نسل پنجم تلفن همراه یک فناوری تحول آفرین

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، نسل پنجم تلفن همراه (5G) مهمتر از آنکه زیرساختی پرسرعت و قابل اطمینان باشد، زیست بوم نوآورانه ای است که در آن بازیگران و کنشگران متعددی ایفای نقش می کنند و هم افزایی آنها، بسترساز شکل گیری کسب و کارهای نوین و موتور محرکه اقتصاد دیجیتال کشور خواهد بود.

نسل پنجم تلفن همراه یک فناوری تحول آفرین

این فناوری پاسخی به نیازهای امروز و آینده زندگی بشری است که با استفاده از ظرفیت های بی بدیل هوش مصنوعی، امکان ارائه خدمات متنوع و توسعه عادلانه آن را برای همه افراد جامعه میسر می کند.

یکی از کاربردهای مهم نسل پنجم ارتباطات بحث جراحی از راه دور است که نیاز به زیرساخت ارتباطی با ویژگی های خاص مانند قابلیت اطمینان بسیار زیاد و تأخیر کم(Ultra Reliable and Low Latency Communications) دارد که پس از پیاده سازی کامل نسل پنجم می تواند ارائه خدمت به صورت عادلانه را در همه نقاط جغرافیایی کشور فراهم کند. از دیگر کارکردهای این تکنولوژی ارتقای قابل توجه بهره وری در صنایع می باشد که این مهم با استفاده از قابلیت دیگر فناوری نسل پنجم تحت عنوان ارتباط ماشینی انبوه (Massive Machine Type Communications) و روبات های همکار (Cobot) در خط تولید رقم می خورد.

مدیریت منابع کمیاب و استفاده بهینه مصرف انرژی از دیگر کاربست های این فناوری محسوب می شود که با استفاده از ظرفیت های اینترنت اشیا امکان تحقق پیدا می کند. در این خصوص می توان مدیریت مصرف آب و کشاورزی هوشمند را به عنوان مصادیق روشن و ضرورت استفاده از این فناوری بر شمرد.

نسل پنجم شبکه های ارتباطی (5G) به عنوان یک فناوری تحول آفرین در عرصه های مختلف فنی، اقتصادی و اجتماعی مطرح شده و نهادها و مؤسسات تحقیقاتی و تجاری تلاش های زیادی برای تحقق این فناوری انجام داده اند. در فرایند حرکت به سمت 5G و به منظور بهره برداری کامل از ظرفیت ها و پتانسیل های آن، هدف گذاری صحیح و اجرای یک برنامه مدون و دقیق در این حوزه، امری ضروری است. به هر میزان که برنامه ریزی به صورت همه جانبه انجام شده و اقدام در زمینه آماده سازی های لازم برای 5G سریعتر آغاز شود، بهره مندی از مزایای آن بیشتر خواهد بود. بر همین اساس وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به منظور مواجهه فعال با این فناوری و استفاده حداکثری از مزایای مربوطه، برنامه ای مطالعاتی را با مشارکت خبرگان و صاحبنظران مرتبط طی دو سال گذشته در دستور کار قرار داده و متناسب با تکالیف قانونی و اسناد بالادستی مانند معماری کلان و اهداف شبکه ملی اطلاعات نقشه راه این فناوری را تدوین کرده است.

در این نقشه راه ضمن تدوین ماتریس مسئولیت ها و نگاشت نهادی حوزه های مختلف، به منظور ایجاد ظرفیت انتقال و جذب تکنولوژی در داخل کشور، معماری فناوری نسل پنجم مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است. نتایج مطالعات تطبیقی و تعاملات بین المللی انجام شده در این خصوص حاکی از آن است که طراحی این تکنولوژی وابستگی حداقلی به سخت افزار داشته و عمدتاً مبتنی بر نرم افزار پایه گذاری شده است. با توجه به پتانسیل و دستاوردهای فاخر جوانان توانمند کشور در توسعه سامانه های نرم افزاری و ارائه خدمات کیفی حوزه فاوا در سال های اخیر و همچنین قرار دریافت ایران در بین کشورهای پیشتاز دنیا در زمینه هوش مصنوعی، معتقدیم که کشور ما در خصوص 5G دارای مزیت رقابتی است.

بنابراین با شناسایی نقطه عطف ورود به فناوری نسل پنجم و ایجاد آمادگی استفاده حداکثری از ظرفیت های آن و با مشارکت و همراهی شرکت ایرانسل، پایلوت فناوری نسل پنجم کشور در قالب اولین سایت، در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات آغاز به کار کرد. سایر اپراتورها نیز متناسب با مطالعات اقتصادی و استراتژی ورود به بازار، سرمایه گذاری برای توسعه این فناوری را در دستور خواهند داشت. پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز با استفاده توامان بستر پایلوت ایجاد شده و ظرفیت مرکز هوش مصنوعی 176، امکان ارائه خدمات آموزشی و ارزیابی خدمات نرم افزاری و محصولات تولیدی حوزه ارتباطات وفناوری اطلاعات را در دستور کار دارد.

منبع: ایران آنلاین

به "نسل پنجم تلفن همراه یک فناوری تحول آفرین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نسل پنجم تلفن همراه یک فناوری تحول آفرین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید