گدازه های این آتش فشان آبی است!، عکس

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، در شرق اندونزی آتش فشانی وجود دارد که گدازه های آبی آن شب را روشن می نمایند، پدیده عجیبی که در هیچ کجای دیگر جهان قابل مشاهده نیست.

گدازه های این آتش فشان آبی است!، عکس

به گزارش خبرگزاری وبلاگ آژانس الکترونیکی، رنگ آبی گدازه های این آتش فشان موجب شده است که آن به نام آتش فشان آبی شناخته گردد، در نگاه اول گمان می گردد که گدازه های آبی این آتش فشان ماگما است، اما اینگونه نیست، گدازه های آبی این آتش فشان در واقع حاصل احتراق گازهای سولفوریک هستند.

بیشتر بخوانید:

کاشفان حقیقی آمریکا در تاریخ گم شدند!

هواپیمای جاسوسی چند صد میلیون دلاری روسیه در بلاروس شکار شد! / عکس

گاز سولفور تحت فشار و دمای زیاد از شکاف های آتشفشان خارج می گردد. دمای آن نزدیک به 600 درجه سانتی گراد است و هنگامی که با هوای آزاد برخور می نماید آتش می گیرد. آتشی که ارتفاع شعله های آن به 5 متر می رسد. اندازهی از گازهای خارج شده تبدیل به سولفور مایع می شوند. این مایع در حالی که به سمت پایین جاری می گردد به سوختن خود ادامه می دهد.

این پدیده یک اتفاق رایج در طبیعت نیست و بسیار عجیب و غیرعادی است؛ وارنر، زمین شناس آمریکایی که در مرکز تحقیقات آتشفشانی آلاسکا کار می نماید گفته است آن چه عکاس کشف کرد یک پدیده غیرمعمول است.

بر طبق حرف های او کاملا متداول است که گوگرد مایع را در اطراف منطقه ها آتش فشانی مشاهده کنیم. مواد معدنی نقطه ذوب پایی در حدود 115 درجه سانتی گراد را دارند که دما و وجرقه های داغ نیز آن را تسریع می بخشد.

چند سالی است که عکاس پاریسی، اولیویه گرونوالد، از این آتش فشان در اندونزی عکاسی می نماید، جایی که آتش خیره کننده و آبی آن اغلب در طول شب از کوه می گذرد.

گرونوالد در ایمیلی درباره آتشفشان Kawah Ijen در جزیره جاوه به National Geographic گفت: این درخشش آبی - غیرمعمول برای یک آتشفشان - در واقع نور حاصل از احتراق گازهای سولفوریک است.

سینتیا ورنر، زمین شناس تحقیقاتی در سازمان زمین شناسی ایالات متحده (USGS) در رصدخانه آتشفشان آلاسکا، به نشنال جئوگرافیک گفت که عکس های گرونوالد یک پدیده غیرعادی را نشان می دهد.

او گفت: من هرگز ندیده ام این اندازه گوگرد در یک آتشفشان جریان داشته باشد.

لازم به ذکر است که گرونوالد از هیچ فیلتری برای ثبت تصاویر خود از آتش آبی استفاده نکرده است. این فوران در روز و شب اتفاق می افتد، اما فقط در تاریکی قابل مشاهده است.

منبع: نشنال جئوگرافیک

227227

منبع: خبرآنلاین

به "گدازه های این آتش فشان آبی است!، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گدازه های این آتش فشان آبی است!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید