داستان شگفت انگیز انسان و ابرانسان در تار و پود تکامل

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، ضحی حسینی نصر. حسن فتاحی؛ ماه گذشته یعنی آبان ماه 1400، کتابی با عنوان درآمدی به اسطوره شناسی عصبی-تکاملی ازسوی انتشارات کرگدن روانه بازار نشر شد. این کتاب در هشت فصل به قلم دکتر عبدالرضا ناصرمقدسی، متخصص مغز و اعصاب نگاشته شده است و به معرفی شاخه ای نوظهور و میان رشته ای می پردازد.

داستان شگفت انگیز انسان و ابرانسان در تار و پود تکامل

همان طور که نویسنده در مقدمه کتاب اشاره می نماید، اثر پدیدآمده حاصل علاقه دیرینه و چندین سال مطالعه جهت دار او در سه شاخه اسطوره شناسی، علوم اعصاب و زیست شناسی تکاملی است. کتاب درآمدی است بر حوزه نوظهور اسطوره شناسی عصبی-تکاملی و علاوه بر مقدمات و مبانی این حوزه، بعضی از مهم ترین اساطیر ایرانی از منظر عصبی-تکاملی در آن آنالیز شده است.

در این مقاله کوشش شده ابتدا به طور مجزا به تعریف زیرشاخه های این شاخه نوین پرداخته شود و در ادامه به تشریح اسطوره شناسی عصبی-تکاملی و اهمیت آن اشاره شود. اجازه دهید در همین شروع مقاله به چند نکته اشاره کنیم. نخست اینکه این مقاله را با دقت بسیار مطالعه فرمایید و نه روزنامه وار؛ یعنی هر جا لازم شد دو یا سه بار بخوانید تا مطلب برایتان جا بیفتد.

اگر با خواندن این مقاله انگیزه خواندن کتاب را هم پیدا کردید، پیشنهاد نویسندگان این مقاله و نیز نویسنده کتاب این است که کتاب را بسیار باحوصله، با دقت و در صورت احتیاج چندباره بخوانید. ممکن است در خواندن این کتاب گاهی به واژه یا مفهومی بربخورید که به کاوشی ژرف تر در میان دیگر کتاب ها و مقاله ها احتیاج داشته باشد. این کاوشگری را از خودتان دریغ نکنید و بگذارید کتاب همانند ساختمانی باشکوه باشد که کاوش های شما بر بلندای آن بیفزاید.

اسطوره شناسی چیست؟

برای تعریف اسطوره شناسی ابتدا سری به ویکی پدیای فارسی زدیم؛ به نقل از این سایت، اسطوره شناسی دانشی است که به آنالیز روابط میان افسانه ها و جایگاه شان در دنیای امروز می پردازد. بیشتر اسطوره ها بازمانده از روزگاران باستان اند؛ گرچه جوامع مدرن نیز اسطوره های خاص خود را دارند.

تحول اساطیر هر قوم، معرف تحول شکل زندگی، دگرگونی ساختار های اجتماعی و تحول اندیشه و دانش آنهاست؛ در واقع، اسطوره، نشانگر یک دگرگونی بنیادی در پویش بالافراینده فکر بشری است. اسطوره ها روایاتی اند که از طبیعت و فکر انسان بدوی، ریشه می گیرند و برآمده از رابطه دوسویه این دو هستند. در ادامه به شماری از ویژگی های اسطور ه ها اشاره می کنیم. برای این منظور سری به فایل صوتی کلاس شناخت اساطیر ایران با تدریس ژاله آموزگار زدیم. اسطوره با دنیای مینوی یا فراسویی سروکار دارد.

دنیای مینوی نه تنها به معنای بهشتی یا قدسی بلکه دنیای جهنمی را نیز دربر می گیرد. در اسطوره وقایع همواره از یک نقطه اولیه شروع می شود؛ به بیان دیگر، اساطیر به شروع و خلقت می پردازند و به وقایعی اشاره می نمایند که در زمان ازلی رخ می دهد. در اساطیر شخصیت ها نیز فراسویی هستند و هاله ای از تقدس آن ها را فراگرفته است. علاوه برآن، اسطوره منطق خودش را دارد و زمان ها در آن با زمان واقعی فرق دارد. به طور معمول حوادث تاریخی را بیان می نماید.

برداشت مردم از حوادث و مفهومی که برای آن ها داشته و گاهی نیز تاریخ تبدیل به اسطوره می شود؛ درواقع برای هر اسطوره ای یک هسته تاریخی وجود دارد. حال ببینیم اساسا چرا اسطوره ها به وجود می آیند؟ خلق اسطوره ها را می توان واکنش ناتوانی انسان در مقابل درماندگی ها و ضعف ها دانست؛ در حقیقت انسان خودش خدای خود را می آفریند. عامل دیگر جهل در برابر پدیده هاست.

بشر قدیم علت پیدایش پدیده های طبیعی نظیر کوه، آب، هستی و حیات را نمی دانست. چگونگی رویش گیاه از بذر را درک نمی کرد و از این راه سعی در تبیین دلایل آن داشت. علاوه بر آن اسطوره مجالی برای تجسم آرزوها فراهم می نماید. اجداد ما را در نظر بیاورید به پرنده می نگریستند و آرزوی پرواز را در دل می پروراندند. در نتیجه شخصیت هایی را در فکر خود می آفریدند که اندامی انسان گونه داشتند و از بال هایی برای پرواز برخوردار بودند.

از سویی آنچه را که انسان نمی توانست داشته باشد به خدایان می بخشید؛ برای مثال رویین تنی اسفندیار و یا آشیل را می توان تجلی زیبایی از آرزو ها و امیال دانست. درعین حال در هر دو شخصیت اسطوره ای هنوز عضوی از بدن وجود دارد که آسیب پذیر است؛ گویی انسان همزمان با آنکه آرزو می نماید قدرت فراسویی در اختیار داشته باشد، به ضعف بشری خود نیز اعتراف می نماید. درست همان طور که پاشنه آشیل یا چشم اسفندیار نقطه ضعف او است.

گویی بشر از دیرباز به خوبی می دانست در این دنیا بی عدالتی و نابرابری وجود دارد و ازاین رو مفاهیمی را به وجود آورد. جایی که در آن می توان به حسرت ها پایانی بخشید و حتی آن را جبران کرد. به باور اسطوره شناسان به طور دقیق نمی توان گفت هر اسطوره به کجا و به چه زمانی تعلق دارد. اسطوره سفر می نماید، با اسطوره ای دیگر درمی آمیزد و اسطوره تازه ای خلق می شود. اسطوره هایی داریم که حاصل تلاقی دو اسطوره از دو دوران است که نه باستان شناسی پاسخ گوی آن است، نه تاریخ و نه روایت ها.

به نظر می رسد در عصر حاضر کمتر شاهد زاد و ولد اسطوره ها هستیم یا دیگر کمتر کسی است که اسطوره باور باشد، اما این تنها یک خیال است. به باور بعضی از متخصصانِ اسطوره، کماکان باور های اسطوره ای وجود دارد؛ برای مثال بسیاری از افراد قائل به نیروی فراسویی از اشیایی بی جان هستند. پس اسطوره ها به حیات خود ادامه می دهند.

عصب شناسی چیست؟

عصب شناسی علمی است که به مطالعه ساختار، کارکرد و بیماری های دستگاه عصبی جانداران می پردازد. دستگاه عصبی جانداران در سطوح گوناگون از سلولی و مولکولی تا آناتومی، علوم رفتاری و آسیب شناسی پزشکی ازجمله موضوعات مورد آنالیز عصب شناسان است. این علم نه تنها در پی درک نحوه عملکرد سامانه عصبی در شرایط عادی است بلکه سیستم عصبی را در فرد مبتلا به اختلالات عصبی، تکامل عصبی و روانی آنالیز می نماید.

این شاخه علمی سه هدف اصلی را دنبال می نماید: درک مغز انسان و نحوه علکرد آن، درک و توصیف نحوه عملکرد سیستم عصبی مرکزی و درنهایت تجزیه و تحلیل، درک اختلالات اعصاب و روان و کشف روش هایی برای جلوگیری و یا درمان آنها. امروزه پیشرفت های فناوری همراه با دانش بیشتر در خصوص نحوه عملکرد مغز و سیستم عصبی پیغامد های تازه ای را در زمینه علوم اعصاب به وجود آورده است.

گرچه از نظر تاریخی عصب شناسی زیرمجموعه ای از زیست شناسی طبقه بندی می شود، اما امروزه این علم، میان رشته ای به شمار می رود و با رشته های دیگر ازجمله روان شناسی، پزشکی، زبان شناسی، فلسفه، مهندسی، ریاضی، علوم رایانه پیوند خورده است.

امروزه علوم اعصاب با پیشرفت های نوین اعتبار بیشتری پیدا نموده است و با سایر رشته ها در هم تنیده شده است؛ ازاین رو به درک بهتر ما از گستره متنوعی از جنبه های زندگی بشر ازجمله حرکت، تفکر و رفتار یاری نموده است. بعضی از شاخه های اصلی علوم اعصاب عبارت اند از: علوم اعصاب رفتاری که به مطالعه تأثیر مغز بر رفتار های فرد می پردازد. علوم اعصاب بالینی که تمرکز آن بر اختلالات سیستم عصبی و یافتن راه هایی برای درمان و پیشگیری است.

از دیگر شاخه های آن می توان به علوم اعصاب شناختی اشاره نمود که تمرکز آن بر چگونگی تشکیل افکار در مغز و عوامل زمینه ساز در فرایند های مرتبط با آن است. در این مطالعات دانشمندان فعالیت مغز را هنگام انجام کار از طریق افراد مورد آنالیز و اندازه گیری قرار می دهند؛ این شاخه از علوم اعصاب آمیزه ای از علوم شناختی، روان پزشکی و روان شناسی به شمار می رود. از این گذشته علوم اعصاب محاسباتی را داریم. علمی که درصدد فهم چگونگی محاسبات مغزی است و دانشمندان فعال در این حوزه از رایانه ها برای شبیه سازی و مدل سازی عملکرد های مغز استفاده می نمایند.

رشته دیگری با عنوان علوم اعصاب فرهنگی نیز وجود دارد که به تعامل بین عوامل فرهنگی با فرایند های عصبی، ژنتیکی و روان شناختی توجه دارد. علوم اعصاب تحولی، علوم اعصاب سلولی و مولکولی، مهندسی عصب، تصویربرداری عصبی، عصب-زبان شناسی، فیزیولوژی اعصاب و نیز علوم اعصاب سلولی و مولکولی نیز جزئی از این طبقه بندی به شمار می رود.

داستان پرپیچ - خم تکامل

همه چیز از سفر چارلز داروین با کشتی معروف بیگل شروع شد. داروین به عنوان زیست شناس در این سفر تاریخی حضور داشت. این سفر پنج سال به طول انجامید و سنگواره های یافت شده طی آن جهت تفکر ما را نسبت به خاستگاه خودمان تغییر داد. پیش از سفر داروین بیشتر افراد هر یک از گونه های جانداران را موجودی ازلی می پنداشتند. داروین در 27 سالگی از این سفر پرماجرا بازگشت.

سال ها به تفسیر اطلاعات به دست آمده پرداخت. اعتقاد او مبنی بر تغییر تدریجی گونه ها روزبه روز قوت بیشتری می یافت. دیگر تعیین شده بود که با دیدگاه ثابت و بدون تغییر ماندن گونه ها نمی توان وجود و انتشار سنگواره های کشف شده را توضیح داد. داروین با مطالعه اندیشه های مالتوس درباره جمعیت انسانی به این نتیجه رسید که هر جانداری در زندگی خود توانایی فراوری تعداد فراوانی زاده را دارد، اما در غالب موارد تعداد محدودی از این زاده ها قادر به بقا و زادآوری هستند.

او درنهایت دریافت افرادی که از نظر ویژگی های فیزیکی و رفتاری با محیط خود تطابق بیشتری دارند، احتمال بقا و زادآوری بیشتری نیز دارند؛ به عبارتی طبیعت از افرادی که از سازگاری بیشتری برخوردارند، حمایت می نماید. داروین در نهایت در سال 1859 (50 سالگی) اندیشه های خود را منتشر کرد. کمی بعد از انتشار مقاله مشهور نظریه داروین-والاس، داروین کتاب خود با عنوان درباره خاستگاه گونه ها ازطریق انتخاب طبیعی را به چاپ رساند.

اکنون می دانیم حیات در زمین طی فرایندی 3.7 میلیارد ساله پدید آمده است. از زمان پیدایش حیات در زمین میلیون ها گونه تازه پدید آمده و از بین رفته است. موجودات زنده امروزی تنها برشی کوچک از موجودات و اجداد پیشین خود هستند. تکامل ازطریق سازوکار انتخاب طبیعی رخ می دهد؛ به این معنا که بعضی ویژگی های ارگانیسم برای بقا اهمیت بیشتری دارند. این ویژگی ها می تواند از یک نسل به نسل بعد انتقال پیدا کند. غالبا خصوصیاتی می تواند به نسل بعد انتقال یابد که به بقای آن یاری کند.

امروزه پیشرفت مطالعات ژنتیک نیز از نظریه داروین حمایت می نماید و به نوعی قابل اتکاترین تئوری برای تببین حیات به شمار می رود. اکنون می دانیم برای آنالیز دقیق تر خاستگاه هر گونه باید به درخت حیات مراجعه کنیم. رد نیایی آن را پیدا کنیم تا بتوانیم بهتر درباره موقعیت و منشأ آن به اظهار نظر بپردازیم.

سفر به سرزمین اسطوره شناسی عصبی-تکاملی

سؤالاتی که در اسطوره شناسی عصبی-تکاملی مطرح می شود از سنخ سؤالات زیست شناسی تکاملی اند، اسطوره چرا به وجود آمد، ریشه های زیستی آن چیست و آیا ممکن است با تکامل انسان اسطوره نیز دگرگون شود و حتی از بین برود. این ها سؤالاتی است که تنها به یاری علم تکامل می توان بدان پاسخ داد. اینکه رویکرد ما به اسطوره تکاملی باشد، پیغامد زیادی در پی خواهد داشت.

اسطوره مانند هر چیز دیگری در عرصه تکامل نمی تواند خلق الساعه به وجود آمده باشد. بی شک اسطوره پیش اسطوره هایی داشته که با فرضیات کنونی ما اسطوره به حساب نمی آیند، اما بدون آن ها اسطوره نمی توانسته در فرایند تکامل انسان شکل بگیرد.

اما سؤال مهم اینجاست؛ چرا تجربه اسطوره ای اتفاق افتاده است؟ آیا تجربه اسطوره ای امری ضروری بوده یا براثر یک اتفاق اتفاق افتاده و، چون برای انسان مفید بوده استمرار یافته است؟ آیا هر ارگانیسمی که به درجه ای از پیچیدگی می رسد، لاجرم تجربه اسطوره ای دارد؟ آیا ممکن است تجربه اسطوره ای ره یافتی اشتباه به دنیا پیرامونی باشد، اما به علت مفیدبودن، انتخاب طبیعی آن را حفظ نموده باشد؟ کتاب درآمدی به اسطوره شناسی عصبی-تکاملی درآمدی است به حوزه نوظهور اسطوره شناسی عصبی-تکاملی و در آن، علاوه بر مقدمات و مبانی این حوزه، بعضی از مهم ترین اساطیر ایرانی نیز از همین منظر مورد آنالیز قرار گرفته اند. وقتی سؤالات یادشده را از این قسم بدانیم، باید به این پرسش پاسخ دهیم که چه عناصری در حیات وجود دارد که می تواند در تفکر اسطوره ای مورد توجه قرار بگیرد.

درنهایت آنکه برای یافتن ریشه های اسطوره تا کجا می توان در تاریخ حیات به عقب بازگشت. در نگاه اول اسطوره ها از لحاظ پیدایش موضوعی کاملا متأخر محسوب می شوند. حماسه گیل گمش با قدمتی بیش از پنج هزار سال، اولین حماسه مکتوب بشری به شمار می رود. قدمت اسطوره ها این امر را بر ما مشتبه می نمایند که برای یافتن ریشه های آن باید صرفا به گونه هومو ساپینس (انسان خردمند) بسنده کرد.

آشکار است که اسطوره ای نداریم که به عضو دیگری از سرده هومو (نظیر هومو ارکتوس یا نئاندرتال) تعلق داشته باشد، چه رسد به آنکه بخواهیم از وجود تجربه اسطوره ای در سایر جانداران صحبت کنیم، اما علم اسطوره شناسی عصبی-تکاملی در پی آن است که از این مرز عبور نموده و نشان دهد اشکالی از تجربه اسطوره ای حداقل در سایر اعضای سرده هومو وجود دارد؛ گرچه کار دشواری است تا گستره بحث را از سرده هومو فراتر ببریم و بگوییم جانداری غیر از گونه ای متعلق به سرده هومو درکی اسطوره ای از دنیا دارد، اما اگر بتوانیم حتی اندک پاسخی برای این پرسش بیابیم، دری به روی ما برای کاوش های بعدی گشوده می شود. مهم ترین گواه این ادعا وجود مرگ آگاهی در دسته ای از جانداران است.

پدیده مرگ در اسطوره شناسی از اهمیت بالایی برخوردار است. مقوله بسیار مهمی که خاستگاه الهام بخشی برای بسیاری از شاعران، ادیبان و اسطوره ها بوده است. می دانیم بخش بزرگی از ادبیات و اساطیر حول محور مرگ شکل گرفته است. درواقع مرگ رازآلود ترین اتفاقی است که برای بشر می افتد و کسی نمی داند چه چیزی در انتظار است؛ از این رو وجود مرگ آگاهی در سایر جانوران می تواند به عنوان ادراک ابتدایی اسطوره ای تلقی شود.

مطالعات بسیاری، از وجود مرگ آگاهی در فیل ها خبر می دهد. مارتین مردیت در توصیف مراسم سوگواری فیل ها چنین می نویسد: تمام خانواده فیل مرده سعی در جابه جایی و تکان دادن بدن بی جان آن می نمایند. آن ها در عین حال صدایی شبیه به جیغ از خود درمی آورند. سپس شاخه های درختان اطراف را شکسته و با آن بدن فیل را می پوشانند و دو روز آینده را به آرامی در کنار جسد فیل مرده سپری می نمایند. مراسمی که بی شباهت به مراسم ما انسان ها در فرایند سوگواری نیست. آن ها حتی ممکن است دوباره به محلی که یکی از عزیزانشان فوت نموده بازگردند و در آنجا به تأمل بپردازند. بعلاوه به آرامی و سکوت تمام استخوان های بازمانده را با پاهایشان لمس نمایند.

پس تا اینجا دیدیم مرگ آگاهی و اشکال آیینی می تواند مقدمه ای بر تفکر اسطوره ای شناخته شود. مفهوم عشق را در نظر بگیرید. اکنون می دانیم عشق بیش از آنکه یک پدیده فرهنگی باشد یک پدیده پیچیده نوروبیولوژیک مبتنی بر اعتقاد، تمایل، خوشایندی و بازخورد مثبت است که با سیستم لیمبیک مغز و چندین پیغام آور شیمیایی در ارتباط است؛ ازاین رو وقتی عشق تا این اندازه سازوکار پیچیده زیستی دارد، باید انتظار داشت کارکرد های تعیین تکاملی نیز داشته باشد.

امروزه به یاری روش های تازه تصویربرداری مغزی فهمیده ایم وقتی عاشق می شویم تغییراتی در عملکرد لوب های پیشانی، آهیانه و گیجگاهی که مربوط به قضاوت ماست رخ می دهد و در نتیجه قضاوت مان را دچار اختلال می نماید. موضوع عشق را از این جهت مطرح کردیم، زیرا مفاهیم عشق ورزی و مرگ آگاهی پایه ای برای اسطوره ورزی به شمار می رود. حال در اینجا سؤال مهمی مطرح می شود اینکه آیا تجربه اسطوره ای برای رخ دادن به دستگاه عصبی مرکزی متکی است؟ درواقع آنچه اسطوره شناسی عصبی-تکاملی بیان می نماید، اسطوره به شکلی که گونه هومو ساپینس تجربه نموده و آثار زیادی در باب آن به وجود آورده در همبستگی و وابستگی عمیقی با دستگاه عصبی مرکزی به وجود آمده است.

این گزاره ادعا نمی نماید که تمام اسطوره شناسی ناشی از دستگاه عصبی مرکزی گونه هومو ساپینس و یا در نگاهی کلی تر سرده هومو است. سؤال دیگری مطرح می شود؛ اسطوره می تواند در سیستم های پیچیده دیگر نیز اتفاق بیفتد؟ قبل از تحقیق درباره این سؤال باید بدانیم اسطوره حداقل به شکلی که ما می شناسیم در ارتباط تنگاتنگ با مفهومی به نام حیات است. مغز و حیات نیز چیزی جدا از حیات و زیست شناسی نیست.

درواقع مغز کارکردی متفاوت از هدف تکامل؛ یعنی حفظ حیات و بقای گونه ندارد. نویسنده معتقد است برای پرداختن به ریشه های زیستی اسطوره احتیاج است تا سراغ دیدگاه هایی غیر از پیدایش حیات از جنبه های فیزیولوژیک برویم تا در یافتن الفبای اسطوره به ما یاری نموده و نشان دهد که اسطوره در الفبای خود چه عناصری را از پیدایش حیات وام گرفته است. کریستف آدامی که متخصص اطلاعات است بر این باور است که ما نباید به حیات مانند یک رویداد شیمیایی بنگریم، بلکه حیات به عنوان شکلی از اطلاعات سنجیده می شود.

به باور آدامی اطلاعات به توانایی پیش بینی وقایع گفته می شود و این گونه یک ارگانیسم می داند باید چه کار هایی انجام دهد تا امکان بقای بیشتری داشته باشد. او ژن را مخزن و ذخیره ای از اطلاعات می داند که از طریق تکامل در یک بایت جمع شده است. این مخزن شامل اطلاعات مورد احتیاج ارگانیسم است؛ از طرفی نیز باید توجه داشت ژن یک بسته محدود نیست و تبادل اطلاعات عظیمی بین محیط و ژنوم وجود دارد و ژنوم یک جاندار مطالب زیادی را از محیط می آموزد و به این طریق می تواند پیش بینی های درستی برای بقا در محیط داشته باشد.

حال اگر اسطوره را شکلی از اطلاعات بدانیم بسیاری از قوانین حاکم بر آن دچار دگرگونی می شود. اول اینکه مانند هر فرم پیچیده اطلاعاتی اولین شکل آن باید بدون هیچ علتی و کاملا تصادفی به وجود آمده باشد. دوم آنکه این ساخت اولیه نمی تواند خلق الساعه به وجود آمده باشد و باید پیش اسطوره ها یا بهتر بگوییم الفبایی برای به وجودآمدن داشته باشد؛ بنابراین از آنجا که اسطوره شکلی از اطلاعات است، می تواند شکلی از حیات تلقی شود.

از آنجایی که اسطوره مقوله ای انسانی است شامل تمام سازوکار های حیاتی نیز است و در پیوند انسان از توانایی های زیستی انسان استفاده می نماید و، چون شکلی از اطلاعات است مفهوم تازه را در این پیوند ایجاد می نماید. در نتیجه بسیاری از مقوله های زیستی نظیر تولد، زندگی و مرگ الفبای اسطوره محسوب می شود. باید توجه داشت که اسطوره نمی توانسته از ابتدای حیات به وجود آید.

ما به رشدی حداقلی از مغز و سیستم اعصاب برای ایجاد اسطوره و تجربه اسطوره ای احتیاجمندیم. سؤال مهم دیگری پیش می آید؛ آیا ضرورتی برای شکل گیری تجربه اسطوره ای در طول تکامل وجود داشته است؟ آن طور که به نظر می رسد خود تجربه اسطوره ای کاملا تصادفی ایجاد شده و از منظر تکاملی اسطوره ای محصول اضافی است و به علت مفیدبودن از سوی انتخاب طبیعی، حفظ شده است.

اسطوره از نگاه تازه

در کتاب یادشده وقتی از اسطوره سخن می گوییم با موضوعی از جنس شناخت و آگاهی سر و کار داریم. کاسیرر، فیلسوف آلمانی، بر این اعتقاد است سرچشمه و خاستگاه اسطوره را نباید در شاعران، ادیبان یا افراد جست وجو کرد؛ بلکه باید آن را در آگاهی جست. آگاهی از دیرباز یکی از مناقشه برانگیزترین مفاهیم بوده است. اگر بخواهیم خیلی گذرا به این مفهوم بپردازیم باید بگوییم آگاهی برای هر موجودی به طور مجزا تعریف می شود و قابل قیاس نیست و این بستگی به سیستم حسی و شناختی جاندار دارد.

سیستم حسی و شناختی هر ارگانیسم داده ها را از حالت داده حسی صرف خارج می نماید و به آن معنا می بخشد. از این زاویه اگر اسطوره را شکلی از آگاهی بدانیم باید ریشه های آن را در تاریخ تکاملی انسان پیدا کنیم. در نتیجه هر تجربه ای از نخستی ها که چیزی به درک آن ها از دنیا پیرامونی بیفزاید عملا در ساخت و تکوین آگاهی یاری نموده است.

اهمیت سرده هومو در پیدایش اسطوره

سه نقطه کلیدی در سرده هومو وجود دارد که شامل زیستگاه، کشف آتش و ایجاد ابزار است. حدود سه میلیون سال پیش، سرده هومو از هومونید یا انسان نمایی به نام استرالوپیتکوس منشعب شد. این جد بزرگ از لحاظ تکاملی ارزش بالایی دارد. طبق مطالعات تکاملی، ژن عامل پیشرفت کورتکس که سهم مهمی در تکامل کورتکس ایفا نموده است، سه بار دستخوش جهش مضاعف شدگی (دوبرابر شدن یک قطعه از دی ان ای) شده است.

مضاعف شدگی معمولا درپی ایجاد یک اشتباه در قطعه ای از دی ان ای و کوشش برای بازسازی و تعمیر آن رخ می دهد؛ بنابراین فرایند مهمی برای ایجاد ژن های تازه است. ژن های تازه فرصت بیشتری برای جهش و فرصت های بیشتر برای انتخاب فراهم می نمایند.

پروتئین حاصل از این ژن طی مکانیسمی در مهاجرت نورون ها و ایجاد ساختار های عصبی نقش اساسی ایفا می نمایند و به این ترتیب نقش مهمی در تکامل مغز دارند. مضاعف سازی دوم، نقطه شروع رشد قابل توجه نئوکورتکس-بخشی از سطح مغز که مسئولیت انجام اعمال پیچیده شناختی را بر عهده دارد- است؛ بنابراین شروع رشد نئوکورتکس و اتفاقات بعدی را مدیون جد بزرگ هستیم. تا قبل از آن نئوکورتکس کوچک و با عملکردی محدود بود.

مسئله مهم دیگر به نقش Australopitithecus afarensis در ساخت ابزار مربوط می شود. در منطقه دیکیکا در اتیوپی شواهدی به دست آمده که نشان می دهد استفاده از ابزار های دست ساز به حدود 3.39 میلیون سال پیش باز می شود. موضوع مهم دیگر در این گونه از انسان نما ها بحث زیستگاه است. برای فهم زیستگاه آن ها و در پی آن گستره بینایی باید به شرایط آناتومی و شیوه راه رفتن آن ها بپردازیم.

لوردوزیس به انحنای طبیعی و مقعرگونه مشاهده شده در ستون فقرات گردنی و کمری می گویند و باعث می شود لگن بتواند راحت تر وزن بدن را تحمل کند و برخلاف سایر نخستی ها، سرده هومو بتواند روی دو پا راه برود. جانوران درخت زی به جای لوردوزیس، کیفوزیس یا انحنای ستون فقرات به سمت خارج دارند. مورد بعدی اهمیت نقش گونه هومو هابیلیس (8/2-5/1 میلیون سال قبل) یا انسان ماهر در ایجاد ابزار است.

شواهد ابزارسازی به قبل هومو هابیلیس ها باز می شود و اوج این توانایی و همه گیری استفاده از آن در دوره زیست این گونه بوده است. ابداع سنگ ابزار مشهور ساطور الدوایی به این گونه نسبت داده می شود. این ابزار به علت بازکردن راه ترقی انسان از اهمیت ویژه ای در تاریخ انسان برخوردار است. علاوه براین ساخت ابزار مسئله ای استاتیک نبوده و به طرز پویایی در حال ارتقا بوده است. ارتقای یک ابزار مستلزم توجه به مسائل، کوشش برای برطرف آن و فکریت هدفمند است.

مطالعات با fMRI نشان داده که منطقه ها زبانی در بروکای مغز با منطقه ها مرتبط با استفاده از ابزار هم پوشانی دارد. از طرفی مسئله آموزش و انتقال تجربه پس از ساخت ابزار مطرح می شود. موضوع بعدی به کنترل و برافروختن آتش مربوط می شود. کنترل آتش از پیروزیت های سرده هومو به شمار می رود و تحولی در زندگی و فرهنگ ایجاد کرد.

بی جهت نیست اگر یکی از پایه های به وجودآمدن ریشه های اسطوره ای را آتش بدانیم. گونه هومو ارکتوس با توانایی کنترل آتش با مصرف غذا های پخته سازگاری پیدا کرد. آتش نقش مهمی در تغییر چرخه خواب و بیداری و تکامل اجتماعی ایفا کرد. پس آتش را می توان یکی از عوامل شکل گیری فرهنگ دانست.

افق گشایی نوین

مطابق با آنچه در بالا توضیح داده شد، چنانچه نگاهی تکاملی نسبت به اسطوره داشته باشیم، نمی توانیم آن را خلق الساعه بدانیم. اسطوره، پیش اسطوره یا پیشاعناصری داشته که با فرضیات فعلی اسطوره محسوب نمی شود، ولی بدون آن ها نیز اسطوره نمی توانسته در فرایند تکامل انسان شکل بگیرد.

در ادامه این مبحث نویسنده در کتاب به نظریه ادلمن درباره شکل گیری آگاهی اشاره می نماید. ادلمن چرخه های نورونی را معرفی می نماید که اگر در معرض تحریک های مکرر قرار بگیرند، تقویت و حفظ می شوند، درحالی که چرخه هایی که دیگر تقویت نمی شوند، از بین می رود. وقتی از پیشااسطوره صحبت می کنیم، همین چرخه های نورونی مدنظرمان است که در مواجهه با دنیا، در مغز جانداران به وجود می آید. در اینجا نویسنده گریزی به کتاب ژن خودخواه ریچارد داوکینز می زند.

داوکینز در کتاب مشهور خود از ژن ها و ماشین های بقا یاد می نماید و به خصلتی در انسان اشاره می نماید که سبب افتراق او از سایر جانداران شده است: فرهنگ. انتقال فرهنگ از طریق آموزش و یادگیری رخ می دهد و زبان به عنوان یکی از پایه های اصلی تکامل فرهنگی نقش مهمی را در این فرایند ایفا می نماید.

فرهنگ، همتاسازی است که در مقایسه با ژن بسیار متأخر بوده و واحد انتقال این همتاساز میم نامیده می شود. میم از واژه یونانی میمیم برگرفته شده است. باورها، تکیه کلام ها، مُدها، نمونه های سفالگری و... را می توان نمونه هایی از میم به شمار آورد؛ بنابراین همان طورکه ژن با پریدن از یک بدن به بدن دیگر از طریق اسپرم و تخمک خود را در خزانه ژنی پخش می نماید، میم ها نیز با پریدن از یک مغز به مغز دیگر خود را در خزانه میمی تکثیر می نمایند. جالب تر آنکه می توان میم را مثل یک موجود زنده در نظر گرفت.

زمانی که یک میم بارور در فکر کاشته می شود، انگار چیزی وارد آن شده که آن را از طریق ای برای انتشار آن میم بدل می نماید. درست مثل وقتی که یک ویروس وارد سازوکار ژنی سلول میزبان می شود؛ برای مثال باور به حیات پس از مرگ در دنیا بیش از میلیون ها بار در دستگاه عصبی افراد محقق شده است.

اجازه دهید ببینیم مفهوم آفرینش چگونه در خزانه میمی پیدا شده است؟ این میم چگونه همانندسازی نموده است و چرا چنین اندازه بقای بالایی دارد. این میم به صورت گفتاری و نوشتاری با یاری واژه، به یاری موسیقی والا و هنر ارزشمند همانندسازی می نماید و در اینجا اندازه بقا اندازه ژن در خزانه ژنی نیست، بلکه اندازه میم در خزانه میمی است. نکته دیگری که باید مدنظر قرار داد این است که حداقل در کره زمین شاهد نوعی تسلسل از تکامل ژنی به تکامل مغزی و درنهایت تکامل فرهنگی هستیم.

در هر مرحله علاوه بر قوانین قبلی قوانین تازهی پدید می آید. مهم ترین نکته در تحلیل عصبی-تکاملی اسطوره ها همین جاست: نمی توان همه چیز را براساس قوانینِ صرف اسطوره ای توضیح داد. ازسویی اسطوره موضوعی سراسر نوروفیزیولوژیک یا زیست شناختی نیست. اسطوره شناسی عصبی-تکاملی درپی نشان دادن این حلقه های اتصال است. حلقه هایی که درنهایت به ما دورنمایی از چگونگی تکامل انسان در کره زمین را می دهد.

اگر بخواهیم جمع بندی کوتاهی انجام دهیم باید دقت داشته باشیم نمی توان از ماندگاری میم ها به شدت آنچه در ژن ها وجود دارد، صحبت کرد. درواقع چیزی به نام انتقال دست نخورده میم وجود ندارد و همه ما به خوبی می دانیم که فرهنگ چه قابلیت تغییری دارد و چگونه طی زمان تغییر می نماید. مطلب جالب دیگر این است که در بطن میم نوعی همبستگی با بدن زیست مند وجود دارد. برای درک بهتر عمق ارتباط مغز و اسطوره ابتدا باید بدانیم بدن زیسته چیست.

ما یک بدن بیولوژیک داریم با تاریخ تولد و مرگ تعیین. بدن بیولوژیک ما واجد عناصر تعیینی است و آناتومی و ریخت شناسی معینی دارد. اما بدن زیسته، بدنی است که در فکر یک انسان وجود دارد؛ به عبارتی تجربه ای که فرد از کارکرد بدنش دارد. بدن بیولوژیک تابع محدودیت های ژنتیکی ماست. درحالی که بدن زیسته با تغییر در نحوه نگرش فرد به دنیا تغییر می نماید. به تعبیر مِرلو پونتی همان چیزی است که آگاهی ما را از اشیا می سازد.

بدن زیسته در چارچوب مواجهه و درگیری عملی اش با دنیا فهمیده می شود. ازاین رو باید توجه داشت بدنی که در اساطیر شناخته می شود جزئی مهم از بدن زیسته انسان است و نباید در پی انطباق یا عدم انطباق این نوع از شناخت با بدن بیولوژیک انسان بود. بدن زیسته را می توان در اساطیر مللی یافت که فرهنگ تصویری دارند و برترین مثال آن اساطیر اقوام بومی آمریکا ازجمله اقوام مایایی و آزتکی است.

چرا این کتاب برای خوانندگان ایرانی مهم است

اگر از دوره دبیرستان به یاد داشته باشید داستان های اسطوره ای فقط در کتاب های ادبیات به چشم می خورد و دبیران ادبیات آن را از منظر شعر، آ رایه های ادبی، زیبایی های متافیزیکی و اندکی تاریخ آنالیز می کردند. غافل از اینکه اسطوره ها صرفا عناصری با هویت ادبی نیستند. بلکه ریشه هایی در تکامل گونه انسان خردمند و حتی پیش از آن دارند. درواقع اسطوره ها و پیدایش شان بخشی از فرایند تکاملی فرهنگی-زیست شناسی تمدن کهن بشری و ایرانی به شمار می فرایند؛ بنابراین محدودکردن اسطوره ها به داستان های ادبیات بستن چشم ها به فرایند تحولی انسان است.

موضوع بعدی که اهمیت خواندن این کتاب را دوچندان می نماید نظریه تکامل است. بنا به دلایل متعددی ازجمله عقب ماندگی علمی کشورمان نسبت به تحولات پسارنسانس و نیز غلبه ایدئولوژی بر علم محوری نظریه تکامل در جامعه ایرانی نه تنها ناشناخته و غریب مانده، شوربختانه بدآموزی و کژفهمی های بسیاری هم درپی داشته است.

برای نمونه اگر از بخش زیادی از جامعه دانشگاهی ایران بخواهید چند دقیقه ای درباره خاستگاه خود صحبت نمایند احتمالا به نگره های پیدایی بسنده خواهند کرد و نظریه تکامل را در یک جمله غلط که داروین میمون ها را دید و میان گونه انسان و گونه میمون شباهتی برقرار کرد و نظریه ای ارائه داد، خلاصه خواهند کرد.

غافل از اینکه اساسا داروین چیز دیگری گفت و سؤالات بنیادی در خاستگاه حیات در چند میلیارد سال گذشته نهفته است. حال کتاب درآمدی به اسطوره شناسی عصبی-تکاملی گامی بزرگ برداشته و خواننده ایرانی را در دل نظریه تکامل می برد تا لذت آنچه را سال ها از دانستن آن محروم بوده بچشد.

به زبان ساده در قرن بیست ویکم جامعه ایرانی احتیاج دارد همان گونه که نظریه مهبانگ را می شناسد، نظریه تکامل را نیز بیاموزد. از سویی دیگر می دانیم دنیا به سمت علوم میان رشته ای پیش رفته است. شاخه های تازه و بی شمار بینارشته ای به وجود آمده است. دانشکده های مختلف در دنیا از رشته های مختلف به پذیرش دانشجو با پیش زمینه های مختلف روی آورده اند.

این در حالی است که ما هنوز در انحصار یک رشته دست وپا می زنیم و فرصت های بسیاری را به علت همین نگاه تک بعدی از کف داده ایم و به تکرار مبتلا شده ایم. واقعیت این است که کتاب تازه دکتر ناصرمقدسی خون تازه ای در رگ های علوم بینارشته ای جاری نموده و فرصت خوبی برای تأمل در شاخه هایی است که در نگاه اول چندان ارتباطی با یکدیگر ندارند، ولی درواقع در پیوندی تنگاتنگ با یکدیگرند.

در ستایش نگاه خردورزانه نویسنده

شاید اگر بخواهیم تنها یک نکته را در اهمیت این کتاب یادآور شویم نگاه خردورزانه و علم محور نویسنده است. اجازه دهید تعارف را کنار بگذاریم. جامعه ایرانی نسبت به رویداد هایی که رخ می دهند نگاه خردورزانه ندارند. نگاه خردورزانه یعنی با استفاده از ابزار های علمی، اندیشه های علمی، شک روش مند و تحلیل های موشکافانه دانش محور به آنالیز پدیدارشناسی رویداد ها بپردازیم. یعنی اسطوره ها را با نگاهی عصبی-تکاملی آنالیز کنیم یا حتی رویداد های بسیار ساده تر اجتماعی، اقتصادی-سیاسی را به دور از هیجان، احساس، جانب داری و ایدئولوژی، خردورزانه آنالیز کنیم.

می خواهیم تأکید کنیم ممکن است خواننده ای تمام زیروبم مطالب علمی کتاب را درنیابد، اما صید بزرگ از دریای ژرف این کتاب داده ها نیستند بلکه بینش و نگرش خردورزانه به رویداد های کهن و نوین است. به دیگر سخن آنچه از این کتاب می آموزیم خاستگاه تفکر و حتی قصه پردازی اجداد ماست.

درباره نویسنده

عبدالرضا ناصرمقدسی متولد مهرماه 1357 در بندر انزلی است. او تحصیلات ابتدایی و ماز طریقه خود را در بندر انزلی گذراند. پس از آن، برای گذراندن دوره پزشکی عمومی راهی شیراز شد. در سال 1389 پیروز به اخذ درجه تخصصی در رشته بیماری های مغز و اعصاب از دانشگاه علوم پزشکی تهران شد.

او از سال 1391 به طور اختصاصی به ویزیت و درمان بیماران مبتلا به ام اس مشغول است و علاوه بر انتشار مقاله های متعدد تخصصی، دغدغه های جدی در باب ارتقای بینش عمومی و فرهنگ جامعه در ارتباط با این بیماری دارد. او بدین منظور مقالات متعددی را در نشریات کشور به چاپ رسانده است.

دکتر مقدسی از مدت ها قبل، در پی برقراری ارتباط بین علم و هنر و ایجاد یک بینش میان رشته ای بین علوم انسانی و علوم اجتماعی بوده است. بر این اساس اسطوره نقش عمده ای را در تفکرات میان رشته ای او بازی می نماید. از کتاب های تألیفی او می توان به دنیا بدنی و آخر الزمان کرونایی، درآمدی بر نورومیتولوژی، خوانش بیماری در بستر اسطوره، نئاندرتال ها، کرونا و زمین سایبورگی، دل نوشته های یک پزشک و بیمارانش در زمانه کرونا، ام اس دوست کوچولوی من و علی در لابه لای نورون ها اشاره نمود.

دکتر ناصرمقدسی ازجمله پزشکان صاحب اندیشه است که با بیمارانش تعاملی سازنده و پویا دارد. او در حال حاضر در مرکز تحقیقات ام اس بیمارستان سینا مشغول به کار است. حضور او در شبکه های اجتماعی مختلف این امکان را برای بیماران و دیگران فراهم نموده تا با او در ارتباطی نزدیک باشند.

منبع: فرارو

به "داستان شگفت انگیز انسان و ابرانسان در تار و پود تکامل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داستان شگفت انگیز انسان و ابرانسان در تار و پود تکامل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید