فروپاشی بی سابقه لیر و اعتراضِ خشن در لبنان

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، همزمان با ادامه اعتراضات شبانه لبنانی ها علیه شرایط اقتصادی، مقامات این کشور در کاخ بعبدا نشستی را برای حل این بحران برگزار کردند.

فروپاشی بی سابقه لیر و اعتراضِ خشن در لبنان

به گزارش اسکای نیوز، تظاهرکنندگان لبنانی در میدان ریاض الصلح در مرکز بیروت جهت ها را بسته و لاستیک خودرو ها را به آتش کشیدند. معترضان ویترین فروشگاه های تجاری را در اعتراض به بحران مالی شکسته و به سمت نیرو های امنیتی سنگ پرتاب کردند.

نیرو های ضد شورش نیز برای متفرق کردن معترضان در دومین شب متوالی از گاز اشک آور و گلوله پلاستیکی استفاده کردند.

اعتراضات در لبنان در پی کاهش شدید قیمت لیر در برابر دلار و بحران مالی که به دلیل شیوع کرونا و قرنطینه وخیم تر شده، بالا گرفته است.

تصاویر اعتراضات لبنان را اینجا ببینید:

(تصاویر) خشم مردم لبنان از کاهش شدید ارزش پول ملی

در شهر طرابلس در شمال تا صیدا در جنوب لبنانی ها شعار هایی را علیه مسئولان سیاسی سر داده و جهت های اصلی را به آتش کشیدند. این گسترده ترین اعتراضات از زمان آغاز قرنطینه در این کشور به دلیل شیوع کرونا است.

به همین دلیل میشل عون، رئیس جمهور لبنان، حسان دیاب، نخست وزیر این کشور و نبیه بری، رئیس مجلس نشستی را در کاخ بعبدا برای حل بحران مالی برگزار کردند.

مقامات لبنانی در این نشست متعهد شدند که بانک مرکزی دلار بیشتری را وارد بازار کند تا جلوی فروپاشی بی سابقه لیر را بگیرند و به تدریج ارزش لیر را بالا ببرند.

میشل عون در این نشست بانک مرکزی لبنان و دیگر بانک ها و دولت را مسئول افزایش قیمت دلار دانست و گفت که آن ها باید خسارت ها را متحمل شوند.

وی تأکید کرد: بانک مرکزی از دوشنبه دلار بیشتری را وارد بازار خواهد کرد. افزایش قیمت دلار نشان دهنده وجود یک طرح برنامه ریزی شده است که ما باید برای مقابله با آن همبستگی و اتحاد داشته باشیم.

عون گفت: سؤال ما این است که آیا افزایش قیمت دلار برای کشاندن مردم به خیابان بوده یا یک بازی سیاسی یا بازی بانکی و مالی است.

حسان دیاب نیز گفت: باید اقدامات عملی اتخاذ شود که به دولت و کشور قدرت و استحکام بیشتری ببخشد.

نبیه بری نیز بعد از دیدار با عون و دیاب گفت: با کاهش قیمت دلار تا حدود 3200 لیر توافق شده است.

وی درباره احتمال برکناری ریاض سلامه، رئیس بانک مرکزی لبنان گفت: کشور به تمام مردمش نیاز دارد.

از سوی دیگر سعد حریری، نخست وزیر سابق لبنان مدعی شد که رئیس جمهور و نخست وزیر، لبنانی ها را با تبدیل عرصه اقتصاد به عرصه تسویه حساب های سیاسی به جای نامعلومی می کشانند.

وی گفت: برکنار کردن ریاض سلامه جنون مالی و سیاسی و قانونی است و به فروپاشی کامل اقتصاد لبنان منجر می شود. آن ها دنبال راه خروجی برای نجات خودشان از تصمیمات نامناسبی هستند که اخیرا اتخاذ کرده اند نه راه خروجی برای نجات اقتصاد.

منبع: فرارو

به "فروپاشی بی سابقه لیر و اعتراضِ خشن در لبنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروپاشی بی سابقه لیر و اعتراضِ خشن در لبنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید