درآمد گردشگری می تواند جایگزین خام فروشی شود

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، ایسنا/ براساس سخنان وزیر میراث فرهنگی و گردشگری، درآمد گردشگری می تواند جایگزین خام فروشی شود.

درآمد گردشگری می تواند جایگزین خام فروشی شود

نمی گوییم جهانگردی جایگزین نفت شود

دومین دور از جایزه ملی تعالی صنعت جهانگردی برگزار شد و علی اصغر مونسان به این مناسبت پیامی تصویری را فرستاد که در آن می گوید: این رویداد ارزشمند کمک خواهد کرد که ما در کنار افزایش سطح کمی، سطح کیفی خدمات در جهانگردی را ارتقا دهیم. فرایند سرمایه گذاری و پروژه های در حال اجرا در بخش جهانگردی در سالهای اخیر به شدت افزایش پیدا کرده است، بگونه ای که بالغ بر 2400 پروژه در کشور با سرمایه گذاری مردم در حال اجراست. از این تعداد حدود 600 پروژه مربوط به هتل است که آینده را بسیار امیدوارکننده نشان داده و این پیام را منتقل می کند که سرمایه گذاران آینده جهانگردی کشور را آینده مناسب و پرسود می دانند.

او ظرفیتهای تاریخی و طبیعی را فرصت بی نظیری برای ایجاد اقتصاد نوظهوری به نام جهانگردی می داند و می افزاید: این اقتصاد، اقتصادی مردم پایه است، یعنی عمده فعالیت های جهانگردی به دوش فعالان این حوزه در غیر دولت قرار داشته و وزارت میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی به کنندگی از دولت وظیفه سیاستگذاری، حمایت و هدایت را برعهده دارد که نشان از یک ظرفیت بسیار خوب برای ایجاد یک اقتصاد جدید در کشور است.

وزیر میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی بیان می کند: ما نمی گوییم جهانگردی جایگزین نفت شود، اما واقعا جهانگردی می تواند به اقتصاد اول کشور تبدیل شده و به جای استفاده از منابع زیرزمینی و منابع خام کشور مسیری راحت برای درآمد و ایجاد اشتغال با بهره گیری از ظرفیت های تاریخی و طبیعی موجود را در قالب جهانگردی ایجاد کند.

مونسان سپس به بحران کرونا که آسیب زیادی را متوجه صنعت جهانگردی کرد، اشاره می کند و می گوید: کرونا یک واقعیت است، اما آیا این ویروس می تواند جهانگردی را متوقف کند؟ قطعا نمی تواند. کرونا برای ما تجربه ای جدید در راستای روبروه با بحران هاست که در همه جای دنیا به فعالان حوزه جهانگردی نحوه روبرو شدن با یک بحران را می آموزد و خدا را شکر دولتها این موضوع را به فرصتی برای برنامه ریزی بهتر تبدیل می کنند.

او اضافه می کند: حتما فعالان جهانگردی روش روبروه با این بحران بزرگ را پیدا خواهند کرد. کما اینکه اقداماتی که تا کنون در همه جای دنیا و در ایران نیز اجرا شده نشان از آن دارد که حتما با برنامه ریزی مناسب پیروز خواهیم شد و با اقدامات پیش رو می توانیم از این بحران عبور کنیم.

این عضو کابینه دولت می گوید: به نظر می رسد صنعت جهانگردی متوقف نشدنی است. همه کارشناسان اقتصادی در دنیا در پیش بینی فرایند تحولات اقتصاد دنیای، برای خیلی از بخشهای پررونق امروز، تغییرات و تحولاتی را متصور شده اند. بالاخره تکنولوژی در حال پیشرفت است و هوشمندسازی در میان دولتها به عنوان یک بخش مهم مورد نظر قرار گرفته و این موضوع حتما تغییر و تحولاتی را در بخشهای اقتصادی دنیا ایجاد خواهد کرد.

او جهانگردی را بخشی می داند که پیش بینی می شود همچنان فرایند رو به جلو خود را با وجود ارتقای تکنولوژی و هوشمندسازی طی کند و رفاه اجتماعی موجب رونق آن شود، و اضافه می کند: امیدوارم با پرداختن ویژه به جهانگردی بتوانیم از مزایای بیشتری استفاده کنیم.

مونسان سال 97 را به لحاظ آمارهای فزاینده ورود جهانگرد پیروز ارزیابی می کند و می افزاید: سال 98 با وجود همه اتفاقات ناخوشایندی که می توانست برای صنعت جهانگردی تهدید باشد، اتفاقات بسیار مهمی در کشور روی داد، گرچه این فرایند رو به رشد کاهش پیدا کرد، اما همچنان به صورت مثبت ادامه داشت.

وزیر میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی بیان می کند: امیدوارم بتوانیم با برگزاری چنین همایشهایی سطح کیفی خدمات جهانگردی در کشور را هم ارتقا دهیم. بی شک ادامه سرمایه گذاری ها و اجرای پروژه های حوزه جهانگردی به همراه ارتقای سطح خدمات در بخش های موجود جهانگردی می تواند کشور را به نقطه مطلوبی در سطح جهانگردی دنیای قرار دهد. حتما خواهیم توانست در آینده ای نه چندان دور سهم خود را متناسب با ظرفیتهای موجود در کشور از درآمدهای جهانگردی در سطح دنیا بدست آوریم.

منبع: همگردی

به "درآمد گردشگری می تواند جایگزین خام فروشی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درآمد گردشگری می تواند جایگزین خام فروشی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید