غذای لاکچری شب عید

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، سبزی پلو با ماهی شب عید سال جاری بدون احتساب قیمت برنج حداقل 25 تا 40 درصد گران تر برای خانواده ها آب می خورد.

غذای لاکچری شب عید

بازار روز های آخر اسفند، حال و هوای دیگری دارد، از خودنمایی گل های بنفش و صورتی تا عطر شاخه های مریم و نرگسی که همه خیابان را گرفته اند، غروب که می گردد گوشه خیابان ها جایی برای پارک خودرو ها پیدا نمی گردد و پیاده رو ها هم جای سوزن انداختن ندارند، ساز و آواز عمو نوروز و پسرک آکاردئون نواز هم شور دیگری به بازار شب عید داده است.

یک طرف بساط شال و روسری زنانه پهن است و طرف دیگر دستفروشی لباس های بچگانه را با 30 درصد تخفیف می فروشد. نورپردازی ها و بادکنک آرایی های دم در مغازه ها هم نظر مشتری ها را به خودش جلب می نماید، اما انگار هر چقدر هم تخفیف دهند، باز هم مردم قدرت خرید سال های قبل را ندارند بازار ماهی فروش ها هم خالی تر از سال های قبل است.

از بازار میوه و تره رد می شویم تا سری به بازار ماهی فروش ها بزنیم، جلوی در هر مغازه ای ماهی ها کنار هم چیده شده اند و فروشنده ها بالای سرشان داد میزنند ماهی تازه، قزل آلای پرورشی، قزل آلای دریایی، کفال و کپور تازه دارم بیا اینور بازار.

قیمت ماهی شب عید سال جاری 25 تا 40 درصد گران تر از پارسال است ماهیان ریز و درشت قیمت متفاوتی دارند، اما ماهی مناسب بسبزی پلو کمتر از 100 هزار تومان پیدا نمی گردد، ماهی سفید 130 هزارتومان، ماهی کفال هم پیدا نمی گردد اگر موجودی داشته باشند هم قیمت با ماهی سفید است، ماهیان پرورشی هم از 50 هزار تومان تا 70 هزار تومان چیزی دو برابر قیمت یک کیلوگرم مرغ، تعدادی از فروشنده ها می گویند: کاهش اندازه صید مهم ترین علت افزایش قیمت است که باعث شده اندازه عرضه از تقاضا خیلی کمتر باشد.

یکی از مغازه داران بازار ماهی فروش ها که انگار سالهاست خانوادگی از صید تا فروش در کار ماهی اند و روزی شان را از کف دریا می گیرند، می گوید: صیادی که با تسهیلات 18 درصدی ادواتش را تهیه می نماید، وقتی صید خوبی هم نداشته باشد چگونه می تواند ماهی را با قیمتی که برای خریدار هم به صرفه باشد به بازار عرضه کند.

می گوید: بازار ماهی هم مثل خیلی از بازار های دیگر بر و بیای سال های قبل را ندارد و تقاضا کمتر شده است، اما با وجود گرانی، اما بعضی مردم هنوز هم به سنت پختن سبزی پلو و ماهی در شب تحویل سال پایبند هستند و همین برای شلوغی این بازار کافیست.

یکی دیگر می گوید: قیمت ماهی سه برابر قیمت مرغ است، به همین علت مصرف ماهی در سفره ایرانیان بسیار کمتر از سال های گذشته است.

شاید برای شما هم سوال باشد که چرا از میان صد ها غذای رنگارنگ با پختن سبزی پلو و ماهی در شب عید به استقبال سال نو می رویم. جا گرفتن این غذا در سنت و فرهنگ ایرانی ها ریشه در باور های قدیمی دارد.

بعضی ها معتقدند خوردن ماهی علاوه بر آنکه بهانه ای است تا سال نو را با انرژی و جنب و جوش شروع کنیم، ریشه در داستان حضرت سلیمان و یافتن انگشتر در شکم ماهی دارد.

روزی انگشتر سلیمان نبی به دست دیوی افتاد که خود را به شکل او درآورده بود و جای او بر تخت سلطنت نشست، دیو برای آنکه مبادا انگشتر دوباره به دست سلیمان برسد، آن را در دریا انداخت، مدتی بعد سلیمان نبی درحالیکه بعد از ماهیگیری از همان دریا، شکم یکی از ماهی ها را شکافته بود، خاتم گمشده را در آن دید و پس از آن مردم نیز به حقیقت پی بردند، دیو را در سیزده نوروز از تخت سلطنت پایین کشیدند و سلیمان را با خاتم در دستش به شهر برگرداندند و گفتند، چون حضرت سلیمان انگشتر خود را در شکم ماهی پیدا کرد پس ما ماهی می خوریم به امید اینکه حقیقت را بیشتر درک کنیم.

اما بسیاری دیگر معتقدند اجزای سبزی پلو با ماهی هر کدام داستان جداگانه ای دارد، ایرانی ها اعتقاد داشتند سبزی نشانه خرمی و شادی است و در شب عید باید غذایی سبز بخورند، از سویی دیگر ماهی را نیز نشانه ثروت و فراوانی می دانستند و برنج را نشانه برکت به همین علت با ترکیب این سه ماده غذایی سبزی پلو با ماهی شب عید مصرف می کردند تا سال نو برای آن ها خرمی و شادی، ثروت و فراوانی و برکت به همراه داشته باشد

فصل صید سال جاری از نیمه مهر ماه شروع شد، اما سال جاری خزر برای صیادان آنطور که باید سخاوت نداشت و ماهیان کمتر از سال های قبل در تور صیادان افتادند.

یکی از صیادان پره که در ساحل بابلسر چشم امید به برکت دریا بسته است، می گوید: چند روزی است تورهایمان را از دریا خالی بیرون می کشیم و آخر سالی روزی ما کم و معیشتمان سخت شده است.

آمار صید سال جاری را که از اسحاقی مدیرکل شیلات مازندران جویا می شویم، می گوید: سرانه صید سال جاری تا بیستم اسفند قریب به 12 هزار و 600 تن بود که در مقایسه با سال گذشته 29 درصد کاهش داشت.

تور های امید صیادان انگار در امواج خشم آلود دریا غرق شده اند، امواج طوفانی که در کاهش اندازه صید بی تاثیر نیستند.

اسحاقی ادامه می دهد: کاهش دمای آب و افزایش روز های سرد باعث شد صیادان سال جاری هم مانند پارسال صید خوبی نداشته باشند، چون ماهی ها وقتی دمای آب پایین می آید به اعماق دریا می فرایند، درحالیکه تور های پره 20 متر ارتفاع دارند و همین کافیست تا ماهی از تور ماهی گیر دور گردد.

با گرم شدن هوا در روز های پایانی سال و فرارسیدن فصل تخم ریزی ماهیان سفید، صیادان به آشتی دریا با خودشان امیدوار هستند سازمان شیلات کشور تصمیم گرفته است فصل صید ماهیان استخوانی از دریای خزر همچون سال های گذشته فعلا تا پانزدهم فروردین سال آینده ادامه داشته باشد تا شاید در این دو هفته به جای مانده دریا با صیادان کمی مهربان تر باشد.

وبلاگ آژانس الکترونیکی مازندران ساری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "غذای لاکچری شب عید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غذای لاکچری شب عید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید