مردم مراقب پس لرزه ها باشند، گسل کشف رود، مسبب زلزله قوچان

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، خبرگزاری خبرنگاران- رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن وشهرسازی خاطرنشان کرد، گسل کشف رود، گسل مسبب زلزله 5.2 قوچان است و از مردم و مسئولان خواست مراقب پس لرزه ها باشند.

مردم مراقب پس لرزه ها باشند، گسل کشف رود، مسبب زلزله قوچان

به گزارش خبرگزاری وبلاگ آژانس الکترونیکی از وزارت راه و شهرسازی، آقای علی بیت اللهی جزئیایی از زلزله 5/2خراسان رضوی که امروز 22 شهریور ساعت 8 و 32 دقیقه در عمق 6 کیلومتری و به فاصله 31 کیلومتری قوچان، 36 کیلومتری چاپشلو و 43 کیلومتری چکنه و در فاصله مستقیم 686 کیلومتری تهران به وقوع پیوست را اعلام نمود.

رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: با توجه به بزرگی زلزله و فاصله مراکز جمعیتی اطراف آن، 7 شهر با جمعیتی معادل 135 هزار و 511 نفر و 434 آبادی با جمعیتی معادل 135 هزار و 106 نفر تحت تاثیر زلزله قرار گرفتند.

خسارت ها جزئی است

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه 370 هزار و 617 نفر جمعیت ساکن شهری و روستایی در محدوده شدت محسوس زلزله 5/2 قوچان برآورد شدند، اضافه نمود: بر اساس برآورد های اولیه انتظار می رود در محدوده 5 آبادی نزدیک به رومرکز زلزله، خسارت نه چندان بالائی رخ دهد.

بیت اللهی جمعیت شهری و روستایی را در فاصله 55 کیلومتری از مرکز زلزله معادل 325 هزار و 858 نفر برشمرد و گفت: دراین محدوده تعداد کل واحد های مسکونی 89 هزار و 664 نفر گزارش شده است که از این تعداد 63 هزار و 609 واحد فاقد اسلکت هستند.

به گفته وی، گسل مسبب زلزله 5/2 قوچان، قطعات و شاخه های موازی با گسل لرزه زای کشف رود مجاورت رومرکز زلزله باشد که جنبایی آن سبب رخداد زلزله 5.2 قوچان استان خراسان رضوی شده است.

مردم مراقب پس لرزه ها باشند

بیت اللهی شرح داد: زمین لرزه های 15 سال اخیر در منطقه معرف لرزه خیزی بالای آن محدوده را دارد. بر اساس داده ها در 15 سال گذشته تعداد 509 زلزله با بزرگی 2/5 و بالاتر در گستره اطراف رومرکز زلزله 5/2 امروز 22 شهریور قوچان ثبت شده است. از این تعداد، 2زمین لرزه با بزرگی 5 و بالاتر و 9 زلزله با بزرگی 4 تا 5 و بقیه زمین لرزه ها کوچکتر از بزرگی 4 در اطراف رومرکز گسترده شده اند.

وی در بیان پیشنهاد های مرکز برای رویارویی با زلزله های دیگر، گفت: در هنگام رخداد زلزله و بعد از آن با حفظ و رعایت ملاحظات آموزشی، ساکنان و مسئولان، مراقب پس لرزه ها باشند. بعلاوه ارتقای کیفی ساخت وساز و به ویژه کیفیت واحد های مسکونی شهری و روستائی، یک ضرورت مستمر برای کشور لرزه خیز ایران است. این امر با اولویت منطقه ها با خطر بالای زلزله، پیوسته دنبال گردد.

بیت اللهی بعلاوه بر آموزش های عمومی رفتار صحیح در برابر زلزله برای عموم مردم تاکید نمود.

منبع: خبرگزاری آریا

به "مردم مراقب پس لرزه ها باشند، گسل کشف رود، مسبب زلزله قوچان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم مراقب پس لرزه ها باشند، گسل کشف رود، مسبب زلزله قوچان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید