7 غذایی که در سفرهای فضایی ممنوع است

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، این یک واقعیت است که فضانوردان رد مأموریت های فضایی نمی توانند هرچیزی که دلشان بخواهد را بخورند. این محدودیت ها به دو علت وجود دارد؛ یکی به خاطر موضوع ساده ای به نام جاذبه و دیگری به علت کم بودن فضای ذخیره سازی. جاذبه باعث می گردد که بسیاری از خوراکی های و ذرات مواد غذایی آن طور که در زمین است، روی غذا قرار نگیرند، ذرات معلق شده و داخل دستگاه ها یا چشم فضانوردان برود. کمبود فضای ذخیره سازی را هم درباره خوراکی هایی که باید در یخچال نگهداری شوند مصداق دارد. در ادامه هفت ماده خوراکی که مصرف آن ها و فضا ممنوع و دردسرساز است را معرفی می کنیم.

7 غذایی که در سفرهای فضایی ممنوع است

جاذبه صفر و فضای ذخیره سازی اندک گزینه های تعذیۀ فضانوردان را خیلی محدود می نماید. در ادامه بعضی از غذاهایی که خوردن آن ها در فضا ممنوع است را لیست می کنیم.

1- نان

خوراکی هایی مانند نان، کلوچه و چیزهایی از این قبیل در فضا مشکل ساز خواهند بود. این خوراکی ها در فضا ممکن است از هم جدا، در محیط اطراف معلق و وارد تجهیزات فضایی شوند و مشکل ایجاد نمایند. این خوراکی ها خرده ریزهای زیادی دارند که می توانند در مداری تعیین آغاز به چرخیدن نمایند و در فضا معلق شوند و این اصلاً برای محیطی که ابزارهای حساسی در آن هست چیز خوبی نیست.

2- نوشیدنی های معمولی

یکی از جذابیت های نوشابه ها گازدار بودن و جوشیدنِ آن ها است. اما چنین نوشیدنی هایی در فضا دچار تغییر حالت می شوند. حباب های موجود در نوشابه های گازدار در فضا شناور خواهند شد. فضانوردان در دهۀ 80 و 90 متوجه شدند که نوشابه ها در فضا از گلو پایین نمی فرایند و به خاطر ترکیب شیمیایی ای که دارند، بالا می آیند.

در این زمینه بخوانید:

پاسخ به سوالات عجیب درباره فضانوردان: آنها چطور دست شویی می فرایند و...

15 اختراع ناسا که همه ما استفاده می کنیم

3- نمک و فلفل

نبود جاذبه در فضا تمام قواعد زمینی را تغییر می دهد. به همین علت پاشیدن جامدات و مایعات در فضا معنایی ندارد. ذرات کوچک نمک، فلفل یا سایر ادویه ها به جای اینکه روی غذا قرار بگیرند، به سادگی شناور می شوند. برای مثال در فضا نمی توانید نمکدان را بردارید و روی غذای خود بریزید. چرا که جاذبه ذرات ریزی مانند نمک را در هوا معلق می نماید و این ذرات ممکن است وارد چشم فضانوردان شوند. یکی از شکایت های همیشگی فضانوردان وارد شدن این ذرات ریز به چشم آن ها است.

4- شیر تازه

در فضا یخچال وجود ندارد و شیر هم از آن دسته موادی است که احتیاج به نگهداری در یخچال دارد. در نتیجه فضانوردان نمی توانند در فضا از شیر استفاده نمایند. آن هابه جای شیر تازه، یک نوع کم آب تر شیر که فضای کمی را اشغال می نماید و احتیاجی به نگهداری در یخچال ندارد از دهۀ 60 تا کنون در مأموریت های فضای مورد استفاده قرار می گیرد.

5- بستنی

همان طور که گفتیم در شاتل های فضایی یحچال فریزر وجود ندارد. اما فضانوردان می توانند نوعی بستنی خشک شده با یخ زدگی از پیش تعیین شده را به اسم دسر در فضا مصرف نمایند.

6- پیتزا

اگرچه وارد کردن پیتزا به فضا ممنوع نیست ولی پیتزا جزء غذاهای موردعلاقه فضانوردان در سفرهای فضایی نیست. علت آن به تغییر شکل و ماهیت پیتزا برمی شود. پیتزا در فضا حالت ترد خود را از دست داده و حالت مرطوب و خیسی پیدا می نماید که احتمالاً مطلوب هیچ کسی نیست.

7- نوشیدنی های الکلی

در سال 1972 این نوشیدنی ها در لیست مجاز قرار داشتند اما به محض اینکه مردم متوجه این خبر شدند اعتراض زیادی به این موضوع صورت گرفت. فضانوردان سمبل نوعی پاکی و خلوص هستند و از آن ها انتظار نمی رود که نوشیدنی های الکلی مصرف نمایند.

منبع: Readers Digest

منبع: ایرنا زندگی

به "7 غذایی که در سفرهای فضایی ممنوع است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 غذایی که در سفرهای فضایی ممنوع است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید