آیا عربستان خود را به سوی این دام می کشاند؟

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، هنگامی که کشورها وارد برنامه انرژی هسته ای می شوند، همگان نگران می شوند زیرا پیشگیری از انتشار جنگ افزار هسته ای و همزمان، ایجاد توازن میان اجازه دادن به برنامه صلح آمیز هسته ای برای جامعه جهانی وظیفه ای سخت و ناممکن بوده است.

آیا عربستان خود را به سوی این دام می کشاند؟

به گزارش خبرگزاری وبلاگ آژانس الکترونیکی، الجزیره انگلیسی در تحلیلی با عنوان خلیج فارس هسته ای: آیا عربستان سعودی خود را به سوی دام هسته ای می کشاند؟ به جنگ افروزی عربستان علیه همسایگان و هم نژادان خود اشاره نموده و می نویسد: در نتیجه، اقدام برای شکافت اتم در منطقه ای با سابقه مخفی کاری های هسته ای که در آن پرتاب موشک به خاک رقیب امری عادی به شمار می رود، نه تنها نگران کننده، بلکه هشدار دهنده است.

اکنون پرچم قرمز بر فراز شبه جزیره عربستان بالا رفته ، زیرا امارات متحده میله های سوختی را در نخستین دستگاه از چهار راکتور هسته ای خود در نخستین نیروگاه هسته ای دنیا عرب به نام برکت، بارگذاری نموده است.

کارشناسان می پرسند چرا امارات انرژی هسته ای را بر گزینه های ارزان تر و تجدید پذیر مناسب با اقلیم منطقه انتخاب نموده است. در فاصله 388 مایلی غرب امارات نیز، عربستان نخستین راکتور تحقیقاتی خود را در شهرک علوم و فناوری ملک عبدالعزیز در دست احداث دارد.

نویسنده این گزارش در حالی به مساله هسته ای شدن خلیج فارس پرداخته که عربستان و امارات در مدت 5 سال گذشته و روی کار امدن بن سلمان روابط خوبی با دیگر کشورهای منطقه نداشته اند. از جنگ افروزی در لیبی و سوریه تا محاصره قطر و اشوب های داخلی در عراق؛ د ادامه این گزارش آمده است :

عربستان نیز همانند امارات تاکید می نماید که تمایلات هسته ای آن فراتر از طرح های انرژی صلح آمیز نخواهد رفت، ولی برخلاف همسایه خود ، رسماً سوگند نخورده است که جنگ افزار هسته ای نسازد. بن سلمان آشکارا اعلام نموده است در صورت دستیابی ایران به سلاح هسته ای، ریاض نیز این اقدام را انجام خواهد داد .

عربستان مدعی است که انرژی هسته ای امکان می دهد که این کشور نفت خامی را که درحال حاضر در کشورش مصرف می گردد، به خارج صادر و درآمد بیشتری کسب کند.

الجزیره درباره ادعای سعودی مبنی بر صلح امیز بودن هسته ای با پل دورفمن، پژوهشگر افتخاری در موسسه انرژی در کالج لندن مصاحبه نموده، او می گوید : هر کشوری حق دارد نوع انرژی مصرفی خود را مشخص کند ولی مشکل این است که هزینه های انرژی هسته ای سرسام آور و انرژی های تجدیدپذیر یک پنجم تا یک هفتم ارزانتر هستند.

مایکل اشنایدر ، مولف مشترک گزارش صنعت هسته ای دنیا ، می گوید علل و توجیهات صنعتی و مالی در ساخت نیروگاه هسته ای وجود ندارد مگر آن که کشورهای سازنده انگیزه ها و اهداف دیگری داشته باشند.

الجزیره با تاکید بر خطرناک شدن خلیج فارس و نوع برخورد آنها با همسایگان در نهایت نوشت:

عربستان پیمان NPT را امضا نموده است ولی این پیمان به بازرسان امکان بازرسی سرزده در هر زمان دلخواه را نمی دهد. این گونه دسترسی تنها در صورت امضای پروتکل الحاقی ممکن است که امارات آن را امضا نموده ولی عربستان امضا ننموده است.

درحالی که نمایندگان کنگره امریکا نگاه خود را از رفتارهای نامطلوب عربستان برنداشته اند، ترامپ همچنان به ایجاد روابط نزدیک تر با ریاض ادامه می دهد.

کارشناسان می گویند ساخت جنگ افزار هسته ای به بهانه کسب قدرت بازدارندگی، تاثیرات مخربی بر کشورهای خاورمیانه دارد زیرا آنها را در معرض به کارگرفته شدن در جنگ های نیابتی هسته ای میان ابرقدرت ها قرار می دهد.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "آیا عربستان خود را به سوی این دام می کشاند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا عربستان خود را به سوی این دام می کشاند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید