3 معمای عجیب مصر باستان؛ از اهرام ثلاثه تا جمجمه غیرعادی فرعون

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، یکی از مصنوعات به جا مانده از دوران مصر باستان که هنوز برای ما معما مانده، پرنده سقاره است. این پرنده شیئی مصنوع است که به فرم پرنده ساخته شده و در سال 1898 در مقبره سقاره پیدا شد.

3 معمای عجیب مصر باستان؛ از اهرام ثلاثه تا جمجمه غیرعادی فرعون

اسرار حل نشده ای از مصر باستان تا امروز سربسته به جای مانده اند. از جمله این معما های عجیب می توان به اتاق های مخفی هرم بزرگ، جمجمه های کشیده فراعنه و پرنده سقاره اشاره نمود.

به گزارش روزنامه سان، از اتاق های پنهان در هرم بزرگ گرفته تا جمجمه های عجیب و کشیده فراعنه، راز هایی از دوران مصر باستان به جای مانده و معما هایی که هنوز پاسخ قانع نماینده ای برایشان پیدا نشده است. در این بین، سه موضوع عجیب بیش از هر معمای دیگری تا کنون فکر ها را به خود درگیر نموده است.

اتاق های مخفی

هرم بزرگ واقع در جیزه در ساحل غربی رود نیل، یکی از اسرارآمیزترین مکان های باستانی است که تا کنون کسی نتوانسته از آن رازگشایی کند. این بنا به وسیله فرعون خوفو در طول سلسله چهارم مصر ساخته شده و سال هاست مهندسی عجیب و غریب و معماری پیچیده آن مورد توجه دانشمندان است.

با وجود تحقیقات و کاوش های بسیار، هنوز معما های زیادی پیرامون هرم بزرگ حل نشده به جای مانده است. یکی از بزرگترین این معماها، اتاق های مخفی درون دیوار های این بنا است که هنوز کشف نشده اند. معلوم نیست که در دل این اتاقک های پنهان، چه چیز هایی وجود دارد، اما به طور بالقوه این احتمال مطرح است که گنجینه ها و مصنوعات مصر باستان در این اتاق ها مخفی شده اند.

در سال 2022 محققان اعلام کردند که می خواهند از یک اسکنر فوق العاده قدرتمند برای مشاهده دو فضای خالی اسرارآمیز در هرم بزرگ استفاده نمایند.

جمجمه های کشیده فراعنه

فرعون آخناتون و همسرش نفرتیتی هر دو با جمجمه های کشیده عجیبی به تصویر کشیده شده اند، اگر چه بعضی معتقدند که این فرم عجیب جمجمه به دلیل نقص ژنتیکی است. پروفسور ایروین براورمن، استاد درماتولوژی دانشکده پزشکی ییل در سال 2008 گفت که دو نقص سندرم بیش از حد آروماتوز و کرانیوسینوستوز ممکن است دلیل این کشیدگی جمجمه باشد.

اما از آنجایی که هیچ مومیایی از آخناتون یا نفرتیتی پیدا نشده است، ارائه نظر قطعی سخت است. براورمن تنها از آثار هنری مروبوط به فرعون برای تشخیص پزشکی خود استفاده نموده بود.

پرنده سقاره

یکی از مصنوعات به جا مانده از دوران مصر باستان که هنوز برای ما معما مانده، پرنده سقاره است. این پرنده شیئی مصنوع است که به فرم پرنده ساخته شده و در سال 1898 در مقبره سقاره پیدا شد. محققان معتقدند که این اولین نمونه شناخته شده از یک ماشین پرنده است. با این حال تئوری های بسیاری کوشش نموده اند این وسیله عجیب را شرح دهند. بنا به گفته احمد عثمان مورخ مصری، پرنده سقاره ممکن است به وسیله یک انجمن مخفی باستانی ساخته شده باشد که بر اختراعات متمرکز بوده اند. بعضی دیگر بر این باورند که پرنده سقاره زمانی اسباب بازی کودک یا حتی یک ابزار بادنما بوده است.

منبع: همشهری آنلاین

منبع: فرادید

به "3 معمای عجیب مصر باستان؛ از اهرام ثلاثه تا جمجمه غیرعادی فرعون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 معمای عجیب مصر باستان؛ از اهرام ثلاثه تا جمجمه غیرعادی فرعون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید