نان سبوس دار و کاهش خطر بیماری قلبی

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، بر اساس نتایج این مطالعه که 31 مارس در نشریه JAMA Network Open منتشر شد، فیبر غلات کامل مانند نان تیره، سبوس و غلات بیشتر از فیبر میوه ها و سبزیجات، التهاب و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

نان سبوس دار و کاهش خطر بیماری قلبی

تحقیقات تازه نشان می دهد که مصرف فیبر کافی برای سلامتی مهم است، اما ممکن است بعضی از منابع فیبر نسبت به سایر این منابع برای سلامت قلب بهتر باشد.

فیبر موجود در خوراکی هایی مانند سبزیجات و غلات برای هضم، متابولیسم و طول عمر بسیار مهم هستند، اما تحقیقات تازه نشان می دهد که فیبر غلات کامل ممکن است مزایای منحصر به فردی نسبت به سایر خوراکی های فیبردار برای سلامت قلب داشته باشد.

بر اساس نتایج این مطالعه که 31 مارس در نشریه JAMA Network Open منتشر شد، فیبر غلات کامل مانند نان تیره، سبوس و غلات بیشتر از فیبر میوه ها و سبزیجات، التهاب و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

محققان چند دانشگاه، از جمله دانشکده بهداشت عمومی هاروارد چان و دانشگاه کلمبیا، در این مطالعه داده های چهار هزار و 125 بزرگسال 65 ساله و مسن تر را طی حدود 25 سال پیگیری آنالیز کردند.

آن ها مصرف فیبر (محاسبه شده از آنالیز های غذایی) را با نشانگر های التهاب در خون و مقدار موارد ابتلا به بیماری قلبی در شرکت کنندگان در طول زمان مقایسه کردند.

آن ها متوجه شدند که کلا فیبر با نشانگر های کمتر التهاب و خطر کمتر ابتلا به بیماری قلبی مرتبط است، که این موضوع جای تعجب نداشت.

تحقیقات قبلی نیز نشان داده بودند که مصرف فیبر کافی سلامت روده را بهبود می بخشد، قند خون را تنظیم می نماید و خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش می دهد.

اما محققان هنگام جداسازی داده ها بر اساس منابع فیبر، متوجه شدند که یک نوع خاص فیبر با کاهش هرچه بیشتر خطر ابتلا به بیماری قلبی و التهاب مرتبط است که این فیبر خاص، فیبر موجود در غلات کامل مانند نان تیره، غلات پرفیبر (مانند بلغور جو دوسر) و سبوس است.

در مقابل، این مطالعه نشان داد که فیبر میوه و سبزیجات - مانند سیب، پرتقال، موز، لوبیا، کلم بروکلی و نخود فرنگی - به طور مداوم با کاهش التهاب مرتبط نبود. روپاک شیواکوتی، نویسنده اصلی این مطالعه و استادیار اپیدمیولوژی در دانشکده بهداشت عمومی کلمبیا میلمن، گفت که این تفاوت تعجب آور بود.

شیواکوتی به خبرنگار پایگاه اینترنتی بیزینس اینسایدر گفت: به طور کلی تصور می گردد که فیبر در کاهش التهاب نقش دارد، اما داده های مطالعه ما نشان می دهد که فیبر میوه ها و سبزیجات در مقایسه با فیبر غلات نقش کمتری در کاهش سطح التهاب دارند.

نتایج این مطالعه حاکی از آن است که غلات کامل در کاهش سطح التهاب و خطر ابتلا به بیماری قلبی به ویژه مفید هستند، اما با این حال به تحقیقات بیشتری برای معین برترین روش ممکن برای بهره گیری از منابع مختلف فیبر برای سلامتی مورد احتیاج است.

محققان در ابتدا این نظریه را مطرح کردند که فیبر غلات کامل به علت کاهش بیشتر التهاب نسبت به سایر انواع غلات، خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می دهد. در حالیکه درست است که غلات کامل با التهاب کمتر مرتبط هستند، اما این تفاوت را به طور کامل شرح نمی دهد. بعلاوه علاوه بر فیبر سایر مواد مغذی موجود در غلات سبوس دار، ممکن است به این مزایا یاری کند که از جمله آن ها پروتئین، ویتامین های B، چربی سالم و مواد معدنی هستند.

به گفته شیواکوتی، در حال حاضر، برترین توصیه این است که همچنان از توصیه های فعلی برای مصرف تمام انواع فیبر ها پیروی کنید، و از مصرف میوه ها و سبزیجات کم نگذارید، زیرا آن ها همچنان منبع خوبی از مواد مغذی هستند.

وی اضافه نمود: اگر به طور خاص نگران سلامت قلب یا التهاب هستید، چند وعده غلات کامل را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

منبع: فرادید

به "نان سبوس دار و کاهش خطر بیماری قلبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نان سبوس دار و کاهش خطر بیماری قلبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید