مسکو: هرگونه ابهام در برجام باید در کمیسیون مشترک حل و فصل گردد

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، وزارت خارجه روسیه با انتشار بیانیه ای بر برطرف اختلافات موجود در برجام به وسیله کمیسیون مشترک تاکید نمود.

مسکو: هرگونه ابهام در برجام باید در کمیسیون مشترک حل و فصل گردد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ آژانس الکترونیکی، وزارت خارجه روسیه شامگاه شنبه در بیانیه ای خواهان برطرف مسائل موجود در برجام و پرهیز از گامهای غیرضروری شد.

به گزارش خبرگزاری تاس در بیانیه وزارت خارجه روسیه در این زمینه آمده است: موضع اساسی روسیه این است که هرگونه ابهامی در اجرای برجام باید در کمیسیون مشترک حل گردد. با این وجود، بهتر است این کار با پرهیز از اقدامات اضطراری و بدون اینکه فرایند جستجوی راه حلها تحت فشار زمانی قرار گیرد، انجام گردد.

در بخش دیگر این بیانیه آمده است: مسکو خاطرنشان میکند که با وجود مسائل و اختلاف نظرها و برقراری ارتباطات، بسیار مهم است که بر اساس اهداف مندرج در برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گیریم.

وزارت خارجه روسیه به نارضایتی ایران از اقدامات اخیر سه کشور اروپایی و نامه محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه ایران به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در زمینه عدم پایبندی کشورهای اروپایی و ارجاع به کمیسیون مشترک جهت حل و فصل اشاره نمود.

این در حالی است که میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین نیز غروب شنبه خواهان حل و فصل اختلافات درباره برجام در چارچوب کمیسیون مشترک شد. وی در پیامی در توئیتر نوشت: موضع اصولی طرف روسی این است که تمامی موضوعات مربوط به اجرای برجام باید در چارچوب کمیسیون مشترک حل گردد. ما از شرکای خود می خواهیم که این دستورالعمل ها را از دست ندهند.

در پی اقدام سه دولت اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) در ارائه پیش نویس قطعنامه در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و همچنین تداوم عدم پایبندی نسبت به تعهدات بین المللی ناشی از برجام و مصوبات کمیسیون مشترک، محمدجواد ظریف روز پنجشنبه طی نامه ای به جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا یک بار دیگر موارد عدم پایبندی کشورهای اروپایی را طبق بند 36 برجام به کمیسیون مشترک جهت حل و فصل ارجاع داد.

پیش از این نیز در دو مرحله دیگر موارد عدم پایبندی ایالات متحده و سه کشور اروپایی طبق بند 36 برجام توسط جمهوری اسلامی ایران به کمیسیون مشترک ارجاع شده بود که با توجه به عدم حل و فصل اختلافات مزبور، منجر به کاهش تعهدات ایران طی پنج گام شد.

سه کشور اروپایی عضو برجام (آلمان، فرانسه و انگلیس) اخیرا پیش نویس قطعنامه ای را به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه کردند که با 25 رای مثبت در این شورا تصویب شد. در این قطعنامه از ایران خواسته شده است به تعهدات خود در چارچوب ان پی تی و پروتکل الحاقی کاملا پایبند باشد. (جزئیات بیشتر)

.

منبع: خبرگزاری فارس

به "مسکو: هرگونه ابهام در برجام باید در کمیسیون مشترک حل و فصل گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسکو: هرگونه ابهام در برجام باید در کمیسیون مشترک حل و فصل گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید