واردات بعضی از برندهای گوشی ممنوع می گردد؟

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، اخباری از ممنوعیت واردات بعضی مدل های پرتقاضای موبایل به دلیل مشکل عدم مسیریابی صحیح سرشماره های اضطراری، به گوش می رسد که درصورت اجرای این ممنوعیت، با توجه به سهم قابل توجه در بازار و ارزان بودن این مدل ها در مقایسه با سایر برندها، مشکلاتی را در عرضه و تقاضا و تامین گوشی مورد نظر کاربران ایجاد خواهد نمود.

واردات بعضی از برندهای گوشی ممنوع می گردد؟

به گزارش ایسنا، نامه ای از سوی انجمن واردنمایندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نوشته شده که درخواست تجدیدنظر در ممنوعیت مجوز ثبت سفارش بعضی برند های پرتقاضای موبایل به علت مشکل عدم مسیریابی صحیح سرشماره های اضطراری را دارد. نامه ای که در اختیار ایسنا قرار گرفته و در این لینک قابل مشاهده است، حاکی از آن است که واردات بعضی مدل های شیائومی در آینده ممنوع خواهد شد.

در نامه ای که به شرکت های واردنماینده برای ممنوعیت واردات مدل های شیائومی ارسال شده، اینطور آمده که بر اساس آنالیز های صورت گرفته، گوشی های موبایل واردشده به کشور، سرشماره های اضطراری 110، 115 و 125 را به درستی مسیریابی ننموده و آن شماره ها را به سرشماره 112 راهنمایی می نمایند که این موضوع موجب عدم دسترسی فوری ذی نفعان خریدار گوشی های مربوطه، به سامانه های مرتبط با سرشماره های فوق و بالطبع تضییع حقوق آن ها خواهد شد.

در ادامه اینطور تاکید شده که با توجه به موضوع فوق و با عنایت به ماده 4 قانون حمایت از حقوق مصرف نمایندگان و تعهد ارائه شده به وسیله آن شرکت در هنگام ثبت سفارش و ترخیص، لازم است تا آن شرکت حداکثر ظرف مدت 20 روز از تاریخ صدور این نامه، نسبت به ارائه اقدامات صورت گرفته، در راستای برطرف کردن مشکل فوق و اطلاع رسانی لازم به مخاطبین و سازمان اقدام کند. تا زمان احراز برطرف مشکل در گوشی های فوق الذکر، ورود مجدد گوشی های تلفن همراه مذکور به کشور ممنوع است.

مدل REDMINOTE10، مدل REDMI9C، مدل REDMI9C، مدل REDMI9AT، مدل POCOX3، مدل REDMINOTE9 PRO از برند شیائومی، بعضی از مدل های برند وان پلاس، اینفینیکس و نوکیا مشمول این نامه می شوند. این در حالی است که جلوگیری از واردات برند شیائومی، به اسم یکی از برند های مطرح و پرمصرف گوشی در ایران تبعات خود را دارد. از جمله اینکه به علت قیمت مالی این گوشی ها در مقایسه با برند های محبوب تری مانند سامسونگ، مصرف نماینده نهایی که در شرایط بد مالی می تواند با حداقل هزینه یک موبایل کارآمد تهیه کند، از این فرصت محروم خواهد شد و ناچار است برای خرید یک گوشی از برند های دیگر، مبلغ بیشتری هزینه کند.

در نامه به رگولاتوری آمده است که شرایط تحریم های خصمانه علیه ایران، منجر به قطع ارتباط مستقیم با برند های اصلی موبایل شده و برند های مطرح به جهت این تحریم ها و استفاده از بعضی قطعات و تکنولوژی های آمریکایی، امکان مذاکره با فروش باواسطه یا بی واسطه به ایران را ندارند و بازرگانان با روش های بسیار سخت و پیچیده با دور زدن تحریم ها احتیاج مصرف نمایندگان را تأمین می نمایند که عملا امکان درخواست تغییرات نرم افزاری در حال حاضر وجود ندارد.

بعلاوه طبق آمار انجمن واردنمایندگان موبایل اتاق بازرگانی ایران، طی بازه زمانی تیرماه 99 تا خرداد 1400، تعداد 8 میلیون و 47 هزار دستگاه موبایل با برند سامسونگ در مقابل چهار میلیون و 591 هزار دستگاه گوشی شیائومی وارد کشور شده است که این آمار، سهم 46 درصدی سامسونگ در برابر سهم 26 درصدی شیائومی را نشان می دهد. این یعنی ممنوعیت واردات شیائومی، تعادل بازار را هم به هم می زند و عدم تامین این مقدار تقاضا در بازار باعث به هم خوردن نظم عرضه و تقاضا می گردد.

انجمن واردنمایندگان در نامه به رگولاتوری، پیشنهاد هایی در راستای حل این مشکل به جای ممنوعیت واردات ارائه نموده است، از جمله دریافت تعهد از بازرگانان برای نصب برچسب روش شماره گیری صحیح سرشماره های اضطراری و اطلاع رسانی مناسب در شبکه های فروش و شبکه های اجتماعی شرکت ها برای مطلع سازی مصرف نمایندگان و بعلاوه مذاکره و تعامل با سامانه همتا و تصویب کمیته راهبری رجیستری برای ارسال پیامک اطلاع رسانی به مصرف نماینده پس از فعال سازی مدل های مذکور با هدف مطلع سازی مردم از روش شماره گیری صحیح این شماره ها تا زمان لغو تحریم ها.

منبع: فرارو

به "واردات بعضی از برندهای گوشی ممنوع می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات بعضی از برندهای گوشی ممنوع می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید