روگردانی جمهوریخواهان از ترامپ

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، به فاصله دو هفته به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آتش اختلاف ها بین سناتورهای پرنفوذ حزب جمهوری خواه و رئیس جمهوری این کشور شعله ورتر شده است؛ رویدادی که می تواند اوضاع دونالد ترامپ در رقابت انتخاباتی مقابل جو بایدن را از شرایط نامطلوب کنونی نیز بدتر کند.

روگردانی جمهوریخواهان از ترامپ

در رویدادی کم نظیر و در حالی که تنها دو هفته به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده است، اختلافات در درون حزب جمهوری خواه آمریکا بین تعدادی از نمایندگان صاحب نفوذ این حزب در کنگره و دونالد ترامپ بالا گرفته است.

تارنمای شبکه دویچه وله در این رابطه نوشت: روی برتافتن سناتورهای جمهوریخواه از نامزد حزب خود آن هم دو هفته پیش از انتخابات ریاست جمهوری، موضوعی است که توجه بسیاری از ناظران و تحلیلگران سیاسی در آمریکا را متوجه خود ساخته است.

بر این اساس شماری از سناتورهای حزب جمهوریخواه آشکارا لب به انتقاد از برنامه و عملکرد دونالد ترامپ گگردده اند. حتی یکی از سناتورهای پرنفوذ حزب جمهوریخواه گفته است، هنوز تصمیم نگرفته رای خود را به چه کسی بدهد. بعضی دیگر از اعضای حزب جمهورخواه حتی گفته اند که به ترامپ رای نخواهند داد.

این در حالی است که شبکه اول تلویزیون آلمان در گزارشی تحلیلی در سایت خود نوشته است که رابطه دونالد ترامپ با جمهوریخواهان از همان ابتدا نیز بدون مشکل نبوده است. تورستن تایشمان گزارشگر این شبکه در واشنگتن به چند مورد از روی برتافتن سناتورهای جمهوریخواه از ترامپ اشاره نموده است. به عنوان نمونه، سناتور بن سس از ایالت نبراسکا در تماس تلفنی با شرکت کنندگان در انتخابات از عملکرد ترامپ در قبال متحدان و دشمنان آمریکا انتقاد نموده است.

او گفته است که ترامپ با دیکتاتورها مماشات می نماید، به رنج مسلمانان ایغور در چین بی توجه است و هیچ حمایتی از مردم و معترضان در هنگ کنگ از خود نشان نداده است. بن سس گفته است: ما تحت رهبری دونالد ترامپ به جای راهنمایی و رهبری متحدان مان در دنیا، عملا آن ها را دور می زنیم و به بازی نمی گیریم.

سناتور جان کورنین نیز لب به انتقاد از ترامپ گگردده است. سناتور سوزان کالینزٰ حتی گفته است، تصمیم قطعی نگرفته که در انتخابات رای خود را به سود چه کسی به صندوق بریزد. اکنون تحلیلگران می پرسند، چگونه است که دو هفته پیش از انتخابات، انتقادها نسبت به عملکرد دونالد ترامپ در صفوف حزب جمهوریخواه افزایش یافته است؟

پیشینه اختلافات بین ترامپ و بزرگان حزب جمهوری خواه

مشاجره و اختلاف نظر بین جمهوریخواهان و دونالد ترامپ از همان سال 2016 شروع شد. در تابستان سال 2016 شماری از جمهوریخواهان صاحب نفوذ ترامپ را فریبکار، دروغگو و افراطی خوانده بودند.

دونالد ترامپ هم نگاه محبت آمیز ای به رهبری حزب جمهوریخواه نداشت. او حتی رهبری این حزب را به عنوان بخشی از مسائل کشور می دانست. پیروزی ترامپ در انتخابات روز نهم نوامبر سال 2016 و موفقیت جمهوریخواهان برای کسب اکثریت در هر دو سنا و مجلس نمایندگان باعث تغییر در رویکرد ترامپ نسبت به جمهوریخواهان و تغییر رویکرد رهبری این حزب نسبت به ترامپ شد.

به رغم آن، بعضی از سناتورها و چهره های پرنفوذ جمهوریخواه همچنان به مخالفت خود با سیاست های ترامپ ادامه دادند. از آن جمله می توان به انتقادهای شدید سناتور جان مک کین اشاره نمود. سناتور جف فلک، از ایالت آریزونا نیز تبدیل به یکی از منتقدین جدی ترامپ شده بود.

ترامپ در حمله خود به این سناتورها تنها به نشر پست های توییتری خود اکتفا ننموده بود. او حتی در بعضی از سخنرانی های خود زبان به انتقاد و حمله به آنان گگردده بود. از آن جمله می توان به برخورد ترامپ به جف فلک اشاره نمود. ترامپ او را فردی سازش کار و متمایل به بزهکاری خوانده بود. فلک نیز از جمهوریخواهان درخواست نموده بود، در برابر ترامپ ایستادگی بکنند. او حتی گفته بود کسی که در برابر عملکرد ترامپ سکوت کند، تبدیل به همدست او می گردد.

اکنون، بحران کرونا و عملکرد مناقشه برانگیز ترامپ برای مقابله با این بحران باعث کاهش محبوبیت او و همچنین تضعیف موقعیت جمهوریخواهان در آمریکا شده است. به ویژه آن دسته از نمایندگان حزب جمهوریخواه در کنگره که نگران انتخاب مجدد خود هستند، تصمیم گرفته اند تا با فاصله دریافت از مواضع ترامپ، موقعیت خود را بیش از پیش به مخاطره نیاندازند. ، ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "روگردانی جمهوریخواهان از ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روگردانی جمهوریخواهان از ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید