک دالان مخفی کشف شدند که در گذرگاه منتهی به مقبره سنگی پیشکار سلطنتی به نام مکت رع (Meketre) قرار داشت. این پیشکار فعالیتش را در دربار منتوهوتپ دوم، فرعون دودمان یازدهم مصر شروع کرد و به پادشاهان بعدی او تا اوایل دودمان دوازدهم خدمت کرد.

در قایق کوچکی که به همراه آدمک های درون آن ساخته شده است، مکت رع درحالی دیده می شود که درون اتاقک کوچکی شکوفه نیلوفر آبی را بو می نماید. در یک قایق واقعی این اتاقک از چوب ساخته می شد و کتان یا چرم برای پوشاندن آن به کار می رفت. در این قایق کوچک، اما پارچه ها تاحدی بالا رفته اند تا نسیم وارد کابین شود. روی هر طرف سقف کابین سپرهای چوبی نقاشی شده است.

یک خواننده که دستش را روی لبانش گذاشته و یک چنگ نواز نابینا، مکت رع را در سفرش سرگرم می نمایند. در مقابل او مردی ایستاده است که احتمالاً ناخدای کشتی است و دستانش را روی سینه اش قرار داده است. همانطور که دوازده پاروزَن قایق را به حرکت در می آورند، یک دیده بان عمق رودخانه را می سنجد. در قسمت عقب، سکاندار سکان را کنترل می نماید.

این قایق ممکن است شبیه به قایقی باشد که مکت رع در طول زندگی خود از آن استفاده می کرد. با این حال، بعضی جزئیات نشان می دهد که در این سفر، مکت رع به سمت زندگی پس از مرگ در حال سفر است. به عنوان مثال، شکوفه ای که او در دست دارد، نیلوفر آبی است؛ گلی که برای مصریان باستان نماد تولد دوباره بود. قدمت این قایق به 1981 تا 1975 پیش از میلاد باز می شود.

یکی دیگر از اشیائی که در همان تالار مخفی کشف شد، ماکت چهارگوشه از یک انبار غله بود که گوشه های آن به نحوی ساخته شده است که از آن در مقابل سارقان حفاظت کند. فضای داخلی این انبار به دو قسمت تقسیم شده است؛ جایی که غلات در آن نگهداری می شود و محوطه حسابرسی. این انبار به طول 74.9 سانتی متر، عرض 56 سانتی متر و ارتفاع 36.5 سانتی متر ساخته شده است.

تمام اتاق های قابل دسترس در مقبره مکت رع در دوران باستان مورد سرقت و غارت قرار گرفته بودند، اما در اوایل سال 1920 میلادی، هربرت وینلاک کاوشگر موزه متروپولیتن می خواست طرح دقیقی از مقبره را برای نقشه خود از گورستان دودمان یازدهم در شهر باستانی تبس به دست آورد و بنابراین گروهی از کارگران ویرانه های انباشته شده را جمع آوری کردند. در این عملیات بود که اتاقک کوچک مخفی، شامل بیست وچهار ماکت تقریباً سالم کشف شد. در نهایت نیمی از اشیاء به موزه مصر، قاهره و نیمی دیگر به موزه متروپولیتن در آمریکا ارسال شدند.

منبع: دنیای سفر

به "جزئیاتی از قایق اشراف زاده مصری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیاتی از قایق اشراف زاده مصری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید