جزئیات دستور رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی به پرونده های بازار سرمایه

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، معاون حقوقی سازمان بورس جزئیات ابلاغیه رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی به پرونده های بازار سرمایه را تشریح کرد.

جزئیات دستور رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی به پرونده های بازار سرمایه

به گزارش خبرگزاری وبلاگ آژانس الکترونیکی به نقل از وبلاگ آژانس الکترونیکی، جعفر جمالی، معاون حقوقی سازمان بورس در رابطه با جزئیات ابلاغیه رئیس قوه قضاییه به منظور رسیدگی به شکایات سهامداران بازار سرمایه، اظهار کرد: اقبال عامه مردم و سرمایه گذاران به منظور سرمایه گذاری در بازار سرمایه موجب گسترش ادبیات و سواد مالی در اقصی نقاط کشور شده که همین امر صندلی و نقش این بازار در تامین مالی فعالیت های مولد و بنگاه های مالی کشور را ارتقا داده است.

وی اضافه نمود: تشویق و راهنمایی مردم برای سرمایه گذاری آگاهانه به صورت غیر مستقیم و به وسیله تحلیل و مشورت با اشخاص صاحب نظر و از آن مهم تر توجه به این اصل مهم که در بازار سرمایه کسب سود و عایدی همراه با مخاطره پذیری همراه است آن را جذاب تر می نماید، آنچه بازار سرمایه و سرمایه گذاران از حاکمیت می خواهند امنیت سرمایه گذاری و محاسبه پذیری لوازم و آثار تصمیمات و اعمال حقوقی ها است.

معاون حقوقی سازمان بورس گفت: باید اذعان کرد که در محیط مالی و مالی کشور ما کم عارضه ترین، شفاف ترین، و توجیه پذیرترین راستا برای بکارگیری نقدینگی و پس اندازها در فعالیت های مولد و خلق ارزش در اقتصاد، بازار سرمایه است، لازمه کار تامین امنیت در زمان سرمایه گذاری، وجود نظام حقوقی کارآمد برای رسیدگی به حل و فصل اختلافات و بکار گیری انصاف و عدالت تجاری است.

جمالی گفت: فعالان بازار انتظار شیوه های سریع جایگزین و برخاسته از عرف ها و رویه های تجاری، عدالت ترمیمی، کدخدا منشی، اعمال قاطعیت و سرعت و تخصص در رسیدگی های کیفری، قضایی و انضباطی اند. نظام اجرای کارامد، سریع و قاطع به فعالان بازار سرمایه اجازه برنامه ریزی می دهد.

نقش قوه قضاییه راهبردی و کلیدی است

وی بیان نمود: عواملی که در بالا ذکر شد، لازمه تامین امنیت سرمایه گذاری است و در این راه نقش قوه قضاییه راهبردی و کلیدی است به گونه ای که می توان گفت اهالی بازار سرمایه تدوین، تصویب و ابلاغ دستورالعمل ساماندهی رسیدگی به پرونده های بازار سرمایه توسط رئیس قوه قضائیه گام مهم و اتفاقی مبارک و ارزشمند در بازار سرمایه و همچنین دستگاه قضا به شمار می آید.

معاون حقوقی سازمان بورس گفت: دستورالعمل جدید رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی به پرونده های بازار سرمایه که در 8 ماده و 3 تبصره تدوین شده، حائز مباحث مهم و کلیدی در مورد رسیدگی به پرونده های قضایی بازار سرمایه است، همچنین استفاده از رویکرد عدالت ترمیمی و صلح و سازش در رسیدگی به پرونده های بازار سرمایه در مواد یک و پنج این مصوبه و اختصاص شعبه یا شعب شورای حل اختلاف مختص بازار سرمایه، از جمله ابتکارات و نوآوری های این دستورالعمل بوده که فضای جدیدی در رسیدگی به پرونده های مربوطه گگردده است.

جمالی گفت: با یاری این دستورالعمل صیانت از حقوق سرمایه گذاران، فعالان و اشخاص تحت نظارت و همچنین تأمین امنیت سرمایه گذاری در بازار سرمایه و حمایت از فعالیت های مولد مالی و بنگاه های کسب و کار و ایجاد زمینه و فرصت برای اشخاص در جهت پذیرش فعالانه مسئولیت و جبران ضرر و عواقب رفتارهای نابهنجار و کوشش برای اصلاح اشخاص تخطی کننده از مقررات و ایجاد بستر بازگشت به اعتبار سابق و کسب اعتبار و حسن شهر تضمین خواهد شد.

تخصصی شدن رسیدگی به پرونده های بازار سرمایه

جمالی اظهار کرد: تخصصی شدن رسیدگی به پرونده های بازار سرمایه به وسیله تخصیص شعب بازپرسی و دادگاه های حقوقی، کیفری دو و تجدیدنظر و همچنین شعبه ای از دیوان عالی کشور از دیگر نکات شاخص این دستورالعمل است.

وی بیان نمود: دستورالعمل رئیس دستگاه قضا برای استفاده از قضاتی که علاوه بر دانش حقوقی متناسب، دارای تجربه و تخصص در امور مالی و بازار سرمایه بوده و در پرونده های مورد رسیدگی ذی نفع نباشند، نشان دهنده عزم جدی آن قوه بر رسیدگی های دقیق، سریع، تخصصی و بی طرفانه به پرونده های مذکور است.

معاون حقوقی سازمان بورس گفت: آموزش کارکنان معرفی شده از سوی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار برای آموزش های تخصصی به عنوان ضابط و صدور کارت ضابط دادگستری برای آنان گام مهمی در کشف، اعلام، مستندسازی علمی پرونده ها و پیگیری های تخصصی و دقیق پرونده های مربوطه بوده و به درستی مورد توجه رئیس دستگاه قضا قرار گرفته است.

استعلامات قضایی و ضابطین الکترونیکی پاسخ داده می گردد

جمالی بیان نمود: پاسخگویی الکترونیک به استعلامات قضایی و ضابطین را از مهم ترین نکات مصوبه فوق خوانده که در نتیجه ایجاد و بهره برداری زیرساخت های لازم، رصد فعالیت های غیرقانونی تسهیل و رسیدگی به پرونده های مرتبط با بازار سرمایه تسریع خواهد شد، همچنین استقرار نمایندگی اختصاصی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به منظور تسریع و تسهیل امور ناشران اوراق بهادار و نهادهای ملی و سایر تشکل های تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار از که در مصوبه فوق تکلیف شده از اموری است که همواره مورد تاکید این سازمان بوده و پیگیری شده که نهایتاً با نظر مساعد رئیس قوه قضائیه جامه عمل به تن خواهد نمود.

وی اضافه نمود: به عنوان جمع بندی می توان گفت هسته اصلی این دستورالعمل اعتماد به سرمایه گذاران متعهد و پاک دست، و در جهت تامین امنیت و حمایت از سرمایه گذاری های قانونی و فعالیت های آنان است. در عین حال راه کشف، تحقیق، مستند سازی، رسیدگی تخصصی، قاطع و سریع به جرائم را هموار نموده که خواست همه اهالی بازار بوده، همچنین نوآوری این دستورالعمل در لحن هم هست که با ادبیات مورد احتیاج و مورد انتظار بازار سرمایه تنظیم شده، قوه قضاییه را در کنار سرمایه گذاران و پشتیبان آنان نشان می دهد.

معاون حقوقی سازمان بورس توضیح داد: البته این شروع راه است، فعالان بازار پیشنهادات و آمادگی بسیاری برای یاری به نظام عدلیه کشور به ویژه با ایفای نقش نظارت صنفی و اعمال نظام خود تنظیمی، خود کنترلی و انضباطی حرفه ای و عدالت ترمیمی دارند، حمایت از ناظران بازار سرمایه در مقام ایفای نقش نظارتی، که خلا بزرگی است. حمایت از ارتقای کیفی گزارش ها، حمایت از استقلال مدیران، حمایت از نهادهای مالی، حمایت از کانون های نهادهای بازار و... در اصلاحات بعدی می تواند مد نظر قرار گیرد.

جمالی در خاتمه گفت: ضمن تشکر از توجه ویژه قوه قضائیه به بازار سرمایه، نگاه تخصصی دستگاه قضا به بازار سرمایه به عنوان یک بازار تخصصی را ارزشمند دانسته و بیان داشت تمام ظرفیت های سازمان در جهت تحقق اهداف مدنظر این مصوبه به کار گرفته خواهد شد تا امنیت سرمایه گذاری، حقوق سرمایه گذاران و حمایت از سرمایه گذاری مولد و سازنده به ثمر برسد.

منبع: خبرگزاری آریا

به "جزئیات دستور رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی به پرونده های بازار سرمایه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات دستور رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی به پرونده های بازار سرمایه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید