نرخ سبد معیشت امروز نهایی می شود؟ ، مذاکره سه جانبه بین نمایندگان کارگران، کارفرمایان و وزرا

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، در حالی هر ساله جلسات جدی شورای عالی کار با موضوع عدد و رقم سبد معیشت وارد چانه زنی مزدی می شد که امسال شرکای اجتماعی به توافقی برای مشخص رقم سبد معیشت نرسیدند، به همین دلیل پیش بینی ها این است که امسال مشخص دستمزد سخت تر باشد.

نرخ سبد معیشت امروز نهایی می شود؟ ، مذاکره سه جانبه بین نمایندگان کارگران، کارفرمایان و وزرا

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، روز گذشته کمیته مزد به منظور تعیین عدد و رقم سبد معیشت کارگران تعیین شد اما باز هم به دلیل اختلاف بین شرکای اجتماعی بدون نتیجه پایان یافت.

یکی از تأکیدات کنندگان کارگران برای ورود به بحث چانه زنی مزدی تعیین عدد و رقم سبد معیشت است.

علی خدایی، کننده کارگران در شورایعالی کار در انتقاد به عملکرد دولتی ها در جلسات کمیته مزد گفت:علیرغم برگزاری جلسات مکرر کمیته دستمزد، هنوز نرخ سبد معیشت نهایی نشده است. کنندگان کارگری این کمیته نتوانسته اند با اعداد و ارقام مطلوب دولتی ها موافقت کنند.

وی تأکید کرد: امیدواریم کارفرمایان و دولتی ها به خصوص کنندگان دولت حاضر به پذیرش این واقعیت بشوند که اوضاع معیشت کارگران بحرانی ست و بایستی افزایش دستمزد مطابق با تورم هزینه های زندگی صورت گیرد.

این کننده کارگران ادامه داد: تعیین رقم سبد معیشت، تکلیف شورای عالی کار و الزام بند دوم ماده 41قانون کار است؛ ما مصوبه سال 1396شورای عالی کار را داریم که بایستی هر سال سبد معیشت قبل از ورد جدی به تعیین دستمزد، محاسبه و نرخ گذاری شود

درحالی رقم سبد معیشت کارگران تعیین نشد که امروز 22 اسفند ماه جلسه شورای عالی کار با حضور وزرای عضو شورا و سایر شرکای اجتماعی برگزار می شود و به نظر می رسد، دستمزد 1402 کارگران امروز تعیین شود.

سید صولت مرتضوی وزیر کار پیشتر در مورد تهیه حداقل مزد کارگران گفته بود: تعیین حداقل دستمزد کارگران در مذاکره سه جانبه بین کنندگان کارگران، کارفرمایان و دولت تعیین می شود و امیدواریم تا قبل از پایان سال جاری حداقل دستمزد کارگران تعیین و اعلام شود.

مرتضوی افزود: جلسات کمیته دستمزد تشکیل شده و نشست های چندجانبه از کنندگان کارگران، کارفرمایان و دولت به جمع بندی می پردازند اما اشتباه برخی افراد این است که فکر می کنند وزیر کار دستور می دهد تا حداقل مزد تعیین شود در حالی که قانون گفته کنندگان کارگر، کارفرما و دولت اگر با هم اتفاق نظر داشتند با رأی اکثریت تعیین می شوند.

وی گفت: هر سال مقتضیات برای تعیین دستمزد فرق دارد و اینگونه نیست که برای یک سال حداقل مزد را تعیین کنیم و برای چند سال اجرا شود.

به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امیدواریم تا پایان سال حداقل دستمزد کارگران تعیین شود.

هادی ابوی، کننده کارگران در شورای عالی کار گفت: منتظر گزارش کمیته مزد در جلسه شورای عالی کار برای تعیین هزینه سبد معیشت و سپس چانه زنی درباره دستمزد 1402کارگران هستیم.

وی با اشاره به اینکه دوشنبه 22 اسفند ماه 1401 جلسه شورای عالی کار با حضور شرکای اجتماعی برگزار می شود اعلام نمود: به نظر می رسد که این جلسه مذاکرات مزدی جدی باشد. کنندگان کارگران منتظر گزارش کمیته مزد درباره هزینه های سبد معیشت در جلسه شورای عالی کار هستند تا بتوانند با ملاک قرار دادن آن برای تعیین دستمزد باشد.

با دولتی ها به توافق نرسیدیم

محسن باقری، رئیس کارگروه مزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور درباره جلسه روز گذشته کمیته مزد گفت: با هر شیوه ای که می خواهیم محاسبات نرخ سبد معیشت را انجام دهیم، با وزارت اقتصاد به چالش می خوریم و کنندگان کارفرمایی هم که منافع خود را همسو با نظرات دولتی ها می بینند، پشت آنها درمی آیند.

باقری گفت: سبد معیشت مبنای چانه زنی طرفین برای ورود به جلسات شورای عالی کار است اما از آنجایی که این رقم فعلاً تعیین نشده است لذا کار شورای عالی کار، سخت تر خواهد بود؛ لکن از آنجایی که در جلسه امروز وزرا حضور دارند که از لحاظ اطلاعات قاعدتاً بسیار بالاتر از کنندگان خودشان هستند، امیدوار هستیم به اجماع مناسب و شایسته ای برسیم.

منبع: همشهری آنلاین

به "نرخ سبد معیشت امروز نهایی می شود؟ ، مذاکره سه جانبه بین نمایندگان کارگران، کارفرمایان و وزرا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ سبد معیشت امروز نهایی می شود؟ ، مذاکره سه جانبه بین نمایندگان کارگران، کارفرمایان و وزرا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید