دو حفره تازه در بزرگترین هرم مصر کشف شد

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، انتشار نخستین نتایج طرح تحقیقاتی اسکن هرم خوفو بزرگترین هرم از اهرام سه گانه مصر، با استفاده از فناوری های نوین از شناسایی دو حفره تازه در این تنها بازمانده از عجایب هفت گانه دنیای باستان حکایت دارد.

دو حفره تازه در بزرگترین هرم مصر کشف شد

طرح اسکن اهرام مصر از اکتبر 2015 با بهره گیری و ترکیب سه فناوری نوین ترموگرافی فروسرخ، رادیوگرافی با موآن (muons) و مدل سازی سه بعدی انجام شد تا رازهای آثار تاریخی جیزه را آشکار سازد.

سرپرست این طرح اعلام نمود که این دو حفره تا به امروز ناشناخته در 13 اکتبر (23 مهر) در هرم 4500 ساله خوفو کشف شده است.

بر اساس بیانیه منتشر شده این گروه تحقیقاتی، یکی از حفره های پنهان در ارتفاع حدود 105 متری سطح زمین و در خط الرس شمال شرق هرم و دیگری در پشت جبهه شمالی این هرم کشف شده است و احتمال می رود شامل یک یا چند دالان حفر شده در قلب هرم بزرگ باشد.

بر اساس این گزارش برای دستیابی به اطلاعات دقیق در خصوص شکل، مقدار و موقعیت این ساختارها، باید تحقیقات بیشتری صورت گیرد.

وزارت آثار باستانی مصر نیز با انتشار محتاطانه نتایج تحقیقات تازه، وجود دو ناهنجاری را در این هرم تایید و اعلام نمود که آزمایش های بیشتر برای درک بهتر ماهیت و مقدار این ناهنجاری ها در هرم خوفو ادامه خواهد یافت.

طرح تحقیقاتی اسکن اهرام بزرگ دانشمندانی را از کشورهای مصر، فرانسه، کانادا و ژاپن در کنار هم و در مجاورت هرم بزرگ جیزه گرد هم آورده است.

این بنای بزرگ 4500 ساله، که در فلات جیزه در حومه قاهره و در کنار مجسمه ابولهول و اهرام خِفرِع و مَنقُرَع جای دارد، به دست خوفو فرعون سلسله چهارم احداث شده است.

در بیانیه این تیم تحقیقاتی درباره فناوری رادیوگرافی با موآن آمده است که در این روش نوعی الکترون سنگین به کار گرفته می گردد که براحتی می تواند از سنگ ها و صخره هایی با ستبری زیاد همانند کوه ها عبور کند.

برای استفاده از این فناوری باید حسگرهایی در منطقه ها مناسب (همانند داخل هرم و در زیر یکی از اتاق های شناسایی نشده احتمالی) کار گذاشته گردد تا در طول زمان متراکم ترین منطقه ها بنا شناسایی گردد.

مساحت جیزه در حدود هشت کیلومتر است و علاوه بر سه هرم اصلی، چندین هرم کوچک تر، مجسمه ابوالهول و کشتی بزرگ مصری متعلق به 2500 سال پیش از میلاد مسیح نیز در منطقه جیزه واقع شده است.

هرم های مصری از مهم ترین و باشکوه ترین سازه های بر جای مانده از تمدن مصر باستان هستند که نمادهای این تمدن نیز به شمار می فرایند.

تا سال 2008 میلادی 138 هرم در مصر شناخته شده است که بیشتر آن ها آرامگاه فرعون ها و ملکه هایشان در دوره های دودمانی کهن و میانه هستند.

مقام های مصری نیز در پاییز 2015 میلادی تحقیقاتی را در آرامگاه فرعون توت عنخ آمون در دره پادشاهان شروع کردند و امیدوارند یک اتاق مخفی را که می تواند آرامگاه ملکه نِفرتیتی باشد، در آن کشف نمایند.

منبع: کجارو / ایرنا

به "دو حفره تازه در بزرگترین هرم مصر کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو حفره تازه در بزرگترین هرم مصر کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید