آیا ویتامین ها پس از تزریق واکسن باعث فعال شدن ویروس کرونا می شود؟

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، با شیوع ویروس کرونا سوالات زیادی در فکر مردم پدیدار شد و اکنون پرسشی که مطرح شده این است که آیا استفاده از هرگونه آمپول یا داروی تقویتی پس از تزریق واکسن کووید-19، مشکل ایجاد کرده و باعث فعال شدن ویروس می شود؟

آیا ویتامین ها پس از تزریق واکسن باعث فعال شدن ویروس کرونا می شود؟

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی به نقل از ایرنا، برای این موضوع هم مطالعات زیادی اجرا شده است که معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم برای این موضوع به سراغ برخی از مطالعات موجود رفته است تا پاسخی به سوال مردم داده شود.

با شیوع کرونا سوالات زیادی در فکر مردم ایجاد شد، اما پاسخ درست آن را باید براساس مطالعات اجرا شده داد تا بتوان با نظر علمی به مبارزه با کرونا بپردازیم که در این زمینه برای استفاده از دارو های تقویتی هم پاسخ هایی داده شده است که مردم باید به آن ها توجه کنند.

براساس این مطالعات، تاثیر مستقیم مصرف ریزمغذی ها و ویتامین ها در افرادی که واکسن کووید-19 دریافت کرده اند، هنوز مطالعه نشده است. در مطالعات اجرا شده در سایر واکسن ها، تاثیر منفی ریزمغذی ها و ویتامین ها بر روی عملکرد واکسن گزارش نشده است و حتی مطالعاتی در این زمینه وجود دارد که نشان می دهد مصرف ریزمغذی ها (حتی در اَشکال دارویی)، تا حدودی به بهبود شرایط ایمنی کمک می کند.

یکی از مداخلات مهم برای کنترل بیماری های عفونی انجام واکسیناسیون است که هدف اصلی آن تقویت پاسخ ایمنی است. مطالعات نشان داده است که یکی از مهمترین عوامل مؤثر در پاسخ ایمنی، شرایط تغذیه و وجود مقادیر کافی ریزمغذی ها و ویتامین ها در بدن است.

در مورد بیماری کووید-19 هم مطالعات نشان داده که کمبود ویتامین D می تواند باعث افزایش ریسک ابتلا به بیماری و در مبتلایان به کووید-19 باعث افزایش ریسک بستری در بیمارستان و مرگ و میر شود.

برخی مطالعات نشان داده که تجویز ویتامین D در افراد مبتلا به بیماری کووید-19 می تواند باعث کاهش خطر بستری در بخش های مراقبت های ویژه و مرگ و میر شود.

هر چند هنوز شواهد کافی مبنی بر اینکه الزم است ویتامین D به نام بخشی از رژیم درمانی استاندارد در تمام بیماران مبتلا به کووید-19 مصرف شود، وجود ندارد. اما از سوی دیگر، با توجه به تازه بودن بیماری کووید-19 و ناکافی بودن اطلاعات در مورد آن، نگرانی هایی مبنی بر اینکه آیا ممکن است استفاده از آمپول یا داروی تقویتی پس از تزریق واکسن کووید-19 مشکلاتی ایجاد کرده و منجر به افزایش خطر ابتلای فرد به کووید-19 شود، مطرح شده است.

ارزیابی مطالعات و شواهد

در مطالعات انجام گرفته روی واکسن (غیر از واکسن های کووید-19) تأثیر منفی برای مصرف ریزمغذی ها و ویتامین ها روی عملکرد واکسن گزارش نشده است و برعکس در برخی مطالعات وجود ارتباط بین مصرف ریزمغذی ها با بهبود شرایط سیستم ایمنی فرد و پاسخ به واکسیناسیون گزارش شده است.

به نام مثال، بین کمبود ویتامین D با اختلال در پاسخ ایمنی به واکسن آنفولانزا ارتباط مشاهده شده است. یک کارآزمایی تصادفی کنترل شده در کشور انگلستان در افراد 65 تا 85 ساله نشان داده که مصرف پنج وعده یا بیشتر میوه و سبزیجات در روز در مقایسه با دو وعده یا کمتر، با پاسخ بهتر به واکسن پنوموکوک همراه است.

در مطالعه دیگری در کشور آمریکا در افراد بالای 65 سال، مشاهده شد که کارکرد گُلبول های سفید نوع T در گروهی که به صورت روزانه ویتامین E مصرف می کردند (60 یا 200 میلیگرم ویتامین E در روز) در مقایسه با گروه دارونما بهتر بوده است.

مطالعه ای در انگلستان در مورد مصرف مکمل سلنیم نشان داد که مصرف روزانه سلنیم (50 یا 100 میکروگرم در روز) در بزرگسالان باعث بهبود پاسخ ایمنی آن ها به واکسن فلج اطفال شده و همچنین ایجاد سویه های ویروسی جهش یافته را کاهش می دهد.

هنوز مطالعه ای در این زمینه در مورد واکسن کووید-19منتشر نشده است با این حال با توجه به اثر شرایط تغذیه در بهبود پاسخ به سایر واکسن ها، پیشنهاد شده است که مکمل های تغذیه ای به نام مثال حاوی ویتامین های D، C، B 12، B 9، B 6، A و E و مواد معدنی مانند روی، مس، سلنیم و آهن برای سالمندان در چند هفته قبل و بعد از دریافت واکسن کووید-19 تجویز شود.

زیاده روی در مصرف ریزمغذی خطرساز است

با توجه به شواهد موجود به نظر نمی رسد که مصرف ریزمغذی ها و ویتامین ها با دز های توصیه شده قبل و یا بعد از تزریق واکسن کووید-19 اثرات سوء بر ایمنی زایی ناشی از واکسیناسیون داشته و یا باعث افزایش ریسک ابتلا به کووید-19 شود.

هرچند تصمیم گیری قطعی در این زمینه نیازمند اطلاعات بیشتر در مورد رفتار های ایمنی زایی این بیماری بوده و مطالعات بیشتر در این زمینه الزمی است؛ با اینکه مطالعات نشان داده مصرف ریزمغذی ها و ویتامین ها می تواند باعث بهبود شرایط مبتلایان به کووید-19 و همچنین بهبود پاسخ به واکسن شود، با توجه به شواهد فعلی، مصرف ریزمغذی ها و ویتامین ها به نام یک درمان روتین در مبتلایان به کووید-19 و یا قبل و بعد از واکسیناسیون الزم نیست و توصیه نمی شود.

نکته بسیار مهم اینکه باید توجه داشت که زیاده روی در مصرف ریزمغذی ها و ویتامین ها و مصرف آن ها با دز بالا خطرساز بوده و می تواند باعث آسیب های جدی شود.

منبع: جام جم آنلاین

به "آیا ویتامین ها پس از تزریق واکسن باعث فعال شدن ویروس کرونا می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ویتامین ها پس از تزریق واکسن باعث فعال شدن ویروس کرونا می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید