جزئیات واردات 113 میلیون دلاری انسولین

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، تهران (پانا) - طبق اعلام معاون فنی گمرک ایران واردات انسولین در هفت ماه اول سال جاری با رشد ارزشی حدود 13 درصدی به بیش از 113 میلیون دلار می رسد که بیشتر محموله های رسیده به گمرک با حداقل اسناد ترخیص شده است.

جزئیات واردات 113 میلیون دلاری انسولین

به گزارش ایسنا، مهرداد جمال ارونقی جزئیات واردات انسولین در امسال را تشریح کرد و گفت که در این رابطه از ابتدای امسال تا 30 مهرماه 194 اظهارنامه با ردیف تعرفه داروی انسولین به گمرک اظهار و ترخیص فوری انجام شده است.

او ادامه داد: در دوره مورد آنالیز در مجموع 113میلیون و 74 هزار و 588 دلار داروی دارای انسولین وارد شده است که فراوری داخل ندارد. این در حالی است که داروی انسولین وارداتی، در امسال نسبت به سال گذشته از نظر ارزش تا 13 درصد افزایش دارد.

ارونقی با بیان این که در هفت ماه اول سال قبل 149 اظهارنامه برای ترخیص انسولین به گمرک ارائه شده است، گفت: در این مدت 100 میلیون و 175 هزار و782 دلار انسولین وارد شده است.

به گفته این مقام مسئول داروهای متشکل از محصولات مخلوط شده یا نشده برای مصارف درمانی یا پیشگیری از بیماری، عرضه شده به شکل مقادیر تعیین یا به صورت بسته بندی برای خرده فروشی در ردیف تعرفه 3004 جدول تعرفه طبقه بندی می شوند که ردیف تعرفه فرعی 300431 برای داروهای دارای انسولین در نظر گرفته شده که همین ردیف تعرفه در جدول تعرفه کشورمان به دو ردیف تعرفه فرعی تر 30043110 (دارای فراوری داخلی مشابه) با مأخذ حقوق ورودی 32 درصد و 30043190 (سایر) با مأخذ 5 درصد تقسیم شده است.

شرط ترخیص دارو

ارونقی اظهار داشت: همه محصولات دارویی موعددار (که مدت تعیین تأثیر درمانی دارد) در صورتی قابل ترخیص از گمرک برای مصرف در کشور خواهد بود که حداقل 65 درصد از مدت قابل مصرف بودن آن در حین ترخیص از گمرک باقی مانده باشد.

معاون گمرک ایران این را هم گفت که با توجه به حساسیت ویژه ای که برای ترخیص داروها از سوی گمرک وجود دارد، تسهیلات حداقل اسناد با مجوز وزارت بهداشت برای این اقلام مورد پذیرش گمرک قرار می گیرد و با توجه به این که از یک سو ترخیص کلیه کالاها از گمرک در هر رویه ای منوط به اخذ و ارائه کد رهگیری بانک مرکزی است و از سوی دیگر ممکن است صدور این کد جهت ترخیص کالا فرآیند زمانبری باشد، گمرک با احراز مالکیت کالا در مورد داروها، حداقل اسناد را برای انجام تشریفات گمرکی کافی قلمداد نموده و نسبت به ترخیص فوری داروها به صورت حمل یکسره و در صورت احتیاج از پای پرواز و به صورت شبانه روزی اقدام می نماید تا هیچ گونه تأخیری در این رابطه پیش نیاید.

ارونقی با بیان این که باید توجه داشت کلیه مجوزهای قانونی لازم برای ترخیص کالاها به ویژه دارو و مواد اولیه دارویی توسط گمرک به صورت سیستمی اخذ و قبل از ترخیص کالا کنترل می گردد، گفت: همچنین در مورد داروهایی که با حداقل اسناد از گمرک ترخیص شده اند گمرک فرصت دو ماهه ای جهت ارائه کد رهگیری بانک به واردنمایندگان می دهد تا در این فرصت نسبت به برطرف تعهدات خود در گمرک اقدام نمایند. البته ممکن است احتیاج به تمدید این مهلت باشد. به هر صورت گمرک اجازه نمی دهد وقفه ای در انجام تشریفات گمرکی و ترخیص داروها ایجاد گردد.

معاون گمرک ایران یادآورد شد: مطابق پیشنهادهای ارائه شده، در حال حاضر حقوق پایه و سود بازرگانی بیشتر داروهایی که در کشور فراوری داخل مشابه ندارند، به ترتیب برابر با چهار درصد و یک درصد است که این حقوق ورودی نیز توسط گمرک به صورت ضمانت نامه بانکی یا در مواردی که دارو و مواد اولیه دارویی توسط مراجع دولتی وارد می گردد، با تعهد ذیحسابی با سررسید تعیین قابل ترخیص است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "جزئیات واردات 113 میلیون دلاری انسولین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات واردات 113 میلیون دلاری انسولین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید