فلسفه وقفه دقایق 30 و 70 در لیگ برتر فوتبال، کووید بِرِک حذف می شود؟

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، دو وقفه کوتاه در دو نیمه مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران که از سوی داور به بازیکنان استراحت داده می شود، این سوال را ایجاد کرده که دلیل آن چیست.

فلسفه وقفه دقایق 30 و 70 در لیگ برتر فوتبال، کووید بِرِک حذف می شود؟

به گزارش خبرنگار ورزشی وبلاگ آژانس الکترونیکی، گرمای شدید هوا در برخی نقاط و فصول سال، این فکر را در جامعه پزشکی فوتبال ایجاد کرد که برای جلوگیری از عوارض تلخ احتمالی ناشی از گرما و گرمازدگی بازیکنان، دو وقفه را در دقایق 30 و 70 مسابقه ایجاد کنند تا در فصول گرم و درجه حرارتی مشخص، بازیکنان فرصت آب خوردن، استراحت کردن و خنک شدن را داشته باشند. این وقفه کوتاه به کولینگ بِرِک یا همان وقفه خنک شدن مشهور است که حالا پس از آغاز دوباره مسابقات پس از همه گیری دنیای ویروس کرونا در نقاطی از دنیا و همچنین ایران مشابه آن را می بینیم.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی وبلاگ آژانس الکترونیکی بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال اینستاگرامی وبلاگ آژانس الکترونیکی بخوانید. (کلیک کنید)

در پروتکل های ابلاغی برای انجام مسابقات فوتبال در ایران پس از همه گیری ویروس کرونا، این وقفه در دقایق 30 و 70 اجباری شد که باید از سوی داور به دو تیم داده شود. ابتدای کار که مسابقات در فصل تابستان انجام می شد، این اقدام مورد سوال نبود، اما در فصل جدید لیگ برتر فوتبال ایران که در پاییز آغاز شده و هنگام برگزاری مسابقات نه تنها گرما نیست، بلکه باران هم می بارد این سوال ایجاد شده که چرا همچنان این وقفه در مسابقات وجود دارد؟ برای اینکه متوجه شویم فلسفه وقفه در دو نیمه مسابقات لیگ چیست و چرا با گذر از گرما همچنان اجرایی می شود، به سراغ دکتر زهره هراتیان رفتیم که مسئول پزشکی سازمان لیگ و همچنین عضو کمیته ستاد مبارزه با کرونا در فوتبال است.

دکتر هراتیان در گفت وگو با خبرنگار ورزشی وبلاگ آژانس الکترونیکی در این خصوص گفت: پس از همه گیری کرونا که قرار بود مسابقات فوتبال در دنیا از سر گرفته شود، در کشورهای مختلف دستور العمل هایی نوشته شد. وقفه دقایق 30 و 70 در شرایط کرونایی مشابه کولینگ بِرِک است که البته نام آن در این دستور العمل کووید بِرِک نام دارد. این اقدام در اسپانیا نیز انجام می شد و دلایل مختلفی دارد که به بازیکنان استراحت داده شود .

وی اضافه نمود: بازیکنان در شرایط عادی هم استرس ناشی از بازی را دارند و در شرایط کرونایی، امکان دارد این استرس بیشتر شود. از طرفی احساس خشکی در گلو را دارند که حس نگرانی ابتلا به کرونا را در آنها زیاد می کند، همه این استرس ها می تواند باعث کاهش ایمنی می شود. حالا کووید بِرِک اقدامی است که بازیکنان بتوانند استراحت کوتاهی داشته باشند، خودشان را بازیابی کنند و با نوشیدن آب از خشکی گلو، استرس و آسیب رسیدن به سیستم ایمنی بدن خود جلوگیری کنند. مجموع این اتفاقات و بازخوردی که گرفتیم، این بود که بازیکنان احساس خوبی از این وقفه کوتاه دارند و باعث بالاتر رفتن حس سلامت آنها می شود.

اما سوال اینجاست که آیا کووید بِرِک همچنان ادامه خواهد داشت؟ دکتر هراتیان که اکنون به عنوان پزشک مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در قطر حضور دارد در این خصوص به وبلاگ آژانس الکترونیکی گفت: قرار است ستاد مبارزه با کرونا در فوتبال جلسه ای تشکیل بدهد و این موضوع بررسی شود. ما پیش از این بازخورد خوبی از تیم ها دریافت کرده بودیم و بازیکنان احساس خوبی داشتند. اگر ستاد مبارزه با کرونا در فوتبال بازخورد های منفی از تیم ها بگیرد و متوجه شویم که تیم ها به جای استراحت می خواهند بازی ادامه پیدا کند، احتمالاً کووید بِرِک حذف خواهد شد.

با توجه به صحبت های دکتر هراتیان باید منتظر جلسه ستاد مبارزه با کرونا در فوتبال بود تا پس از دریافت بازخوردها از تیم های لیگ برتری مشخص شود آیا پروتکل ها و دستور العمل ها دچار تغییر می شود یا همچنان این قانون ادامه دار خواهد بود .

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "فلسفه وقفه دقایق 30 و 70 در لیگ برتر فوتبال، کووید بِرِک حذف می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فلسفه وقفه دقایق 30 و 70 در لیگ برتر فوتبال، کووید بِرِک حذف می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید